شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[5 / 11 / 1398] یکی از فرماندهان دفاع مقدس:
[5 / 11 / 1398] شهید مسعود بیات:
[6 / 11 / 1398] به بهانه سالروز تولد شهید عباس ورامینی؛
[6 / 11 / 1398] روایتی از حال‌و‌هوای این روزهای «محمد‌مهدی» فرز ...
[6 / 11 / 1398] شهید سیدهادی شماعی؛
[6 / 11 / 1398] با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی؛
[6 / 11 / 1398] از مقابل ستاد نیروی دریایی ارتش انجام می‌شود؛

 

کدخبر: 69790
تاریخ انتشار: 22 دی 1398 _11:39:09
چهره ای موثر در مبارزه با تفکر الهادی

 با گذشت نزدیک به ده روز از ترور ناجوانمردانه سپهبد قاسم سلیمانی همچنان ابعاد حقیقی و حقوقی این واقعه هولناک و تاسف بار در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب های وسیعی دارد و مراسم سوگواری و بزرگداشت این شهید والامقام در اقصی نقاط کشور در حال برگزاری است.

تا شهدا؛ بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی علاوه بر توجه به ابعاد کمتر شناخته شده حیات سپهبد قاسم سلیمانی همچون نقش وی در شکستن حلقه تحریم کشور در واردات دارو و حضور موثر وی در وقایع پیش بینی نشده همچون سیل جنوب و غرب کشور در اوایل ۹۸ خورشیدی به انعکاس گزارش ها و مقالات خارجی درارتباط با شهید سلیمانی  نیز پرداخته‌اند.

بنا به افشاگری یک نشریه آمریکایی، رییس‌جمهور آمریکا از ترس استیضاح و تحت‌فشار هم‌حزبی‌های خود دستور ترور فرمانده بزرگ ایرانی را صادر کرد. روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از برخی از نزدیکان ترامپ گزارش داد ترور سردار سلیمانی، رییس‌جمهور آمریکا به آن‌ها گفته او از سوی سناتورهای جمهوری‌خواه، که مهمترین حامیان او در جلسه آتی استیضاح در سنا هستند، برای مقابله با این فرمانده برجسته ایرانی تحت‌فشار بوده است. افشاگری وال‌استریت ژورنال در حالی رسانه‌ای شد که پیش‌تر نیز روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارش مشابهی، این موضوع را مطرح کرده بود. در گزارش روز سه‌شنبه نیویورک‌تایمز آمده است ترامپ در صحبت‌هایش به شخصی اشاره دارد که هفته پیش با او تلفنی گفت‌وگو داشته و به او گفته که از سوی برخی سناتورهای جمهوری‌خواه، که در این برهه زمانی بیش از همیشه به حمایت آن‌ها بر سر ماجرای استیضاح در سنا نیاز دارد، برای اتخاذ موضع سخت‌تر در مقابل ایران در تنگنا بوده است. یک مقام آمریکایی به وال‌استریت ژورنال گفت: «عملیات ترور سردار سلیمانی خیلی به‌سرعت برنامه‌ریزی شد. مشاوران رییس‌جمهور آمریکا در خصوص عقلانی بودن ترور فرمانده سپاه قدس ایران اتفاق‌نظر نداشتند با این حال اطلاعات حاکی از آن است سردار سلیمانی قصد طرح‌ریزی عملیاتی را علیه نیروهای آمریکا در منطقه داشته است.» بعداً مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مدعی شد شهادت سردار سلیمانی از یک حمله قریب‌الوقوع علیه مواضع این کشور در منطقه پیشگیری کرده است. این ادعاها تا جای پیش رفت که ترامپ روز پنج‌شنبه در جمع هواداران خود در اوهایو مدعی شد سردار سلیمانی به‌طورجدی قصد هدف قرار دادن سفارتخانه‌های آمریکا را داشته است. وزیر امور خارجه آمریکا ادعاهای بی‌اساس خود در خصوص توطئه علیه نظامیان تروریست این کشور را بار دیگر روز پنج‌شنبه در مصاحبه با فاکس نیوز مطرح کرد.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

اخلاص در عمل، در رفتار شهید سلیمانی موج می‌زد

در بخشی از گزارش ایسنا می‌خوانیم: سردار حسین معروفی فرمانده سپاه نینوا گلستان و هم‌رزم شهید سلیمانی اظهار کرد: من طی سالها رفاقت با حاج قاسم درس‌های بزرگی از این شهید والامقام آموختم اما می‌خواهم قدری توضیح دهم چرا حاج قاسم به این جایگاه رسید؟حقیقتش این است که حاج قاسم استحکام درونی داشت، درون رزم قوی داشت و به‌راحتی جهاد کبیر انجام می‌داد، شهید سلیمانی با خدا دوست بود و خود را در خدمت آحاد مردم قرار داده بود. ایشان اهل بکا و گریه بود، بدون ذره‌ای ریا خاضعانه در برابر خدای خودش  مناجات می‌کرد.

ایسنا: شاخصه بزرگ شهید سلیمانی اخلاص، ولایت باوری و ولایتمداری است و اینکه شهید سلیمانی ۶ بار قسم جلاله می‌خورد که راه عاقبت‌به‌خیری این است صرفاً یک شعار نبود.

