شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[19 / 9 / 1398] برگرفته از وصیت‌نامه شهید ادریس‌آبادی؛
[19 / 9 / 1398] شهید رجبی تختی خطاب به همسرش:
[20 / 9 / 1398] محله‌ای که بوی شهادت می‌دهد؛
[20 / 9 / 1398] مسئول بسیج دانشجویی استان اردبیل؛
[20 / 9 / 1398] به مناسبت ۲۰ آذر سالروز شهادت آیت‌الله دستغیب؛
[20 / 9 / 1398] «شیاکوه» لرزید؛

 

کدخبر: 67251
تاریخ انتشار: 31 تیر 1398 _16:38:45
پرداختی مطبوعاتی به زندگی شهید مدافع حرم «شاهرخ دایی‌پور»

در جدیدترین ماهنامه «فکه» که در حوزه دفاع مقدس فعالیت می‌کند، زندگی شهید مدافع حرم «شاهرخ دایی‌پور» مورد بررسی قرار گرفته است.

 

تا شهدا: یک صد و بیست و چهارمین شماره ماهنامه فکه با محوریت پرداخت به شهید مدافع حرم «شاهرخ دایی پور» به همت مؤسسه فرهنگی هنری جنات فکه منتشر شد، در این شماره که موضوعاتی همچون سختی معیشت مردم، ناکارآمدی برجام و فرصت حاصل از آن و راهکارهای تشکیل یک دولت جوان و حزب الهی مورد بررسی قرار گرفته است، مصاحبه‌ای با چند تن از اعضای خانواده شهیدان «محمد کاظم و و عبدالحسین عرب نژاد» و چند نفر دیگر از رزمندگان دوران دفاع مقدمس انجام شده است.

همان طور که اشاره شد در شماره اخیر ماهنامه «فکه» به زندگی شهید مدافع حرم «شاهرخ دایی پور» نگاه ویژه ای انجام شده است. در بخشی از این پرونده با عنوان «حاج عزیز» در مورد این شهید مدافع حرم آمده است: «اولین سالگرد شهادتت در اولین روز نخستین ماه تابستان بهانه‌ای شد تا این بار صفحه مدافعان حریم ماهنامه فکه با نام تو نفس بکشد. سردار شهید حاج شاهرخ دایی پورغ سرداری مجاهد که سال‌های جوانی اش با سال‌های دفاع مقدس همزمان شد و او را به میانه معرکه‌ای کشید که دیگر نتوانست از آن پا پس بکشد. دلش جا ماند و تمام سال‌های بعد از جنگ را با یاد دوستان شهیدش سر کرد. سرداری که نه بازنشستگی و نه درجه‌های روی شانه‌اش او را ذره‌ای از راهی که به آن عشق می‌ورزید جدا نکرد. او آن قد به دنبال شهادت دوید تا آن را در قامت سربازی عقیله بنی هاشم به آغوش کشید و سرخ روی به یاران شهیدش پیوست.»

در ادامه این پرونده نشریه «فکه» گفت و گوهای جداگانه ای با کتایون فرهادیان (همسر شهید دایی پور)، سردار سیدمحمودرضا شمس دولت آبادی (هم رزم شهید)، دکتر قاسم حسنی استاد دانشده فرماندهی و ستاد (دافوس) (هم رزم شهید) و سیدحبیب شاهی دیگر هم رزم شهید و آخرین همراه شهید دایی پور در لحظات آخر زندگی انجام شده است. در بخشی از گفت و گوی سید حبیب شاهی می‌خوانیم: «سردار دایی پور به عنوان فرمانده قراگاه تاکتیکی و من به عنوان فرمانده عملیات آن قرارگاه بودم. جاده حمیمه بین تدمر و البوکمال قرار داشت. جاده باید پاکسای می‌شد. قبلاً مقداری از جاده با همکاری ارتش سوریه پاکسازی شده بود. پیش از این در آن منطقه، عملیات مشترک با گروه‌های مقاومت مثل فاطمیون انجام داده بودیم. روز قبل از حادثه ۵۰ کیلومتر پاکسازی کردیم و پیش رفتیم. صبح فردا که قرار شد بقیه عملیات پاکسازی انجام بگیرد، از پایگاه تی ۳ به سمت مقر مشترک با سایر نیروهای مقاومت به راه افتادیم. چهل پنجاه کیلومتر که جلو رفتیم، ماشین از سمت راست که سردار نشسته بود رفت روی یک تله انفجاری و منفجر شد....»

در ادامه این شماره «فکه» کتاب‌های جدیدی و تجدید چاپ در حوزه دفاع مقدس به این شرح معرفی شده‌اند: «خودسازی به سبک شهدا؛ روایتی از تصفیه نفس شهدا» (زهرا موسوی، انتشارات مؤسسه حماسه یاران چاپ ششم)، «آخر شهید می‌شوی؛ داستانی از یک زندگی اعجاب آور» (حسن شرفخانلو، انتشارات روایت فتح از مجموعه شهدای مدافع حرم شماره پانزدهم زندگی شهید صادق عدالت اکبری)، «ناگرا؛ خاطرات یک خبرنگار جنگ» (زهره میرباقری، انتشارات روایت فتح شامل خاطرات مجید جیران پور خامنه)، «آیت الله احمد جنتی به روایت اسناد» (نویسنده و ناشر مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی)، «امیر دل‌ها؛ زندگینامه تنها امیر شهید کهگیلویه و بویر احمد» (قربانعلی حسن زاده، انتشارات فتح دنا)، «راز رضوان؛ خاطرات سردار مقاومت اسلامی» (نویسنده و ناشر گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی)

بخش انتهایی این شماره «فکه»، به مقاله‌ای عربی و به قلم کتایون فرهادیان اختصاص دارد که در آن رشادت‌های شهید دایی پور از زبان همسرش در لبنان و دیگر کشورهای عربی مورد یادآوری قرار گرفته است.

گفتنی است ماهنامه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی «فکه» بیست سال است که منتشر می‌شود و علاقمند جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اشتراک این نشریه به آدرس اینترنتی www.janntefakkeh.com مراجعه کنند./مهر

ابزار هدایت به بالای صفحه