شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[16 / 4 / 1399] حفط انقلاب اسلامی مهم‌تر از پیروزی آن؛
[15 / 4 / 1399] زندگی شهید قربانخانی شنیدنی شد؛
[15 / 4 / 1399] بابت برگشت پیکر پسرم از حضرت زینب ممنونم؛
[15 / 4 / 1399] در دیدار دبیر ستاد حقوق بشر با خانواده شهید ابو ...
[15 / 4 / 1399] شهید على‌آقا على‌بابایى؛
[15 / 4 / 1399] دلنوشته‌ یک دانش‌آموز درباره «حاج قاسم»؛
[15 / 4 / 1399] گفت‌وگو با خانواده شهید محمدرضا بدیهی؛
[15 / 4 / 1399] روایتی از زندگی جاویدالاثر حاج‌احمد متوسلیان؛
[15 / 4 / 1399] حفظ انقلاب اسلامی مهم‌تر از پیروزی آن؛
[16 / 4 / 1399] به مناسبت سالروز شهادت؛
[16 / 4 / 1399] سرباز «حاج‌قاسم» افتخار «رئیس‌آباد» شد؛
[16 / 4 / 1399] نگاهی به مجموعه داستان «خط مرزی»؛
[16 / 4 / 1399] حفط انقلاب اسلامی مهم‌تر از پیروزی آن؛
[16 / 4 / 1399] علی‌رغم گسترش «کرونا»کتاب‌های انتشارات «راه یار ...
[16 / 4 / 1399] به عشق شهید سلیمانی ۹ ساعت رکاب زدم؛

 

کدخبر: 69058
تاریخ انتشار: 20 آبان 1398 _23:54:37
۳۰ نفر از والدین شهدای کشور در یک‌ماه اخیر درگذشتند

در طول یک ماه گذشته ۳۰ نفر از والدین دو شهید و سه شهید دفاع مقدس، ترور، مدافع وطن و مدافع حرم در ۱۴ استان کشور، با لبیک به دعوت حق، به دیار باقی شتافتند.

 

تا شهدا؛ بیش از 30 سال از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد. در این مدت سن والدین شهدا رو به افزایش بوده است و هم اکنون اکثر قریب به اتفاق آن‌ها در سنین کهنسالی قرار دارند. سال‌هاست که آمار فوت والدین شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس رو به افزایش چشمگیری است و هر هفته اخباری مبنی بر اینکه کدامیک از این والدین آسمانی در حال پرکشیدن به فرزندان شهیدشانند به گوش می‌رسد. از آنجایی که والدین شهدا به عنوان غنی‌ترین گنجینه از خاطرات، سیره و زندگی شهدا محسوب می‌شوند از دنیا رفتنشان ما را از دسترسی به این فرهنگ غنی باز می‌دارد و در کنار آن همواره ضرورت توجه به خانواده‌های شهدا به خصوص والدین آن‌ها و مشکلاتشان احساس شده است، نیاز است که امروزه بیش از پیش توجه به بازمانده‌ها و میراث شهدای معظم در ابعاد مختلف رسانه‌ای در نظر گرفته شود.

بنا بر اخبار ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران از استان‌های مختلف، در طول یک ماه گذشته 30 نفر از والدین دو شهید و سه شهید در استان‌های تهران، فارس، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، اردبیل، قزوین، همدان، سمنان، مازندران،کرمان، خوزستان، گیلان و اصفهان دعوت حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافتند.

که در این میان نام 6 پدر شهید و 24 نفر از مادران شهدای والامقام دیده می‌شود. «ابولحسن ابول‌پورمفرد» پدر شهیدان «احمدرضا، محمدرضا و غلامحسین ابول‌پورمفرد» و «حبیب‌الله حسینی بهرمانی» پدر شهیدان سرافراز «حسن، علی و مهدی حسینی بهرمانی» جزء والدین سه شهید دفاع مقدس محسوب می‌شوند. همچنین «عیسی حمیدی‌زاده» پدر شهیدان «نریمان و فیروز حمیدی‌زاده» از استان خراسان شمالی پدر نخستین شهید مدافع حرم این استان است که دار فانی را وداع گفت.

