شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[3 / 11 / 1398] با حضور رئیس سازمان بسیج ؛
[4 / 11 / 1398] معاون استاندار گیلان خبر داد؛
[4 / 11 / 1398] مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازند ...

 

کدخبر: 68250
تاریخ انتشار: 12 شهریور 1398 _10:39:00
امروز یکصد و چهارمین سالگرد شهادت شهید رئیسعلی دلواری

امروز در یکصد و چهارمین سالگرد شهادت شهید رئیسعلی دلواری مراسم بزرگداشت فرمانده مبارزات ضداستعماری جنوب ایران، همرزمان و همراهان او در دلوار برگزار می شود.

 

تا شهدا؛ امروز یکصد و چهارمین سالگرد شهادت شهید رئیسعلی دلواریبه گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، شهيد رئیسعلی دلواریي نماد مبارزه با استعمار انگليس و دوازدهم شهریور سالگرد شهادت او روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس است.
امام جمعه دلوار گفت: این مراسم ساعت16 در ورزشگاه شهید محمد جمادی دلوار برگزار می شود و سخنران ویژه این مراسم سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی است.
اجرای برنامه های فرهنگی و هنری از برنامه های جنبی این مراسم است.
رئیس علی فرزند زائر محمد و شهین در دلوار دهستانی از توابع بوشهر به دنیا آمد. او در عصر مشروطیت، جوانی 30ساله، بلند همت، شجاع، در صدق و صفا كم مانند و در حب وطن و توكل به خدا، ضرب المثل بود. بعد از این كه قوای اشغالگر انگلیس جنوب ایران را به تصرف خود درآوردند، با شجاعتی وصف‏ناپذیر به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شكست‏های سنگینی بر آنان وارد كرد.
پس از اشغال بوشهر نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را کردند. محلی كه پیش از آن، چند بار سربازان انگلیسی به آنجا یورش برده و هر بار طعم تلخ شكست را چشیده بودند. رییسعلی سواره و پیاده خاک تنگستان و دشتی را پیمود و سران ایلات و عشایر را در مقابل انگلیسی ها با هم متحد نمود.
او با تکیه بر خدای متعال و فتوای علمای بنام چون مجاهد برازجانی، مجتهد اهرمی، سید عبدالله بلادی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شده و نیروهای متجاوز را تار و مار کرد.
پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سكونت خود و جلوگیری از نفوذ قوای بیگانه به درون سرزمین ایران، دفاع از استقلال وطن و جلوگیری از غارت سرمایه های ملی در کرانه خلیج فارس از اهداف قیام او بود.
جنگ میان رئیسعلی و یارانش با انگلیسی ها  به اوج خود رسیده بود. انگلیسی ها که با تطمیع و تهدید نتوانستند این سردار جوان اما مومن و شجاع را با خود همراه کنند برای از پای درآوردن او با توطئه یکی از خیانت پیشگان داخلی را فریفته و او را به مقابله با رئیسعلی فرستادند.
سرانجام رئیسعلی دلواری که با یاران خود با تدارک حمله ای سنگین قصد شبیخون به بوشهر و تهاجم علیه انگلیسی ها را داشتند در منطقه تنگک صفر در حومه بوشهر به تیر غلامحسین نامی از خائنان داخلی از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.
آیت الله سیدمرتضی مجتهد اهرمی از علمای بزرگ زمان بر پیکر پاک او نماز گزارد و پیکر پاک این سردار شجاع و نام آور در وادی اسلام نجف اشرف  در جوار مولای متقیان علی(ع) به خاک سپرده شد.   
12شهریور سالروز شهادت این سردار شجاع و نام آور به نام روز ملی مبارزه با استعمار انگلیس نامگذاری شده است.
یاد شهید رئیسعلی دلواری و همه همرزمان و همراهان او گرامی و روحشان در جوار رحمت الهی قرین شادی و مسرت باد.

ابزار هدایت به بالای صفحه