شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[17 / 3 / 1399] به مناسبت سومین سالگرد شهید سید مصطفی صادقی؛
[17 / 3 / 1399] یک نویسنده دفاع مقدس در صفحه مجازی خود مطرح کرد؛
[17 / 3 / 1399] با حضور رئیس مجلس؛
[17 / 3 / 1399] چهارمین سالروز شهادت دو شهید مدافع حرم؛
[17 / 3 / 1399] «خمینی» و «خامنه‌ای»؛
[17 / 3 / 1399] فرمانده پیشرو سپاه بدر؛
[17 / 3 / 1399] نقش مردم شیراز در نهضت امام خمینی(ره)؛
[17 / 3 / 1399] ۱۷ خرداد سال ۱۳۶۴ سالروز عملیات ظفر یک؛
[17 / 3 / 1399] تأثیر عزل بنی‌صدر در بروز حماسه دارخوین؛
[17 / 3 / 1399] ​مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان؛

 

کدخبر: 70914
تاریخ انتشار: 9 فروردین 1399 _18:36:44
نهم فروردین ۹۹ چه غریبانه گذشت

نهم فروردین ۱۳۹۹، دلتنگی و بغضی عجیب به همراه دارد که قابل وصف نیست. ویروس منحوس کرونا نمی گذارد قلمم بار دیگر مراسم سردار شهید قهرمان، حسین املاکی و ارادت مردم به این شهید را توصیف کند.

 

تا شهدا؛ کروناویروس، قرنطینه، طرح فاصله گذاری اجتماعی، تعطیلی مراکز غیرضروری، تصمیمات تازه ستاد ملی مدیریت کرونا واژه هایی است که این روزها ذهن مردم را درگیر کرده  و همه جا سخن از آن است.

مسئولان از آغاز شیوع ویروس منحوس کرونا تا به امروز شعار " در خانه بمانیم" را تکرار کرده و از مردم می‌خواهند که با ماندن در خانه، زنجیره شیوع کرونا را قطع کنند و حتی طرح فاصله گذاری اجتماعی اجرایی شده و ورودی بسیاری از شهرها محدود و حضور در اجتماعات نیز ممنوع شد.

کرونا این مهمان ناخوانده عید امسال ما را ویروسی و حتی بسیاری از عزیزان ما را مبتلا کرد و چه بسیار افرادی که غریبانه بار سفر را بستند و آسمانی شدند.

اما نهم فروردین ۱۳۹۹، دلتنگی و بغضی عجیب به همراه دارد که قابل وصف نیست. خاطرات هر ساله حضور باشکوه مردم در یادواره سردار شهید«املاکی» از جلوی چشمانم همانند سکانس های یک فیلم می گذرد که جای نشستن در مسجد جامع نبود همه سر پا ایستاده بودند و عکاسان خبری در جای جای مسجد در حال ثبت این حضور بودند و ......

نهم فروردین سال ۱۳۶۷، در عملیات «والفجر ۱۰» در منطقه عمومی سید صادق شانه دری، بر روی ارتفاعات (بانی بنوک) به همراه یاران و همرزمان شهیدش، در اثر حمله ناجوانمردانه دشمنان بعثی به شهادت رسید و از آن پس تاکنون در نهم فروردین هر سال سیل عظیمی از مردم سراسر گیلان و حتی کشور دعوت می شوند به مراسمی که در تراز ملی برگزار می شود. روزی که خاطرات شهیدی را برایمان زنده می کند که همیشه قهرمان است و رهبر فرزانه ما از او به عنوان یک قهرمان یاد می کند، سردار ملی که کارش تا ابد جاودان و ماندگار شد.