وی با اشاره به فراجناحی عمل کردن شهید سلیمانی، گفت: ما انقلاب کردیم که سیاست را اخلاقی کنیم اما امروز عده‌ای اخلاق را سیاسی می‌کنند که این دیدگاه اشتباه است و بر اساس توصیه حاج قاسم باید مراقبت کرد و سیاست زده رفتار نکنیم.حاج قاسم بعد از دفاع مقدس ۳۱ سال در فراغ رفقا و همرزمانش سوخت و سینه‌اش تنگ‌شده بود و اینقدر در پی شهادت در راه خدا بود که حدود یک ماه پیش با بوسه بر پای مادر شهید خداوند را به کف پای این مادر شهید قسم داد که شهید شود که همین هم شد. من طی ۳۷ سال آشنایی و رفاقت با شهید سلیمانی هیچ‌وقت حاج قاسم را پشت میز ندیدم و ایشان مدام در عرصه‌های مختلف مأموریت خود کف میدان حضور داشت. دشمن با به شهادت رساندن سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی قلب ما نشانه گرفت و دل همه ما را جریحه‌دار کرد که فعلاً سیلی اولش را خورد. شهادت حق ایشان بود و خداوند متعال مزد شهید زندگی زیستن حاج قاسم را با شهادت داد.من خودم گمان می‌کردم ایشان در راه نابودی اسرائیل شهید خواهد شد اما آمریکایی‌ها با به شهادت رساندن حاج قاسم فرآیند نابودی اسرائیل را تسریع کردند.

سیدحسن نصرالله انتقام سردار سلیمانی را خواهد گرفت

به گزارش ایسنا از النشره، شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که شیخ حسن نصرالله انتقام خون سردار سلیمانی را خواهد گرفت.وی همچنین افزود: سردار سلیمانی تنها متعلق به ایران نبود بلکه متعلق به تمام جهان اسلام و تمام محور مقاومت علیه دشمن صهیونیستی است.آمریکا خواهد فهمید که مرتکب حماقت بزرگی شده است و محاسباتش برای تغییر معادلات منطقه اشتباه است.بعد از شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش ما قوی تر شدیم و این مساله برای شما ثابت خواهد شد. ما به عنوان حزب‌الله مسئولیت‌هایمان بیشتر شده است و به این راه شریف ادامه خواهیم داد.

ادعای تکراری ترامپ درمورد سردار سلیمانی

خبرگزاری پانا گزارش داد: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتی با تکرار ادعای خود درمورد سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه، از دموکرات‌ها انتقاد کرد.ترامپ در ادامه این توییت مدعی شد: سلیمانی یکی از بدترین تروریست ها در تاریخ و پدر بمب کنار جاده ای بود. وی همچنین به آسیب بزرگی در آینده چشم داشت. دموکرات ها «دیوانه» هستند.

ترامپ روز جمعه در گفت و گو با فاکس نیوز مدعی شد که سردار سلیمانی قصد حمله به چهار سفارتخانه آمریکا را داشت و این در حالی است که این ادعا با یافته‌های دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در این زمینه منافات دارد.وی در بخشی دیگر مدعی شد؛ سردار سلیمانی فعالانه داشت حملات جدیدی را طراحی می کرد و بطور جدی نه تنها به سفارت آمریکا در بغداد، بلکه حمله به چند سفارتخانه ما را در نظر داشت.من می توانم افشا کنم که معتقدم احتمالا سلیمانی مشغول طراحی برای حمله به چهار سفارتخانه ما بود.

اما روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت که رئیس جمهوری آمریکا این فرضیه را برای توجیه ترور سردار سلیمانی اعلام کرد.

قانونگذاران از هردو جناح به ترامپ فشار وارد ‌آورده اند مستنداتی محکم برای اثبات ادعایش که می گوید سردار سلیمانی را به دلیل طراحی برای حمله به پرسنل آمریکا در خاورمیانه ترور کرده است، ارائه دهد.

رسانه‌های اصولگرا

بزرگ‌ترین فرمانده نظامی جهان برای سیل‌زدگان بیل به دست گرفت

به گزارش جهان نیوز، جهان نیوز: سپهبد شهید قاسم سلیمانی یک الگوی کم نظیر فرهنگی و رفتاری برای گروه‌های جهادی بود. هنوز فراموش نکرده‌ایم که در ابتدای سال ۹۸ و موقع سیل‌های خانمان برانداز، قاسم سلیمانی با وجودی که یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان نظامی جهان بود اما با فروتنی تمام به میان سیل زدگان رفت و به آنها یاری رساند.سردار عارف هاشمی برادر شهید علی هاشمی که در جریان سیل امسال در خوزستان، میزبان قاسم سلیمانی و در کنار او بود، خاطرات قابل توجهی از آن شهید دارد.