مادر شهیدان «بهپور»

«ملوک تعمیرجو»، مادر شهیدان «کریم و نجف بهپور» روز شنبه 18 آبان‌ماه از تهران در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او پس از تشییع در محله حکیمیه، در بهشت زهرا(س)، قطعه صالحین به خاک سپرده شد. شهید نجف بهپور 29 اسفندماه 1359 در کردستان و برادرش کریم در پنجم مرداد ماه 1360 در کامیاران به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

مادر شهیدان «سید جوادی»

«رقیه وارسته» مادر شهیدان «سیدمهدی و سیدعلی سیدجوادی» از استان گیلان سحرگاه روز پنجشنبه 16 آبان‌ماه دار فانی را وداع گفت. شهید سیدمهدی سیدجوادی در سال 1340 در دزفول متولد شد و در دوران جنگ تحمیلی برای دفاع از کشور و ارزش‌های اسلامی از دانشگاه بیرمنگام انگلستان به میهن بازگشت و با حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، در سن 27 سالگی و در عملیات مرصاد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سر به مقام رفیع شهادت نائل شد. شهید سیدعلی سیدجوادی نیز متولد 1343 در شهرستان لاهیجان بود که در عملیات والفجر 8 بر اثر اصابت ترکش گلوله تانک به سر در 23 اسفند ماه سال 64 شهادت رسید.

مادر شهیدان «علی‌خانی»

مادر شهیدان «حسین و یوسف علی‌خانی» از استان فارس دعوت حق را لبیک گفت. «سبزگل عابدی» مادر شهیدان «حسین و یوسف علی‌خانی» از شهدای شهرستان نی‌ریز در سن 89 سالگی به دلیل کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت. پیکر او در 16 آبان‌ماه در روستای تل مهتابی واقع در بخش مرکزی شهرستان نی‌ریز تشییع و در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. بسیجی شهید حسین علی‌خانی 11 اسفند سال 1362 در جبهه جنوب به شهادت رسید و یوسف علی‌خانی نیز سوم دی سال 1366در شلمچه به فیض شهادت نائل آمد.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «دوبری پالان‌دوز»

«فاطمه رجب صدوقی» مادر شهیدان «علی‌رضا و حسن‌علی دوبری پالان‌دوز» از استان خوزستان دار فانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع و خاکسپاری او در 18 آبان‌ماه در خیابان طالقانی غربی دزفول به سمت گلزار شهدای بهشت علی برگزار شد.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «بیات»

«مدینه بختیاریه» مادر شهیدان «محمد امین و علی بیات» از استان همدان پس از سال‌ها فراق به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در 18 آبان‌ماه با حضور خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران و عموم مردم شریف شهرستان تویسرکان تشییع و در گلزار شهدای روستای سوتلق به خاک سپرده شد. شهید محمد امین بیات اول مهر 1323 چشم به جهان گشود و در 30 بهمن‌ماه 1364 در منطقه فاو به درجه رفیع شهادت نائل آمد. شهید علی بیات اول فروردین ماه 1331 چشم به جهان گشود و در 21 تیر ماه 1365 در منطقه شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

مادر شهیدان «قاقازانی»

به گزارش «ایثار»، مرحومه «بهجت مغاره‌ای» مادر گرانقدر شهیدان «علی و محمدرضا قاقازانی» و جانباز «احمد قاقازانی» از استان قزوین پس از سال‌ها فراق به فرزندان شهیدش پیوست.
پیکر مطهر این مادر 16 آبان‌ماه از امامزاده‌ حسین (ع) تشییع و در مزار والدین شاهد همجوار گلزار مطهر شهدای شهر قزوین به خاک سپرده شد. شهید علی قاقازانی، اول شهریور 1341در شهر قزوین به دنیا آمد و 4 دی 1365 در ام‌الرصاص عراق به شهادت رسید. پیکرش مدت‌ها در منطقه برجا ماند و سال 1375 پس از تفحص در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپرده شد. شهید محمدرضا قاقازانی، 29 دی 1343 در شهر قزوین به دنیا آمد و 18 اسفند 1363 در هورالهویزه بر اثر اصابت ترکش به شکم و کمر، به شهادت رسید.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «نظریه»

«طیبه نظری»، مادر محترم شهیدان «محمدعلی و محمد نظریه» از استان سمنان  در روز 11 آبان‌ماه سال 1398 در 84 سالگی دعوت معبودش را لبیک گفت. پیکر او در 12 آبان‌ماه  به سمت قطعه ایثارگران گلزار شهدای شاهرود تشییع و به خاک سپرده شد.  شهید محمدعلی نظریه، متولد سال 1333 بود و پس از اتمام دوران سربازی عازم جبهه‌های حق علیه باطل شد و در تاریخ 16 آبان 1366 طی عملیات والفجر 4 در منطقه پنجوین  عراق به شهادت رسید. شهید محمد نظریه در سومین مرحله اعزام به مناطق جنگی طی عملیات بدر در شرق دجله به تاریخ 24 اسفند ماه 1363 به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

