شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[3 / 3 / 1399] نصب سردیس سردار سلیمانی در صداوسیما؛
[4 / 3 / 1399] در سیزدهمين كنگره ملي تجليل از ايثارگران؛
[3 / 3 / 1399] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران؛
[3 / 3 / 1399] معرفی شهید آزاد سازی خرمشهر شهرستان اسکو؛
[4 / 3 / 1399] شهید محمد سبزی؛
[4 / 3 / 1399] شهید کاظمی در فتح خرمشهر نقش اساسی داشت؛

 

کدخبر: 71760
تاریخ انتشار: 31 ارديبهشت 1399 _09:32:09
اختتامیه نخستین جشنواره «سرخ‌نگاران» برگزار شد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در آئین پایانی جشنواره سرخ‌نگاران گفت: شهیدان ما با قلم و خون خودشان توانستند فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه ما رشد دهند.

 

تا شهدا؛ آئین پایانی نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب ایثار و شهادت با عنوان «سرخ‌نگاران»، آئین رونمایی از قرآن مجید دست‌نوشته شهید سرلشگر شریف اشرف و همچنین رونمایی از سرود «فصل عاشقی» پیش از ظهر امروز در سالن شهید رسول‌زاده بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی‌راد معاون فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در این برنامه با اشاره به برگزاری جشنواره «سرخ‌نگاران» گفت: برگزاری این جشنواره یک اقدام عملیاتی برای شناسایی آثاری است که در حوزه ایثار و شهادت تولید می‌شود. ما در این جشنواره آثار مکتوب فارسی و آثار ترجمه در حوزه ایثار و شهادت را بررسی کردیم.

وی درباره دلیل برگزاری این جشنواره توضیح داد: از سوی دیگر، نیازمند گردآوری اطلاعاتی در رابطه با آثار منتشر شده در حوزه ایثار و شهادت بودیم و نیاز دیگر ما این بود که باید نوقلمان این حوزه را شناسایی می‌کردیم بنابراین راه آن را در برپایی جشنواره «سرخ‌نگاران» دیدیم تا بتوانیم کاستی‌ها را در این زمینه تشخیص دهیم و زمینه تشویق استعدادهای این حوزه را فراهم آوریم.

به گفته معاون فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، دبیرخانه سرخ‌نگاران ۴۵۰۰ اثر را بررسی کرد که از این میان ۴۰۷۰ اثر به داوری نهایی سپرده شد. از این میان نیز ۵ نویسنده به عنوان نویسنده برتر انتخاب شدند. سه اثر بین‌المللی ترجمه شده و ۳۰ نویسنده نوقلم تقدیر شدند.

وی همچنین با اشاره به رونمایی از اثر معنوی و هنری مصحف شریف قرآن به دست‌نوشته شهید سرلشگر شریف اشرف گفت: این شهید بزرگوار که در کسوت نیروهای ارتشی از زمان طاغوت خدمت می‌کرد، مخاطرات خلق این اثر را به جان خرید و توانست اثری ماندگار و ارزشمند به جا بگذارد.

کاویانی‌راد در ادامه به رونمایی از سرود «فصل عاشقی» پرداخت و گفت: شعر این اثر را که در رابطه با ایثار اجتماعی است، علیرضا بهرامی سروده است که قرار است همزمان با عید فطر در رسانه ملی نیز پخش شود. این اثر به ایثارگران اجتماعی (کادر درمانی) که جان خود را برای مقابله با کرونا به خطر انداخته‌اند، هدیه شده است.

معاون ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این برنامه بود.

محمدرضا سوقندی در این برنامه به شعار جشنواره «سرخ‌نگاران» پرداخت و گفت: شعار این جشنواره «ادبیات ایثار و شهادت محور توسعه فرهنگی» است. اساساً ادبیات در هر فرهنگی نه تنها محور توسعه فرهنگ، بلکه محور توسعه همه بخش‌های جامعه است بنابراین جشنواره سرخ‌نگاران که به موضوع کتاب به عنوان مادر فرهنگ می‌پردازد، آینده درخشانی خواهد داشت. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت کامل خود را از این جشنواره اعلام می‌کند.