عارف هاشمی در این گفت و گو ابراز داشت: هر چند که حاج قاسم زاده کرمان است اما می‌توان او را فرزند خوزستان هم به حساب آورد، زیرا در اوج جوانی پا به عرصه دفاع مقدس در خوزستان نهاد و مجاهدت‌های جانانه‌ای کرد و در عملیات‌های متعددی شرکت نمود. چون فرمانده تیپ ۳۷ نور ، برادر بنده سردار شهید علی هاشمی بود، از همان آغاز دوران جنگ تحمیلی با قاسم سلیمانی آشنا شد و یک رابطه دوستی عمیق بین آنها شکل گرفت. بعد از شهادت و جاویدالاثر شدن سردار هاشمی، سردار سلیمانی این ارتباط را همچنان با خانواده و پدرمان ادامه دادند. بعد از اینکه حاج قاسم فرماندهی نیروی قدس سپاه را عهده‌دار شد، به مرور زمان این نیرو که درابتدا مطرح نبود جان گرفت و به روزتر شد و شهید سلیمانی توانست کارهای خارق العاده‌ای در بیرون مرزها انجام دهد که باعث شناخته‌تر شدن نیروی قدس شد. پس از سقوط صدام و رفت و آمد ایشان به عراق، ارتباط حاج قاسم با خوزستانی‌ها به مراتب بیشتر شد و این ارتباط تا پایان عمر بابرکت وی همچنان ادامه داشت.

هر زمان هم که به خوزستان تشریف می‌آوردند، ابتدا به منزل پدری و به دیدار خانواده ما می‌آمدند. به جرات می‌توانم بگویم که حاج قاسم خلاء وجود شهید هاشمی را برای خانواده ما پر کرده بودند.یعنی همان برخوردی که شهید هاشمی با ما داشت، حاج قاسم هم داشت. گویی برادر واقعی خودمان و فرزند واقعی پدر و مادرم بود. تصور مردم از سلیمانی یک فرمانده ارشد جنگی و چهره نظامی بود، اما او با یک چهره فوق‌العاده مهربان و مردمی بین سیل زدگان حضور یافت. حاج قاسم با رفتار و منش خود در دوران سیل کاری کرد که بعد از شهادتش، از کودک تا پیرمرد عشایری در تشییع جنازه او در اهواز شرکت کردند. حتی یک پیرمرد با تن رنجور و نابلد بودن راه، با پای پیاده از شادگان به اهواز آمد تا در تشییع او حاضر باشد. او با دل این مردم کاری کرد که هم کودک خوردسال، هم پیرمرد ۸۰ ساله دیوانه او شدند! قاسم سلیمانی در قلب‌های مردم ورود کرد و بر قلب‌های مردم حکومت می‌کرد. چون او در روزهای سیل خوزستان، اسلحه را زمین گذاشت و بیل دستش گرفت. من می‌دیدم که برای مردم و سیل زدگان‌اشک می‌ریخت. حاج قاسم این گونه نبود که دستور بدهد و برود. نمی‌رفت؛ تا لحظه آخر و تا موقعی که مردم یک روستا یا منطقه نجات پیدا کنند و امکانات بگیرند، کنار مردم می‌ایستاد.  حاج قاسم را ما زمینی‌ها نتوانستیم بشناسیم، حاج قاسم را فقط خدا شناخت. در منش و رفتار و عشق به ولایت او هیچ ناخالصی وجود نداشت و ذوب در انقلاب بود. خط قرمز قاسم سلیمانی نیز ولایت و انقلاب بود. خیلی‌ها باید این را متوجه شوند؛ آنهایی که دنبال پیکر حاج قاسم آمدند و در تشییع او شرکت کردند و بعد رفتند و تفکر دیگری را دنبال کردند، باید یکدست شویم؛ همه باید حاج قاسم شویم. حاج قاسم شهید شد، اما فرهنگ حاج قاسم زنده شد، تا ظهور حضرت ولیعصر(عج). فرهنگ حاج قاسم خیلی موثر است و باید برای آن کار شود. نویسندگان و شاعران، فیلمسازان و مداحان خوب ما باید به موضوعات و ابعاد شخصیتی و نظامی حاج قاسم بپردازند. من هم دست شما روزنامه نگاران و قلم به دستانی که برای حفظ این فرهنگ تلاش می‌کنید را می‌بوسم.