اما نهم فروردین امسال دلم می‌گیرد، بغض گلویم را می فشارد، قلمم توان نوشتن ندارد و نمی‌تواند بار دیگر مراسم سردار قهرمان و ارادت مردم به این شهید را توصیف کند، این ویروس منحوس مانع حضور پرشور مردم می شود. اما این را می دانم و به خود می بالم که سردار همیشه قهرمان گیلان( حسین املاکی ) در آن روزی که ماسک خود را به بسیجی داد و شهید شد امروز الگوی مدافعان سلامت و قهرمانان شهرم است که همانند شهید از جان خود گذشته و به همنوع خود خدمت می کنند و چه بسیار مدافعان سلامتی که در این راه جان خود را از دست دادند.

سی و دومین یادواره سردار همیشه قهرمان، حسین املاکی به منظور هماهنگی با ستاد ملی مبارزه با کرونا ساعت ۲۱ امشب در حالی به صورت تلویزیونی از شبکه باران پخش می‌شود که سردار محمد عبدالله پور و سلمان املاکی فرزند این سردار شهید مهمان برنامه خواهند بود.

**زندگینامه شهید حسین املاکی

سردارشهيد حسين املاکي در شب عاشورا سال ۱۳۴۰، در روستاي کولاک محله شهرستان لنگرود در خانواده اي مذهبي و کشاورز ديده به جهان گشود. حسین چند روز پس از آغاز جنگ تحمیلی در سال ۵۹ به همراه اولین گروه اعزامی استان گیلان به قصر شیرین و سرپل ذهاب رفت و پس از چندی به تیپ ویژه ۲۵ کربلا و منطقه سه گیلان و مازندران پیوست و از آنجا که شجاعت، استعداد و خلاقیت او در امور گوناگون بر کمتر کسی پوشیده بود در واحد اطلاعات عملیات، مسئولیت فرماندهی محور یکم را بر عهده او گذاشتند.

سردارشهید املاکی پس از عمليات والفجر هشت در منطقه عمومي فاو ديگر همرزمانش چون سردار مهدي خوش سيرت و حسن رضوانخواه به او پيوستند و فرماندهي گردان هاي پياده تيپ قدس را بر عهده گرفتند.

سردار رشيد اسلام حسين املاکي پس از انجام عمليات کربلاي ۲ وکربلاي چهار در عمليات کربلاي پنج با حفظ سمت، فرماندهي محور عملياتي را در جزيره بوارين بر عهده گرفت و به شايستگي درخشيد  و با توجه توانمندي نظامي عالي که برخوردار بود به عنوان فرمانده تيپ يکم لشکر قدس گيلان، به همراه گردان هاي رزمي، فرماندهي عمليات موفقيت آميز نصر4 ، ارتفاع ژاژيه و شهر ماووت عراق را برعهده گرفت و از چنگال بعثيون آزاد ساخت.

پس از انجام عمليات نصر چهار، سردار رشيد حسين املاکي به سمت قائم مقام لشکر ۱۶ قدس گيلان مشغول به خدمتگزاري شد و واحدها و گردان هاي لشکر را مهياي نبردي ديگر ساخت و در ماموريتي آسيب شديدي ديد بطورئيکه ناچار با هلي کوپتر به بيمارستان انتقال يافت که طبق معمول با حاصل اندکي بهبودي مجدد عازم جبهه هاي نبرد شد و دوشادوش فرماندهي محترم لشکر، رزمندگان شجاع اسلام را در عمليات ها ياري کرد.

سر انجام اين دلاور شجاع اسلام در ۹ فروردين سال ۶۷در عمليات والفجر ۱۰ در اثر حمله ناجوانمردانه(بمباران شيميايي) دشمنان بعثي به آرزوي ديرينه اي که کسب مقام شهادت در راه حضرت دوست بود نائل آمد و روح بلند و ملکوتي اش همنشين عرشيان گرديد و پيکر مطهر اين فرمانده شجاع اسلام در ميان انبوه آتش و حملات شيميايي دشمن بر روي ارتفاعات باني بنوک ماًوا گزيد .

روحت شاد سردار همیشه قهرمان گیلان

لنگرود، ریحانه شریفی

ابزار هدایت به بالای صفحه