مادر شهیدان «خرمی»

«طیبه فرازی» مادر شهیدان «علی‌رضا و نادر خرمی» از استان خوزستان در روز 13 آبان‌ماه به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع و خاکسپاری او از خیابان مولوی شهرستان دزفول به سمت گلزار شهدای بهشت علی برگزار شد. سرباز شهید نادر خرمی متولد 1339 بود و در سال 1359 در جریان درگیری با ضد انقلاب در جبهه کردستان به شهادت رسید. شهید علی‌رضا خرمی متولد 1342 بود و سال 1362 در عملیات خیبر، پاسگاه زید به شهادت رسید.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «طالبی نتاج»

مرحومه حاجیه خانم «امه سلمه ستایش» مادر شهیدان «علی و حسین طالبی نتاج» از استان مازندران به دلیل کهولت سن و بیماری دعوت حق را لبیک گفت.
پیکر مطهر او در روز 13 آبان‌ماه در شهرستان بابل تشییع و در جوار فرزندان شهیدش در گلزار شهدای ملا محله این شهرستان به خاک سپرده شد. شهید علی طالبی نتاج متولد سال 1345 بود و در سال 1365 در آبادان به شهادت رسید. شهید حسین طالبی نتاج متولد سال 1347 بود و در سال 1365 در منطقه شلمچه در عملیات کربلای 5 به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

مادر شهیدان «منیری»

«ربابه حسنی» مادر شهیدان «ابوالفضل و عباس منیری» از استان آذربایجان شرقی به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع و تدفین او در روز 11 آبان‌ماه در گلزار شهدای آذرشهر برگزار شد. شهید والامقام ابوالفضل منیری کادر وظیفه ارتش متولد سوم فروردین 1339 بود و در 23 اسفند 1360 در کردستان شهید شد. عباس منیری کادر وظیفه سپاه متولد چهارم فروردین 1345 بود و در چهارم اردیبهشت 1364 در عملیات والفجر 8 در منطقه فاو به فیض شهادت نائل شد.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «جعفرزاده»

«گل آفتاب عسکری» مادر شهیدان «مسعود و محسن جعفرزاده» از استان خوزستان به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع و خاکسپاری او در روز 9 آبان ماه در گلزار شهدای گتوند برگزار شد. شهید مسعود جعفرزاده متولد 1346 بود و در 25 دی 1365 در عملیات کربلای پنج به شهادت رسید. شهید محسن جعفرزاده نیز متولد 1343 بود و سال 1361 در عملیات آزادسازی پادگان حمیدیه به فیض شهادت نائل شد.

مادر شهیدان «نصاری»

«خانم جان خلاری‌نژاد» مادر شهیدان «سعید و حجت‌الله نصاری» از استان فارس و شهدای شهرستان شیراز در سن 75 سالگی به دلیل کهولت سن و ایست قلبی دعوت حق را لبیک گفت. پیکر او هفتم آبان، همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) از مقابل حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) به طرف دارالرحمة شیراز تشییع و در گلزار مطهر شهدای دارالرحمة در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده می‌شود. بسیجی شهید سعید نصاری 23 مردادماه سال 1361 در منطقه شلمچه به شهادت رسید و حجت‌الله نصاری نیز 11 اسفندماه سال 1362 در جزیره مجنون به فیض شهادت نائل شد.

مادر شهیدان «باقرپور»

«معصومه رستگار» مادر شهیدان «محمود و حسین باقرپور» از استان فارس و بخش اشکنان از توابع شهرستان لامرد در سن 89 سالگی به دلیل کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت.
پیکر او در روز ششم آبان‌ماه از خیابان امام‌حسین (ع) شهر اشکنان به سمت گلزار مطهر شهدای این شهر تشییع و در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. پاسدار شهید محمود باقرپور چهارم دی‌ماه سال 1365 در عملیات کربلای 4 به شهادت رسید و بسیجی شهید حسین باقرپور نیز 30 دی‌ماه سال 1366 در عملیات کربلای هشت در منطقه شلمچه به فیض شهادت نائل آمد.