حمله به ژنرال سلیمانی اقدامی تروریستی بود

به گزارش تسنیم به نقل از تایمز هندوستان، نوام چامسکی، دانشمند و کارشناس برجسته مسائل سیاسی معتقد است که ترور سردار قاسم سلیمانی «اقدامی تروریستی» بوده است.این منتقد سیاست خارجی آمریکا و نقش نظامی واشنگتن در خارج از مرزهای آمریکا به اچ تی گفت: «ترور (سردار) سلیمانی دستکم یک تروریسم بین‌المللی است، اگر بدتر نباشد.»چامسکی با اشاره به این موضوع که ترور سردار سلیمانی نقض قوانین بین‌المللی بوده گفت: قوانین بین‌المللی در این موارد کاملا واضح هستند. این قوانین استفاده از نیروی نظامی در امور بین‌الملل را ممنوع می‌کند، به غیر از مواردی استثنا که شامل این مورد نمی‌شود.چامسکی همچنین معتقد است که به نظر نمی‌رسد حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا طی هفته‌ها و ماه‌های آتی به پایان برسد.با اینحال او همچنان سلطه نظامی آمریکا بر منطقه را در مقایسه با سال ۲۰۰۳ زیر سوال برده و آن را بدترین جنایت هزاره اخیر می‌داند.سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و برخی از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی ارتش آمریکا که به دستور شخص ترامپ انجام شد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند.سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دورانی که بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه هدف تاخت و تاز تروریست‌های تحت حمایت آمریکا و متحدانش قرار گرفته بود، توانست با سامان دادن به جنبش‌های مردمی در این دو کشور نقش مهمی در مبارزه با گروه‌های تروریستی به‌ویژه داعش و آزادسازی شهرهای عراق و سوریه ایفا کند.آمریکا در حالی پس از به شهادت رساندن سردار حاج قاسم سلیمانی همچنان وی را به حمایت از تروریسم متهم می‌کند که طبق اعتراف شخص دونالد ترامپ، خطرناکترین گروه تروریستی منطقه یعنی داعش با برنامه‌ریزی‌های وزیر امور خارجه سابق آمریکا (هیلاری کلینتون) تشکیل شد تا اهداف آمریکایی‌ها در منطقه را پیش ببرد.سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با شکست دادن داعش در عراق و سوریه –افتخاری که آمریکایی‌ها سعی دارند آن را به نام خود بزنند- علاوه بر نشان دادن اقتدار محور مقاومت به جهانیان، تمام نقشه‌های آمریکا برای استفاده از این گروه تروریستی در راستای منافع خود در منطقه را بر هم زد و این مسئله باعث شد که آمریکایی‌ها از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی برای ترور وی را آغاز کنند.

تجلیل و تقدیر از سپهبد شهید قاسم سلیمانی در هندوستان

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی موج گسترده‌ای درتمام جهان ایجاد کرد تاحدی که بیشتر کشورهای آزادی خواه جهان برای این شهید بزرگداشت ویادواره برگزار کردند ویا به هر ترتیبی علاقه خود به این سردارشهید را نشان دادند؛ سرداری که دنیا را از لوث وجود تروریست‌های داعش پاک کرد. قدردانی از مجاهدت‌های سردار سلیمانی برای ازبین بردن تروریست جهانی که ایجاد شده به دست استکبار جهانی بوده است مردم دنیارا برآن واداشته است که به هرترتیبی غم خود را در سوگ سردار دل‌ها نشان دهند. عده‌ای از مردم جلال پور هند در حد وسع مالی خود نماهنگی برای سردار سلیمانی تولید کرده اندتا خودرا درغم وسوگ شهیدسلیمانی شریک بدانند.

شهادت سلیمانی موجب رویش های جدیدی در منطقه خواهد شد

خبرگزاری مهر با بازتاب سخنان حجت الاسلام حیدری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین ابراز داشت: حاج قاسم سلیمانی بدون شک مالک اشتر زمان است و دشمنان با به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی، نه تنها قدرت نمایی نکردند بلکه ضعف خودشان را به نمایش گذاشتند.رنج و درد ناشی از شهادت سردار شهید سلیمانی و خشم و انزجار از اقدامات آمریکایی‌ها به هیچ صنف، گروه و حزب خاصی اختصاص ندارد و آحاد جامعه ایرانی در این غم به سر و سینه می‌زنند و خواستار انتقام از آمریکا هستند. علیرغم برنامه ریزی هایی که دشمنان برای آشوب آفرینی و ایجاد تفرقه داشتند اما شهادت سردار سلیمانی باعث وحدت جامعه شده است.در این برهه، خون شهید سلیمانی در حال خدمت به مملکت، انقلاب و اسلام است و قطعاً برخی از قفل‌ها با ایثار انسان‌هایی چون شهید سلیمانی باز می‌شود و به امید خدا راه و مسیر انقلاب اسلامی هموار خواهد شد.اگر دشمن از عواقب شهادت سردار سلیمانی خبر داشت هرگز دست به چنین جنایتی نمی‌زد و امروز با شهادت سردار سلیمانی تحول و انقلابی بوجود آمده و همرزمان قدرتمند این شهید در کوتاه مدت درس عبرتی به دشمنان می‌دهند که تا ابد فراموش نخواهد شد.

سردار سلیمانی نماد مبارزه با تفکر الحادی بود

به گزارش خبرگزاری تقریب، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی در مراسم گرامیداشت شهید سپهبد قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و شهدای مقاومت که از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور مراجع تقلید، اساتید حوزه و اقشار مختلف مردم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد با اشاره به جان باختن تشییع‌کنندگان شهید سپهبد سلیمانی، گفت: اجر این افراد نیز با خداوند است و امیدواریم روح آنها با شهید سلیمانی محشور شود البته باید دقت شود اینگونه حوادث و کوتاهی‌ها دیگر تکرار نشود.

وی با بیان اینکه کسی حکمت این حوادث را نمی‌داند ولی به هر حال مجموعه افرادی در بروز آنها قصور داشتند که باید با آنها برخورد شود، افزود: دست‌هایی به دنبال این هستند تا آن وحدت و همبستگی که در شهادت سردار سلیمانی میان مردم به وجود آمده را نابود کنند و از بین ببرند.

