شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[24 / 4 / 1399] برشی از روایت شناسایی پیکر شهید حججی؛
[24 / 4 / 1399] شهید سید محمدرضا دستواره؛
[25 / 4 / 1399] «اربعین» ظرفیتی مناسب برای ترویج فرهنگ ایثار و ...
[24 / 4 / 1399] دلنوشته‌ یک دانش‌آموز درباره «حاج قاسم»؛
[24 / 4 / 1399] باور نمی‌کردم به «سوریه» برود؛
[24 / 4 / 1399] ۲۴ تیر سالروز اجرای «عملیات قادر»؛
[24 / 4 / 1399] به مناسبت هفته حجاب و عفاف؛
[24 / 4 / 1399] مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد ا ...

 

کدخبر: 71881
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1399 _08:26:18
تمجید شهید احمد کاظمی از نقش نیروهای زنجان در عملیات بیت‌المقدس

فرمانده یکی از گردانها در عملیات بیت‌المقدس گفت: شهید احمد کاظمی به خوبی به نقش نیروهای زنجان آگاهی داشته و فرمود خرمشهر را خدا با کمک و به دست نیروهای زنجانی آزاد کرد.

 

تا شهدا؛ سردار محمود عباسی اظهار داشت: نیروهای زنجان در عملیات بیت‌المقدس در قالب گردان در 4 مرحله به عنوان خط شکن شرکت کردند تا در مرحله چهارم خرمشهر آزاد شد.
وی افزود: نیروهای زنجان در آخرین مرحله از جاده خرمشهر به اهواز وارد مرکز شهر شده و مستقیم به سمت گمرک خرمشهر که دژ دفاعی محکم عراقی‌ها بود، وارد شدند.
این فرمانده دوران دفاع مقدس بیان داشت: پس از نبرد سنگین در دژ عراقی‌ها، گمرک سقوط و خرمشهر با دلاور مردی‌های نیروهای زنجانی و سایر رزمندگان اسلام آزاد شد.
فرمانده گردان در عملیات بیت‌المقدس با بیان اینکه اکثر فرماندهان امروز سپاه و ارتش در این عملیات فرمانده گروهان و دسته و جانشین گردان بودند، افزود: در این عملیات شهدای گرانقدری از جمله اکبر منصوری و مصطفی گیلک به شهادت رسیدند.
سردار عباسی با اشاره به اینکه هنگامی که وارد گمرک شدیم، دیدیم که نیروهای عراقی در یک دژ نفوذناپذیر مقاومت می‌کنند، افزود: نیروهای زنجان از دو جناح وارد دژ شده و خودم نیز تیربار را گرفته و از وسط دو نیرو پیشروی کردم.
وی خاطرنشان کرد: همانطور که تیرباران می‌کردم متوجه شدم که یک نفر نوار تیربار مرا گرفت، برگشتم و دیدم که  شهید احمد کاظمی فرمانده لشکر 8 نجف به من کمک می‌کند.
این فرمانده دوران دفاع مقدس بیان داشت: گردان‌های زنجان زیر نظر این لشکر بود و شهید احمد کاظمی به خوبی به نقش نیروهای زنجان آگاهی داشته و فرمود خرمشهر را خدا با کمک و به دست نیروهای زنجانی آزاد کرد.
سردار عباسی با بیان اینکه شهید کاظمی در سخنرانی خود در حسینیه نیروی زمینی نیز این جمله را تکرار کرد، افزود: رزمندگان زنجان در این عملیات با خط شکنی خوش درخشیدند.
وی با تعریف خاطره دیگری از عملیات بیت‌المقدس، گفت: زمانی که با شهید حمید باکری وارد ورودی خرمشهر شده و نحوه ورود نیروها را به خرمشهر بررسی می‌کردیم، مشاهده کردیم که یک جیپ به طرف می‌آید.
این فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: با نزدیک شدن جیپ متوجه عراقی بودن آن شدیم، افرادی که سوار جیپ بودند اسیر شده و فرمانده آنان همه مقرهای عراقی را به ما نشان داد و توانستیم با کمترین تلفات، پیشروی خوبی انجام دهیم.
سردار عباسی با اشاره به خاطره خود از اولین صحنه ورود به خرمشهر، گفت: هلیکوپتر عراقی که هنوز از سقوط خرمشهر خبر نداشت برای کمک به نیروهای عراقی و خارج کردن فرماندهان عراقی سعی داشت وارد خرمشهر شود که  بسیجیان با تیراندازی موجب سقوط این هلیکوپتر شدند.

ابزار هدایت به بالای صفحه