پدر شهیدان «ابول‌پورمفرد»

«ابولحسن ابول پورمفرد» پدر شهیدان «احمدرضا، محمدرضا و غلامحسین ابول پورمفرد» از استان فارس و شهرستان شیراز در سن 92 سالگی به دلیل کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت. پیکر او در روز پنج آبان از مقابل حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین (ع) به سمت دارالرحمة شیراز تشییع و در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. شهیدان احمدرضا، غلامحسین و محمدرضا ابول‌پورمفرد به ترتیب اول آبان‌ماه سال 1359، ششم مهرماه سال 1365 و 23 خردادماه سال 1367 در مناطق آبادان و اروندرود به شهادت رسیدند.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «ایمانی»

«می خانم اردشیری دیز» مادر گرامی شهیدان والامقام «سعادتعلی و نادر ایمانی» از شهرستان خلخال استان اردبیل به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر مطهر او روز چهارم آبان‌ماه در زادگاهش «کلور» تشییع و در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد. شهید والامقام سعادتعلی ایمانی سوم فروردین سال 1344 در شهر کلور از توابع شهرستان خلخال به دنیا آمد و 17 مهرماه سال 1364 در منطقه عملیاتی کردستان به درجه رفیع شهادت رسید. شهید گرانقدر نادر ایمانی نیز سوم اردیبهشت ماه سال 1350 دیده به جهان گشود و پنجم اسفندماه سال 1365 در منطقه عملیاتی خرمشهر به مقام عالی شهادت نائل شد.

مادر شهیدان «بابایی»

«مهریه احمدی» مادر شهیدان «اصغر و مرتضی بابایی» به علت بیماری و کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع و خاکسپاری او در روز دوم آبان‌ماه به سمت بهشت حضرت زینب(س) شهرستان سلطانیه برگزار شد. شهید مرتضی بابایی دومین روز از بهار سال 1341 در روستای قلعه از توابع شهرستان ابهر دیده به جهان گشود، تا دوم دوره متوسطه درس خواند و گروهبان یکم شهربانی شد. او 24 اردیبهشت ماه سال 1362 در قصرشیرین توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سر به درجه رفیع شهادت نائل آمد و در زادگاهش به خاک سپرده شد. شهید اصغر بابایی اولین روز تابستان سال 1344 در روستای قلعه از توابع شهرستان ابهر دیده به جهان گشود، تا پایان دوم دوره راهنمایی درس خواند و با آغاز جنگ تحمیلی از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. این شهید والامقام هفتم اسفندماه سال 1362 در منطقه جزیره مجنون عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر وی مدت‌ها در منطقه جا ماند و 30 اردیبهشت ماه سال 1375 پس از تفحص در زادگاهش به خاک سپرده شد.

پدر شهیدان «حسینی بهرمانی»

«حبیب‌الله حسینی بهرمانی» پدر شهیدان سرافراز «حسن، علی و مهدی حسینی بهرمانی» در استان کرمان روز سوم آبان‌ماه دارفانی را وداع گفت. مراسم تشییع او از مقابل منزلش به سمت مسجد جامع و سپس گلزار شهدای بهرمان نوق در رفسنجان برگزار شد. شهید مهدی حسینی بهرمانی در عملیات بیت‌المقدس 7 در شلمچه و شهید حسن حسینی بهرمانی در منطقه دشت عباس با تیر مستقیم به درجه رفیع شهادت نائل شدند. شهید علی حسینی بهرمانی نیز به همراه برادرش در عملیات فتح‌المبین در منطقه دشت عباس زخمی و سرانجام در عملیات والفجر 3 در منطقه مهران مفقود شد و پس از 13 سال پیکرش شناسایی و به زادگاهش بازگشت. حاج حبیب‌الله حسینی بهرمانی نیز از رزمندگان دفاع مقدس بود و پس از شهادت دو فرزندش به همراه دیگر فرزندان در جبهه‌های دفاع مقدس حضور داشت.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «علاف»

«صغری منده» مادر مکرم شهیدان «ناصر و نادر علاف» از استان خوزستان در روز 30 مهر 1398 به دلیل کهولت سن به فرزندان شهیدش پیوست. شهید نادر علاف سال 1362 در عملیات والفجر یک و شهید ناصر علاف سال 1367 در عملیات کربلای 5 به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

مادر شهیدان «اسلامی»