حجت الاسلام رفیعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بر طبق آیه ۹۶ سوره مریم محبوبیت در دل‌ها در پرتو اعتقاد به خداوند و عمل صالح ایجاد می‌شود، ابراز کرد: محبوبیت سردار سلیمانی چه افرادی را که تا قبل از آن در هیچ راهپیمایی شرکت نکرده بودند به خیابان کشاند و شیعه، سنی، پیر و جوان همه برای تشییع این سردار آمده بودند. وی با بیان اینکه بنا بر فرموده امام صادق (ع) هرکسی متین و فروتن باشد و هزینه‌ای را هم برای دفاع از دین و اسلام بدهد محبوب دل‌ها خواهد بود، گفت: سردار سلیمانی جانش را هزینه کرد و دینداری و فروتنی بی نظیر او نیز مصداق این حدیث است.در تاریخ شخصیت‌هایی بودند که امامان ما برای از دست دادن آنها گریستند و ناراحت شدند؛ در شب عاشورای امسال که خدمت مقام معظم رهبری بودیم دیدم که ایشان سردار سلیمانی را در آغوش گرفتند و بار دیگر هنگام خداحافظی او را در آغوش گرفته و بوسیدند.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی آینه صفاتی است که امیرالمؤمنین (ع) در حکمت ۲۸۹ نهج‌البلاغه اشاره فرموده است، اظهار داشت: دنیا در نزد شهید سلیمانی کوچک بود و زندگی ساده‌ای داشت. شهادت سردار سلیمانی نشان داد اگر با خدا باشید و به دنیا وابسته نباشید مردم پشت سر شما هستند و اگر دروغ و خیانت نباشد و در مسیر دین حرکت نمائید محبوب مردم را خواهید شد.

وی با بیان اینکه سردار سلیمانی بنده شکم نبود، اهل سکوت و فردی شجاع بود، ادامه داد: این سردار بزرگ نماد مبارزه با دشمن، تکفیر و نماد مبارزه با تفکر الحادی بود. با توجه به نزدیک بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی افراد جنجال به پا نکنند و چنانچه در این مسیر رد صلاحیت شدند و یا موفق نشدند نظام را فدای خود نسازند؛ روش اعتراض تخریب، آتش زدن و حمله به مراکز نظامی، انرژی و فتنه درست کردن نیست.

وی با بیان اینکه برخی نان خود را در شلوغ کردن و تهمت زدن می‌دانند، گفت: امروز سبک رهبری در دفاع از نظام و مسؤلان را ببینید؛ نقد خوب است اما تخریب نه و سردار سلیمانی هرگز اهل تخریب دیگران نبود. حجت‌الاسلام رفیعی در پایان افزود: آنچه سردار سلیمانی می‌گفت به آن عمل می‌کرد، وعده دروغ نمی‌داد و با آبروی نظام بازی نمی‌کرد.

سردار قاسم سلیمانی عملاً مردم‌دار و ساده‌زیست بود

به گزارش خبرگزاری فارس، امیر رجبی رییس حوزه هنری استان اردبیل در مراسم سردار قاسم سلیمانی اظهار کرد: همه ایرانیان داغدار شهادت کسی هستند که حقیقتاً تبلور انسان واقعی و مسلمان حقیقی بود. مشی و زندگی روزانه سردار سلیمانی نشان‌دهنده خصوصیات عرفای بزرگ جهان بود. ساده زیستی، زاهد شب و شیر روز، به حساب نیاوردن دنیا، شهادت‌طلبی و جستجوی رضای خدا از ویژگی‌های این سردار رشید اسلام بود، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی سنبل شجاعت و ایستادگی در برابر دشمنان اسلام و در عین حال سنبل عاطفه و عطوفت در برابر مردم و خانواده شهدا بود.سردار قاسم سلیمانی عملاً مردم‌دار و ساده‌زیست بود و برای همین در بین مردم محبوبیت زیادی داشت و تمام فکر و ذکرش آخرت بود و شوق رفتن پیش دوستان شهیدش و ملاقات خدا باعث شده بود که به مادیات و دنیاطلبی توجهی نشان ندهد.

