شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

به اطلاع همراهان گرامی می رسانیم؛ تا شهدا مجموعه ای خودجوش و مردم نهاد است که تمام هزینه های آن به صورت مردمی و شخصی تامین می شود.


تا شهدا در طول ده سال فعالیتش به تولید و جمع آوری اطلاعات شهدا پرداخته، تلاش ما در این سایت برای حفظ آثار شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بوده است.


ولی امروزه سایت تا شهدا با مشکلات جدی مواجه شده است که در صورت برطرف نشدن این مشکلات اعم از (مالی، سرور سایت، طراحی، شرکت نرم افزاری،  سخت افزاری و...) ناچار به تعطیل کردن سایت خواهیم شد.


بنابراین از شما درخواست داریم در صورت تمایل برای مشارکت مالی جهت برپا ماندن سایت تا شهدا در حد توان ما را یاری فرمائید.


و پیشاپیش جهاد مالی شما را که مصداق "تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ" است, آن هم در روزگار غربت و گمنامی شهدا صمیمانه ارج می نهیم. و برایتان برکت، توفیق، طول عمر ، رضایت شهدا و رضایت امام زمان (عج) را آرزومندیم.

 

شماره کارت: 5894631555363282 به نام حامد کیهانی

 

 

کدخبر: 68758
تاریخ انتشار: 14 مهر 1398 _22:35:03
روز دامپزشکی زندگی نامه شهید علی حاتمی

 یکی از موضوعات با اهمیتی که می توان درباره 8 سال جنگ تحمیلی بیان کرد، حضور یکپارچه ملت در جبهه های نبرد بود. در دوران جنگ تحمیلی تمام اقشارجامعه ،از پزشک ، مهندس ،روحانی و دولت مرد گرفته تا کارمند ، کارگر و دانشجو همه گی با صدایی واحد علیه تجاوز گری بعثیون با آنها وارد رزم شدند، از همین روست که وقتی به فهرست شهدای دوران دفاع می نگریم با نام هایی روبرو می شویم که از گروه های مختلف اجتماعی هستند. یکی از این اقشار ، جامعه دامپزشکی کشور است که هم زمان با شروع جنگ ، دانشجویان و دامپزشکان خود را به جبهه های جنگ فرستاد تا در کنار سایر برادران خود علیه تجاوز دشمن بعثی بایستند ، بعد از پایان جنگ بسیاری از این افراد ، به مقام رفیع شهادت نائل شدند که یکی از این افراد «شهید علی حاتمی» دانشجوی رشته دامپزشکی بود.

تا شهدا؛ شهید « علی حاتمی»در زمستان سال ۱۳۳۷ در یکی از محله های جنوب شهر تهران ، دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی اش  را در مدرسه جعفری و در حدود سال۱۳۵۰ به پایان رساند  و  تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان پیرنیا تمام کرد ، دوران دبیرستان  وی نیز در مدرسه دارالفنون سپری شد. بعد از اتمام دوره دبیرستان تصمیم گرفت که در رشته دامپزشکی شرکت کرده و وارد دانشگاه شود. وی با احراز رتبه ۲۹ در کنکور توانست به راحتی به دانشگاه راه یابد. پس از چندی  پیام مشهور امام در مورد جهاد سازندگی  در رزوزنامه ها منتشر شد و همان زمان بود که شهید حاتمی تصمیم گرفت همراه چند تن از هم دوره ای های خود عازم جهاد سازندگیِ استان چهار محال بختیاری شود و در شرایطی که از حداقل امکانات نیز برخوردار نبود سال ها با دلسوزی بی بدیل و تلاش فراوان سعی در محرومیت زدایی از این منطقه کرد. حول و حوش سال 58 بود که به عنوان یکی از دانشجویان پیرو خط امامی، در اتفاقاتی که منجر به تسخیر لانه جاسوسی شد، شرکت داشت و نهایتا در 13 آبان سال 1358 در راس گروهی از دانشجویان وارد سفارت شدند و لانه جاسوسی را تسخیر کردند
شهید حاتمی از مهمترین افرادی بود که در راه  طرح بازسازی و راه اندازی مجدد وزارت فرهنگ و هنر  سابق در قالبی جدید و مطابق با ارزش های جامعه اسلامی کوشید، وزارت خانه ای که امروز آن را با عنوان «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»  می شناسیم.
با شروع جنگ تحمیلی و با کسب رضایت از مادر خود  راهی جبهه نبرد حق علیه باطل گردید و در درگیری ای سخت و نفس گیر در هویزه ، در حالی که در محاصره دشمن قرار گرفته بود همراه ده ها تن از پاسداران انقلاب و دانشجویان خط امام به درجه رفیع شهادت نائل شد. 

فراز هایی از وصیت نامه شهید علی حاتمی

انقلاب اسلامی، انقلاب مظلومان جهان است
سلام و درود بر امام امت خمینى کبیر درود و تهنیت به امت شهید پرور، امتى که حضور و آگاهى خود را در تمام صحنه‌هاى انقلاب اسلامى ایران به اثبات رسانیده است . سلام بر دانشجویان مسلمان و مبارزى که در اقصى نقاط جهان مظلومیت ملت ایران را فریاد مى‌کشند و مستکبران تاریخ را به زانو در آورده‌اند و با اعتصاب غذاى خود بجان ستمگران ، تشویش افکنده‌اند و درود بر خطى که مبارزه با هر چه شرک را در انحصار خود دارد و خطى که به اثبات رسانیده که تنها امید مستضعفین جهان و حرکتهاى اسلامى است و تنها این خط است که مى‌تواند قدس ، این قلب محرومان مسلمان را نجات بدهد.

بی طرفی، یعنی در صف دشمن ایستادن
اگر انقلاب شکر را نگوییم کفرش را گفته‌ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل کرده‌ایم رفتارمان با گروگان‌ها به‌قدری خوب و اسلامی بود که روزی یکی از گروگان‌ها گفته بود من فراموش کرده‌ام گروگان هستم اظهارات کوئین گروگانی که اخیراً آزاد شد، این ادعا را به اثبات می‌رساند.
در آخر نامه خطابم به پدر و مادر و خواهران و برادران است. از شما پوزش می‌طلبم و معذرت می‌خواهم که نتوانستم برایتان خدمتی انجام دهم و درحالی‌که شما زحمت زیادی برای من کشیده بودید و من می‌دانم وظایف فرزندی و برادری را در حق شما عمل‌نکرده‌ام. ولی خواهش می‌کنم که مرا ببخشید زیرا مقصرم و عذری ندارم. سلامتی شمارا از درگاه پروردگار خواهانم. سلام مرا به تمام دوستان و آشنایان بخصوص دانشجویان مسلمان پیرو خط امام برسانید. 
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
امضاء: علی حاتمی

ابزار هدایت به بالای صفحه