به گزارش «ایثار»، مرحومه «عصمت شریفی سرمزده» مادر شهیدان «علی‌اکبر و محمد اسلامی» از استان خراسان رضوی پس از سال‌ها فراق در سن 90 سالگی در 29 مهرماه دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار فرزندان شهیدش شتافت. شهید محمد اسلامی سرمزده در 19 اردیبهشت 1345 چشم به جهان گشود و 16 اردیبهشت 1361 در رقابیه به شهادت رسید. همچنین شهید علی‌اکبر اسلامی سرمزده در هشتم بهمن 1342 متولد و در 27 مهر 1363 در عملیات والفجر مقدماتی، 1 و 3 شرکت کرد و در تنگه گرگنی به فیض عظیم شهادت نائل آمد. آرامگاه شهیدان در گلزار شهدای باغمزار و شهید مدرس (ره) کاشمر قرار دارد.

مادر شهیدان «حسینی»

«زهره فروتن» مادر شهیدان «سیدنصیر و سیدمحمد‌حسن حسینی» از استان فارس و بخش خشت از توابع شهرستان کازرون در سن 80 سالگی به دلیل کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت.  پیکر او در 29 مهرماه با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، مردم و مسئولان در بخش خشت تشییع و در حرم امامزاده علی(ع) به خاک سپرده شد. شهیدان سیدمحمدحسن و سیدنصیر حسینی به ترتیب 12 و 19 مهرماه سال 1359 در مناطق خرمشهر و فکه به فیض شهادت نائل شدند.

مادر شهیدان «قتلوزاده»

«خاور طغرلی» مادر شهیدان والامقام «محمدعلی و مهدی قتلوزاده» از استان کرمان در روز 29 مهرماه دار فانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. محمدعلی 17 دی 1344 در شهرستان کرمان متولد شد و دهم اردیبهشت 1361 در خرمشهر به آرزویش که شهادت بود رسید. برادرش مهدی 25 خرداد 1356 چشم به جهان گشود و 30 بهمن 1381 در ارتفاعات سیرچ کرمان و در حین مأموریت بر اثر سانحه‌ هوایی به شهادت رسید.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

پدر شهیدان «عظیمی باغبزم»

«آشیرقلی عظیمی باغبزم» پدر شهیدان والامقام «محرم و خداداد عظیمی باغبزم» از استان کرمان در روز 29 مهرماه بر اثر کهولت سن و بیماری دار فانی را وداع گفت. شهید خداداد ششم اردیبهشت‌ماه 1342 در شهرستان بردسیر متولد شد و 25 فروردین‌ماه 1364 در هور العظیم براثر اصابت گلوله به شهادت رسید. شهید محرم نیز در 18 خردادماه  1344، متولد شد و 15 مردادماه 1368 در کوه‌های نارپ بردسیر بر اثر درگیری با اشرار به شهادت رسید.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

پدر شهیدان «یدالهی»

شعبان یداللهی پدر شهیدان «علی‌رضا و رجب یداللهی» از استان مازندران به دلیل کهولت سن در 95 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان عزیزش پیوست. پیکر مطهر او در روز 24 مهرماه در محمودآباد تشییع و در گلزار شهدای وزرا محله این شهرستان در جوار پاک دو آلاله خونین‌بالش آرام گرفت. شهید علی‌رضا یداللهی در سال 1365 در منطقه مهران به شهادت رسید. شهید رجب یداللهی متولد 1347 بود که در سال 1365 در شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل شد.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «سجادی»

«فاطمه بیات» مادر شهیدان «سیدرحیم و سیدکریم سجادی» از تهران پس از سال‌ها فراق، به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر او در روز 23 مهرماه با حضور خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تشییع و در گلزار شهدای بهشت زهرا(س)، قطعه صالحین به خاک سپرده شد. شهیدان سیدرحیم سجادی 11 بهمن ماه 1365 در ماووت عراق و سیدکریم چهارم تیرماه 1360 در منطقه عملیاتی کرخه به درجه رفیع شهادت رسیدند.

بیشتر بخوانید
درگذشت 26 تن از والدین چند شهید دفاع مقدس+مشخصات

مادر شهیدان «رضائی»

«صغری جعفری» مادر شهیدان «جواد و ناصر رضائی» از تهران پس از سال‌ها تحمل فراق فرزندانش 20 مهرماه در سن 83 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به شهیدانش پیوست. پیکر او با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران تشییع و در قطعه صالحین بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد. شهید ناصر رضائی 22 مهرماه 1363 در طلائیه جاویدالاثر شد و شهید جواد رضائی نیز 23 فروردین 66 در شلمچه به درجه رفیع شهادت رسید.