ترامپ از بیم استیضاح دستور ترور سردار سلیمانی را داد

روزنامه حمایت به نقل از وال‌استریت ژورنال نوشت: احمد عبدالهادی نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در گفت‌وگوی ویژه با پایگاه خبری لبنانی العهد اعلام کرد که این جنبش به خط‌مشی سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی وفادار می‌ماند و به‌عنوان بخشی از محور مقاومت به مبارزه با دشمن ادامه خواهد داد. نماینده حماس با اشاره به رعب و وحشتی که سردار سلیمانی در جان صهیونیست‌ها انداخته بود، گفت: بدون شک مطالب فاش شده ظرف چند روز گذشته در مورد شهید سلیمانی در مقایسه با شخصیت وی به‌عنوان یک رهبر کم‌نظیر در جهان همچون نقطه‌ای در دریا است. هر یک از جبهه‌های جهاد و هر یک از مجاهدین راه خدا با خود داستانی در مورد این فرمانده پیشگام در سینه دارد که شجاعت و رادمردی و اقتدار در تمامی شکل‌های آن در او نمایان بود. شهید محور مقاومت به‌عنوان فرمانده تمامی صحنه‌ها و میدان‌های نبرد رسالت امت مسلمان را بر دوش کشید و به خاطر آن مبارزه کرد. با عزیزترین دارایی خود یعنی جانش از آن حمایت و محافظت کرد تا آنکه به شهادت رسید. شهید سلیمانی و جمهوری اسلامی ایران خدمات بسیاری به آرمان فلسطین و گردان‌های شهید عزالدین قسام ارائه داده‌اند. شهید سلیمانی در پیشبرد توان مقاومت به‌ویژه در زمینه موشکی نقش بسزایی ایفا کرد. این امر از ایمان و اعتقاد وی به آرمان فلسطین و مقاومت حکایت داشت. سپهبد سلیمانی با ایمانی قوی در تمامی جبهه‌های نبرد به دنبال شهادت بود.

ایران می‌تواند یک ژنرال سلیمانی جدید داشته باشد

افکارنیوز در گزارشی به نقل از نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» آورده است: «نقش کلیدی ژنرال قاسم سلیمانی و اهمیتی که حکومت ایران همواره برای دستاوردهای او قائل بود، باعث شده است که برخی به اغراق بگویند که او یک شخصیت بدون جایگزین است. اما جانشین ژنرال سلیمانی یعنی ژنرال اسماعیل قاآنی که معاون او بوده است، قطعاً می‌تواند مهارت‌ها و استعدادهای زیادی را به این پست [فرماندهی نیروی قدس سپاه] بیفزاید. او شبکه‌ها و نهادهایی را به ارث خواهد برد که صرفاً به کسی که به تشکیل آنها کمک کرده [سردار سلیمانی] متکی نیستند.ایران از همان نخستین روزهای انقلاب خود همواره فرماندهانی را در میدان نبرد از دست داده است. سپاه پاسداران در طول سال‌های فعالیت خود تعداد بسیار زیادی افسر باتجربه در اختیار داشته است که البته ژنرال سلیمانی نیز یکی از ماهرترین آنها بوده است. اما یکی از ویژگی‌های مهم رهبران و فرماندهان بزرگ این است که نهادسازی می‌کنند و الهام‌بخش دیگران هستند. ایران همواره برای افسرانی که [در برابر دشمن] روی تهاجمی دارند را می‌ستاید و به همین دلیل انتظار می‌رود که جانشینان ژنرال سلیمانی نیز مانند او مشتاق رویارویی با دشمن باشند.کشته شدن [شهادت] سلیمانی ضربه سنگینی به سپاه پاسداران و به طور کلی توانمندی‌های ایران بود. اما اگر گمان کنیم که مرگ [شهادت] یک فرمانده نظامی -هرقدر هم که قدرتمند بوده باشد- باعث تغییر چشمگیر سیاست‌های ایران و توانمندی‌های نظامی این کشور خواهد شد، مرتکب اشتباه شده‌ایم.

مردم اروپا هم باید قدردان سردار سلیمانی باشند

سایت افکارنیوز در گزارش دیگری آورد: دکتر حسین حاجی کارشناس ارشد سیاست بین الملل درباره سردار سلیمانی و ثمره خون این شهید بزرگوار ابراز داشت؛ حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک نظامی با استعداد بالا توانست بر ضد همه توطئه های دشمن، راهبرد طراحی کند و بازوهای جمهوری اسلامی را در کشورهای مختلف افزوده و توانمندتر کندسردار سلیمانی یک مرد وارسته و مخلص بود که دلش برای امنیت جهان می تپید، اگر شهید سلیمانی نبود ۱۰ سال پیش جنگ جهانی رخ می داد چون داعش به سفارش آمریکا برای مقابله با ایران اسلامی آمده بود و مجبور می شدیم بصورت مستقیم وارد جنگ شویم و آمریکا و متحدانش هم مستقیم وارد جنگ می شدند و آن زمان معادله قدرت مانند امروز به نفع ایران نبود.سردار سلیمانی توانست شاخ آن گاو شاخ دار وحشی را بشکند و به خاطر همین مجاهدت ها و نجات پیروان ادیان مختلف منطقه از دست داعش، شاهد همدردی آنها هستیم.

ترامپ بعد از این حمله موشکی لرزید. البته خیانت ها و افشای موقعیت سردار شهید سلیمانی به دشمنان جسارت داد که او را ترور کنند ولی پایان دهنده این اتفاق ما بودیم چون آمریکا توان پاسخ متقابل ندارد.نتانیاهو در پیامی که به ترامپ داد در واقع خواست به ما این پیام را بدهد که تقصیری در شهادت سپهبد سلیمانی نداشته است و به رژیم صهیونیستی حمله نکنیم.۱۷ سال پیش در سند دکترین امنیت ملی آمریکا برای مقابله با پیشروی نظام اسلامی ایران اندیشه شد و بعد از رد شدن گزینه های نظامی مثل بمب اتمی و غیره به این نتیجه رسیدند که باید بازوهای قدرت ایران قطع شود.

