شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[21 / 4 / 1399] بی‌قراری‌های شهید احمدرضا احدی از روزهای سخت جنگ؛
[21 / 4 / 1399] تنها تکلیف مومنین از دید شهید «مهدی امینی»؛
[21 / 4 / 1399] سردار زهدی از رشادت‌های حاج قاسم سلیمانی در منط ...
[22 / 4 / 1399] معرفی کتاب «لبخند من انتقام است»؛
[23 / 4 / 1399] تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در کشور؛
[23 / 4 / 1399] راز سنگ‌نوشته مزار شهید نیلچیان چیست؟
[22 / 4 / 1399] معرفی کتاب «حاج قاسم خلبان»؛

 

کدخبر: 67985
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1398 _20:43:15
کتک‌خوردن اسیر مسیحی برای امام حسین(ع)

کتاب "تلخ و شیرین از اسارت" اثر جدید نویسنده کتاب برگزیده سال دفاع مقدس؛ "هنر اهل بیت(ع)" توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد

 

تا شهدا: کتاب "تلخ و شیرین از اسارت" اثر جدید نویسنده کتاب برگزیده سال دفاع مقدس؛ "هنر اهل بیت(ع)"  توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد

موضوع اسارت و آزادگی در سال‌های پس از جنگ تحمیلی از ابعاد مختلف نگارشی و تحقیقی مورد توجه نگارندگان و پژوهندگان حوزه دفاع مقدس قرار داشته است. به نظر می‌رسد که نوشتن در این حوزه نه تنها می‌تواند به انتقال تجربه‌هایی از اسارت بینجامد که گاه شیوه پرداخت به موضوع، از بار سنگین و طعم تلخ آن می‌کاهد.

کام تلخ رزمندگان ایرانیِ در بند رژیم بعث عراق در ۲۶ مردادماه سال ۱۳۶۹ با بازگشت به خاک میهن به شیرینی نشست و در این روز، نخستین گروه از آزادگان بوسه بر خاک میهن زدند. رنج اسارت که از تبعات جنگ محسوب می‌شود، آمیخته با درس‌هایی است که واگویی آن برای نسل امروز می‌تواند لحظات مقاومت را به شیوایی بیان کند.

هنر زندگی در چگونگی استفاده از داشته ها و فرصت ها، خصوصا در زمان بحران ها است.غم و غصه و شادی و نشاط لازمه هر جامعه ای است. اما در اردوگاه های یاس آور اسارت این عناصر رنگ و بوی دیگری داشت.چرا که فرزندان سلحشور خمینی از کمترین ها برای حفظ روحیه و ایمان خود بهترین بهره را می بردند. رسالت این اثر تبیین و معرفی گوشه ای از این خلاقیت ها است، که می تواند برای نسل های امروزی راهگشا باشد.

در این اثر بیش از ۱۵۵ خاطره تلخ و شیرین از زبان ۳۴ نفر از آزادگان و نیز چند کتاب جمع آوری و به رشته تحریر در آمده است.

پیش از این، از این نویسنده و جانباز سرافراز دو کتاب هنر اهل بیت(ع)؛ سیری در اندیشه و باورهای شهدا و رزمندگان دفاع مقدس و کتاب نهال های برومند؛ سیری در اندیشه و باورهای آزادگان سر افراز به چاپ رسیده است.

برشی از کتاب:
آلبرت مسیحی:
موقع عزاداری یکی از اسرای مسیحی به نام آلبرت گفت: برای مراقبت و نگهبانی من پشت پنجره می ایستم. از او پرسیدیم: اگر عراقی ها ما را هنگام عزاداری ببینید و کتک بزنیند، برایمان لذت بخش است، چون به آن اعتقاد داریم. اما تو چی؟ اگر عراقی ها بفهمند خیلی اذیتت می کنند.

آلبرت گفت: این که من مسلمان نیستم و اسلام دین من نیست، درست؛ اما همان طور که ایران وطن من است و برای آن جنگیدم، اسلام هم دین هموطنان من است و برای من ارزشمند است. بنابراین اگر در این راه کتک هم بخورم برای من لذت بخش است. ضمن آنکه امام حسین (ع)  به سبب جوانمردی و نرفتن زیر بار ظلم به شهادت رسید. شما هم برای چنین شخصی عزاداری میکنید و این برای من مهم و ارزشمند است...

کتاب "تلخ و شیرین از اسارت" در قطع رقعی و ۱۵۰ صفحه  اثر جدید سید حسن منتظرین که همزمان با ایام سالروز بازگشت آزادگان سر افراز به میهن اسلامی  توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

علاقه‌مندان جهت تهیه کتاب "تلخ و شیرین از اسارت" می‌توانند از طریق سایت manvaketab.ir با تخفیف ویژه تهیه نمایند و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب را با پست رایگان دریافت نمایند.

ابزار هدایت به بالای صفحه