مادر شهیدان «فیجان پودنک»

«مرصع فیجان پودنک» مادر شهیدان «علی‌رضا و احمدحسین فیجان پودنک» و جانبازان «محمدحسین، محمدرضا و علی‌محمد فیجان پودنک»، از استان فارس و شهرستان شیراز در سن 93 سالگی به دلیل کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت. پیکر او در روز 22 مهرماه 1398 از حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) به سمت گلزار شهدای دارالرحمة شیراز تشییع و در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد.  شهیدان علی‌رضا و احمدحسین فیجان پودنک به ترتیب 25 دی سال 1360 و سوم مرداد سال 1366 در مناطق گیلانغرب و شلمچه بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسیدند و محمدحسین، محمدرضا و علی‌محمد فیجان پودنک نیز به ترتیب 30 دی سال 1365، 22 دی سال 1362 و 23 اردیبهشت 1365 در مناطق عین‌خوش، شلمچه و شرهانی به فیض جانبازی نائل شدند.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

پدر شهیدان «حمیدی زاده»

«عیسی حمیدی‌زاده» پدر شهیدان «نریمان و فیروز حمیدی‌زاده» از استان خراسان شمالی در روز 20 مهر 1398 بر اثر کهولت سن و بیماری دار فانی را وداع گفت. مرحوم عیسی حمیدی‌زاده پدر نخستین شهید مدافع حرم در استان خراسان شمالی است. مراسم تشییع او در  21 مهرماه 1398 از منزل این مرحوم به سمت گلزار شهدای بجنورد برگزار شد. شهید نریمان حمیدی‌زاده از شهدای دفاع مقدس و متولد سال 1347 بود و در سال 1365 در عملیات کربلای 4 به فیض شهادت رسید. شهید فیروز حمیدی‌زاده از شهدای مدافع حرم و متولد 1357 بود و در سال 1394 در سوریه به شهادت رسید.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «پرورش»

«حلیمه خاتون امامیان» مادر شهیدان «حسینعلی و عباسعلی پرورش» از استان مازندران، شهرستان بابل به دلیل کهولت سن و بیماری دعوت حق را لبیک گفت. پیکر مطهر او در روز 19 مهرماه در شهرستان بابل تشییع و در جوار فرزندان شهیدش در آرامگاه معتمدی این شهرستان آرام گرفت. شهید عباس‌علی پرورش متولد 1351 بود و در سال 1365 در شلمچه کربلای 5 به شهادت رسید. شهید حسین‌علی پرورش متولد 1348 بود و در سال 1365 در منطقه مهران کربلای یک به درجه رفیع شهادت نائل شد.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

پدر شهیدان «سعادت‌نیا»

«محمود سعادت‌نیا» پدر شهیدان والامقام «حسین و عزیز سعادت‌نیا» از استان خوزستان دارفانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع و تدفین پیکر آن مرحوم در روز 19 مهرماه 1398 از خیابان خیام بین فتح‌المبین و معزی به سمت گلزار شهیدآباد برگزار شد. حسین سعادت‌نیا متولد 1336 بود و در سال 1370 در کرخه به شهادت رسید. عزیز سعادت‌نیا متولد 1334 بود و در سال 1362 در منطقه شرهانی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , گلزار شهدای تهران , شهدای مدافع حرم , شهدای ترور , شهدای مدافع وطن , 

مادر شهیدان «سعادت»

«کبری خانم سعادت» مادر شهیدان «احمد و غلام‌رضا سعادت» از استان اصفهان به فرزندان شهیدش پیوست. مراسم تشییع او در روز 18 مهرماه سال 1398 به سمت وادی‌السلام شهر خور برگزار شد. شهید غلام‌رضا سعادت، 15 مهرماه سال 1340 در شهرستان خور و بیابانک چشم به جهان گشود. این شهید به عنوان پاسدار در جبهه حضور یافت و سرانجام در 4 خرداد ماه 1362 بر اثر اصابت تیر در کردستان به شهادت رسید. شهید احمد سعادت، 15 مرداد ماه سال 1342 در شهرستان خور و بیابانک چشم به جهان گشود. این شهید گرانقدر به عنوان پاسدار در جبهه حضور یافت و سرانجام در 16 اردیبهشت 62 بر اثر اصابت ترکش به صورت در خرمشهر به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

ابزار هدایت به بالای صفحه