سردار سلیمانی نماد یک شخصیت انقلابی و جهادی بود

به گزارش خبرگزاری بسیج؛ حجت الاسلام حسن کاملی فر نمایندگی ولی فقیه در سپاه مراغه با اشاره به پاسخ موشکی کشورمان در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی گفت: این حرکت، سیلی هشدار دهنده ای بود لیکن انتقام اصلی و سخت از آمریکا، پای سلطه این دولت تروریستی را از منطقه قطع خواهد کرد. ثمره خون شهید سردار حاج قاسم سلیمانی زمینه ساز درهم شکستن قدرت و خانه سست و عنکبوتی آمریکا در منطقه شد.حرکت تروریستی آمریکا در شهادت سردار سلیمانی نشان داد که این کشور مدعی حققو بشر قابل اعتماد نبوده و نیز قدرت دفاع از خود را در منطقه ندارد.تهدیدهای توخالی و قدرت پوشالی آمریکا در جریان حمله تررویستی به سردار سلیمانی و فرماندهان جببه مقاومت اسلامی با پاسخ موشکی قاع سپاه مقتدر به پایگاه های آن کشور برهمگان عیان شده است.عملیات روانی و تبلیغات رسانه ای غرب و آمریکا با تشییع باشکوه شهدای مقاومت و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و نیز پاسخ قاطع موشکی شکست خورده است.شهادت سردار سلیمانی، با وجود اینکه ضایعه ای بزرگ برای ملت ایران بود لیکن زمینه ساز اتحاد بین امت اسلامی به ویژه مردم منطقه، ایران و عراق شده است.این شخصیت مجاهد، نماد تفکر اصیل انقلابی و جهادی و چهره ای بین المللی برای مقاومت اسلامی بود.

تلاش‌های سپهبد شهید قاسم سلیمانی برای کمک به جامعه پزشکی کشور

افکار نیوز همچنین درباره دیگر ابعاد راهبردی شهید سلیمانی اعلام کرد: ماجرا از آنجایی شروع شد که سعید نمکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از «نقش سردار سپهبد سلیمانی در شکستن حلقه تحریم کشور در واردات دارو» گفت.او که در مراسم تشییع سردار شهید قاسم سلیمانی و دیگر شهدای حمله تروریستی آمریکا سخن می گفت در ادامه افزود: «در یک سال گذشته آمریکایی‌ها علی‌رغم ادعای خودشان که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نمی‌شود بیشترین فشار را به ما وارد کردند که مردم ما را به زانو درآورند؛ اما سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در این یک سال، بسیار ما را همراهی و حمایت کرد تا توانستیم از مسیرهای مختلف حلقه تحریم‌ها را بشکنیم تا مردم در خصوص بحث دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل زیادی روبه‌رو نشوند.»برای دریافت جزئیات بیشتر از خدماتی که سپهبد شهید سلیمانی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی به کشور کرده به سراغ  کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی رفتیم.

یانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکیبا اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از سوی سپهبد شهید سردار قاسم سلیمانی برای کمک به جامعه پزشکی کشور، گفت: در مسیر تامین دارو و تجهیزات پزشکی با توجه به تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده سپهبد شهید سردار قاسم سلیمانی با استفاده از ظرفیت‌های موازی بین المللی به رفع این مشکلات کمک کردند.

وی با بیان اینکه همواره حضور، همیاری و همکاری سپهبد شهید سردار قاسم سلیمانی برای استفاده از ظرفیت‌هایی که در عرضه بین المللی وجود داشت به مدد نظام سلامت می‌آمد، افزود: سردار شهید بارها برای رفع مشکلات حوزه سلامت در حوزه نقل و انتقالات بانکی و یا تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نظر اعلام آمادگی کرده و در این حوزه خدمات درخوری ارایه کرده اند.

جهانپور با تاکید بر اینکه سپهبد شهید سردار قاسم سلیمانی بی منت و با آغوش باز همیشه برای خدمات رسانی در حوزه سلامت و رفع کمبودها در این حوزه آمادگی داشتند، تصریح کرد: ایشان انصافا یکی از کانون‌های تاثیرگذار و همراه نظام سلامت در تامین دارو در ماه‌های گذشته بودند اگر چه در خصوص جزییات آن نمی‌توان صحبت کرد امیدواریم در آینده بتوانیم این دست اقدامات سردار را رسانه‌ای کرده و به گونه‌ای زحمات ایشان را در تاریخ کشور ثبت کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سپهبد شهید سردار قاسم سلیمانی با وزارت بهداشت جلسات ماهانه و مستمری داشته اند، گفت: جلسات منظمی در این خصوص وجود نداشته، اما درخواست‌های وزارت بهداشت حتی با یک تلفن وزیر نیز از سوی سردار مورد توجه قرار می‌گرفت و تمامی اقدامات لازم انجام می‌شد.