وی با بیان اینکه امر توسعه باید سه نظام اطلاعات، ارتباطات و فناوری را با یکدیگر هماهنگ کند، گفت: امروزه کتاب نیز به عرصه چند رسانه‌ای راه پیدا کرده و به عنوان یک حامل فرهنگ مکتوب، جای خود را در میان آثار دیجیتال صوتی و … پیدا کرده است. در نظام اطلاعات «کتاب» نشان‌دهنده عقلانیت جامعه است. جامعه وقتی تهدید می‌شود که از عقلانیت فاصله بگیرد.

سوقندی یادآور شد: متأسفانه در عرصه بهره‌برداری و بهره‌وری از کتاب به عنوان نماد عقلانیت، فاصله زیادی با آنچه باید باشد، داریم و در این زمینه ضروری است که برنامه‌های مخاطب‌محور تولید کنیم. امیدوارم برگزاری جشنواره سرخ‌نگاران، آغازگر ادبیات جدیدی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشد چرا که ایثار و شهادت هم مبتنی بر فرهنگ ملی و هم مبتنی بر فرهنگ مذهبی ما است.

حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران دیگر سخنران این آئین بود.

وی با اشاره به مشکلات زیادی که شیوع ویروس کرونا در ماه مبارک رمضان امسال برای برگزاری مراسم‌های مذهبی ایجاد کرد، گفت: مساجد و حسینیه‌ها برای برگزاری برنامه‌های ترویجی و تبلیغی خود با مشکلات زیادی مواجه شدند و بنیاد شهید و امور ایثارگران با ورود به این مسئله توانست با وجود محدودیت‌ها، برنامه‌هایی را تنظیم و ارائه کند.

شهیدی، برپایی جشنواره سرخ‌نگاران را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و افزود: شهیدان ما با قلم و خون خودشان توانستند فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه ما رشد دهند. همانطور که مقام معظم رهبری بر تکریم مروجان این فرهنگ تأکید دارند، جشنواره سرخ‌نگاران نیز گامی در همین راستاست. امیدوارم بتوانیم منویات رهبر معظم انقلاب را در این زمینه محقق کنیم.

امیر سرتیپ دوم دکتر محمدرضا فولادی رئیس حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این برنامه شهید شریف اشرف را از شهیدان مظلوم ارتشی معرفی کرد و گفت: ایشان عشق و ارادت خاصی به قرآن و اسلام داشت و با آنکه افسر لشگر گارد جاویدان بود، فردی بسیار بابصیرت و منظم بود. عشق او به اسلام و قرآن، به اندازه‌ای بود که تا زمان حیات وی، مسجدی در تهران نبود که بدون کمک او ساخته شود و در ساخت آن سهیم نباشد.

به گفته وی، شهید اشرف همواره در جلسات مدح اهل‌بیت (ع) حضور می‌یافت و شب‌های جمعه حتماً به زیارت حضرت معصومه (س) می‌رفت. پیشنهاد کتابت این مصحف شریف نیز در شهر مقدس قم از سوی همسرش به وی ارائه شد.

محمد دلبری معاون اجرایی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز در این برنامه گفت: ایثار و شهادت یک فرهنگ و یک صفت است و اگر جامعه‌ای بخواهد این فرهنگ را در بین مردم خودش نشر بدهد، باید در کنار شناساندن فرهنگ ایثار و شهادت، ابزارهایی برای بسط و توسعه آن فراهم کند.

وی یادآور شد: انقلاب اسلامی ثمره فرهنگ ایثار و شهادت است و یکی از اقدامات مورد توجه جشنواره سرخ‌نگاران، توجه به جنبه بین‌المللی فرهنگ ایثار و شهادت بود زیرا همانطور که انقلاب ما در کشورهای دیگر بسط پیدا کرده است، باید از فعالان این عرصه نیز قدردانی شود.

معاون اجرایی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با یادی از سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: ایشان سیدالشهدای مقاومت و تقریب مذاهب هستند و امیدوارم بتوانیم با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران در کشورهای لبنان و سوریه که در حال دفاع از آرمان‌های خود هستند نیز آثاری در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت منتشر کنیم.

ابزار هدایت به بالای صفحه