شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[7 / 3 / 1399] رئیس بنیاد خوروبیابانک؛
[7 / 3 / 1399] مروری بر وصیت‌نامه سرباز حقیقت، حاج قاسم سلیمانی؛
[7 / 3 / 1399] با هدف زنده نگه داشتن یاد شهدا؛

 

کدخبر: 70349
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1398 _19:31:20
شمیم عطر شهیدان سلیمانی و المهندس در عراق

شهرهای مختلف عراق امروز سه شنبه به مناسبت چهلمین روز شهادت سرداران شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، شاهد آیین های مختلف گرامی داشت یاد و نام این شهیدان سرافراز است.

تا شهدا؛ این آیین ها با عنوان «سرداران پیروزی» که از روز یکشنبه آغاز شده است دیروز و امروز سه شنبه در بغداد، تکریت مرکز استان صلاح الدین، موصل مرکز استان نینوا، رمادی مرکز استان الانبار، بعقوبه مرکز استان دیاله ادامه دارد.

برخی از این استان ها که اغلب سنی نشین هستند نیز به نشانه قدردانی از سرداران شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمانشان که سرزمین های آنها را از چنگ گروه تروریستی داعش آزاد کردند، این آیین ها را برگزار کرده اند.

استان های جنوب و مرکز عراق از جمله کربلا، نجف اشرف، بصره، دیوانیه، ذی قار، واسط و بابل نیز شاهد آیین های مختلف گرامیداشت به همین مناسبت هستند.

تعدادی از شبکه های تلویزیونی عراق به طور همزمان و زنده مراسم چهلم شهدا را از استان های مختلف این کشور به طور زنده پوشش می دهند.

در اغلب این آیین ها، سخنرانان به نقش مهم و کلیدی سرداران شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس در پیروزی بر گروه تروریستی داعش اشاره کرده اند.

همه این مراسم‌ها  با قرائت اشعار حماسی درباره ضرورت ادامه راه مقاومت و اخراج نیروهای بیگانه از عراق و خدمات و زندگی نامه های تصویری از سرداران شهید همراه بوده است.

بغداد به تنهایی پیش و بعد از ظهر امروز (سه شنبه) شاهد دو آیین وِیژه گرامیداشت بوده که از مقام های لشکری و کشوری، نمایندگان پارلمان، همرزمان شهیدان مقاومت و خانواده های شهدای عراقی به علاوه سران عشایر در  آن شرکت کرده اند.

در عین حال گزارش ها حاکی است که بسیاری از اهالی بغداد و جنوب و مرکز عراق برای شرکت در راهپیمایی گسترده ای که قرار است جمعه آینده برای زیارت مرقد شهید ابومهدی المهندس در نجف اشرف برگزار می شود، آماده می شوند.

تعدادی از جوانان بغداد نیز امروز مصادف با چهلم سرداران شهید به زیارت مزار شهید ابومهدی المهندس در قبرستان وادی السلام نجف اشرف مشرف شدند.

در کنار این آیین های گرامیداشت، نمایشگاه های مختلف هنری و فرهنگی درباره سرداران شهید و سال های مبارزه با داعش و نفرت انگیزی از جنایت آمریکا که این شهیدان مقاومت را در عملیاتی بزدلانه به شهادت رساند، برگزار شد.

میدان های اعتراضی در بغداد و شهرهای جنوب و مرکز عراق نیز دیروز و امروز شاهد تظاهرات خود جوش جوانانی بود که علیه آمریکا شعار داده و از دولت عراق خواستند که نیروهای آمریکایی را هرچه سریعتر از خاک کشور بیرون کند.

در همه این تظاهرات های خودجوش بر انتقام خون سرداران شهید از نیروهای آمریکایی تاکید شد.

سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بامداد جمعه ۱۳ دی‌ ۱۳۹۸ به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور تروریست آمریکا در حمله پهپادهای این کشور در نزدیکی فرودگاه بغداد، به شهادت رسیدند. 

نیروهای آمریکایی پیش از این نیز در نهم دی در حمله هوایی به مواضع نیروهای کتائب حزب الله (زیر مجموعه الحشد الشعبی) در منطقه مرزی القائم در غرب استان الانبار، ۲۵ نفر از نیروهای این گروه مقاومت را به شهادت رسانده و ۵۰ تن دیگر را زخمی کردند.

پارلمان عراق متعاقب این دو جنایت آمریکایی ها در ۱۵ دی گذشته با اکثریت آرا به اخراج نیروهای آمریکایی از  خاک عراق رای مثبت داد.

گروه های مقاومت اسلامی قول داده اند که انتقام این شهیدان را از نیروهای آمریکایی در موقع و زمان مناسب بگیرند.

ابزار هدایت به بالای صفحه