حاج قاسم یک تفکر، جریان و مکتب بود

خرگزاری بسیج در گزارشی دیگر آورد: سردار حسنی سعدی رئیس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان وهمرزم شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: در گلزار شهدای کرمان بودیم که ایشان آرزو کردند ان شاالله هزار و دوازدهمین شهید کرمان باشم و اینچنین هم شد.سردار سلیمانی بر سر مزار مادر همسرش رفتند و فاتحه خوانند، محافظان و مسئولانی که همراه ایشان بودند کنار بودند و سردار وسط گلزار شهدا تنها ایستاده بود و داشت گریه می‌کرد.من جلو رفتم و احوالپرسی کردم و با هم صحبت کردیم و در ادامه گفتم این گلزار هزار و یازده شهید دارد، سردار سلیمانی در ادامه صحبت من گفت: ان شاالله هزار و دوازدهمین شهیدش من باشم، گفتم ان شا الله شما ۱۲۰ سال خدمت کنید.حاج قاسم یک تفکر، جریان و مکتب بود. او خودش صاحب سبک بود، قاطعیت، شجاعت، جسارت، رافت، ادب، اخلاق، مهربانی و دلسوزی را همه با هم داشت و در یک کلام جمع اضداد بود سپهبد سلیمانی فوق العاده مهربان بود و چقدر به خانواد شهدا ارادت داشت وشهادت مزد ۴۰ سال خدمت حاج قاسمخانواده شهدا و مردم خیلی دوستش داشتند و الان نیز با خون پر برکتشان برای جوانان قهرمان هستند و جریان مقاوم در سراسر کشورها به پا می‌خیزد و راه و رسم ایشان را برای خودشان بر می‌گزینند و این از حداقل‌های برکت خون ایشان است و اجر مزد ۴۰ سال خدمت خود را گرفت، زیرا حاج قاسم ۴۰ سال پوتین را از پایش در نیاورد. ایشان استراحت و مرخصی نداشت و فقط در صدد شهادت بود.سردار سلیمانی بسیار انسان بزرگی بود ان شاالله خدا به برکت خون ایشان جبهه مقاومت را قوی‌تر و دشمنان را خار و ذلیل‌تر خواهد کرد.

آمریکایی‌ها گمان نکنند با پرتاب چند موشک انتقام خون پاک سردار سلیمانی گرفته شده است

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با دفاع‌پرس، با اشاره به اقدام غرورآفرین پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به ترور حاج قاسم سلیمانی از سوی تروریست‌های آمریکایی اظهار داشت: از بدو ظهور انقلاب اسلامی تا کنون آمریکایی‌ها همواره به طرق مختلف کوشیده‌اند که به ملت و کشورمان ضربه وارد کنند؛ به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی این قهرمان ملی، منجر به داغدار شدن ملت ما شد که در حقیقت بزرگترین ابزار دشمنی سران آمریکایی با مردم ما بود.دولتمردان آمریکایی گمان نکنند که با پرتاب چندین موشک به پایگاهشان در عراق انتقام خون پاک سردار سلیمانی گرفته شده؛ لذا خروج کامل نظامیان تروریست این کشور از منطقه  کم‌ترین خون بهای حاج قاسم سلیمانی است. افزایش وحدت میان امت اسلامی و به ویژه تعامل گسترده ایران و عراق با توجه به حساسیت‌های حاکم بر منطقه از مهم‌ترین خواسته‌های حاج قاسم سلیمانی بود که ایشان در زمان حیات خود در این جهت به شدت اقدام کرد؛ لذا شهادت سردار سلیمانی به برآورده شدن آرزوی ایشان در خصوص افزایش وحدت مسلمانان در جهت مواجه با استکبار جهانی منجر شد.

پژمانفر هرگونه انعقاد توافق با غرب و به خصوص آمریکا را نشان از خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و خون پاک و مطهر حاج قاسم سلیمانی و سایر شهدای مدافع حرم دانست و گفت: از ابتدا هم نگاه غربگرایانه برخی مسولان خطا و اشتباهی فاحش بود؛ برجام هیچ دستاوردی برای ما نداشت و تنها سود برجام متضرر کردن جمهوری اسلامی در تمام عرصه‌ها و به خصوص متوقف کردن ما در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیر هسته‌ای بود.

شهید سلیمانی همه عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید

به گزارش خبرگزاری بسیج: حجت‌الاسلام و المسلمین احمد لطفیان سرگزی، امام جمعه شهرستان نیکشهر، ضمن گرامیداشت شهادت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: سردار سلیمانی به فرمایش امام خامنه‌ای نمونه برجسته ای از تربیت شدگان اسلام و مکتب امام خمینی(ره) بود. شهید سلیمانی همه عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید و از رویا رویی با دشمن ترس و واهمه ای نداشت. همه ما در این چند روز در سرتاسر ایران عزادار شهید بودیم. علاوه بر ایران دیگر کشورهای مسلمان همچون پاکستان، افغانستان، سوریه و لبنان این جنایت آمریکای خبیث را محکوم کردند. آمریکا و هم پیمانانش بدانند قطعاً این جنایات بی‌پاسخ نخواهد ماند و باید منتظر پاسخ دندانشکن از سوی ایران باشد.

ابزار هدایت به بالای صفحه