شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[19 / 9 / 1398] برگرفته از وصیت‌نامه شهید ادریس‌آبادی؛
[19 / 9 / 1398] شهید رجبی تختی خطاب به همسرش:
[20 / 9 / 1398] محله‌ای که بوی شهادت می‌دهد؛
[20 / 9 / 1398] مسئول بسیج دانشجویی استان اردبیل؛
[20 / 9 / 1398] به مناسبت ۲۰ آذر سالروز شهادت آیت‌الله دستغیب؛
[20 / 9 / 1398] «شیاکوه» لرزید؛

 

کدخبر: 67193
تاریخ انتشار: 30 تیر 1398 _10:52:13
«راهیان نور» میراث معنوی ملی است

یکی از ابزار‌های بین‌المللی برای حفظ و گسترش و توسعه ثبت راهیان نور به‌عنوان میراث معنوی (ناملموس) ملی است که در بیست و نهم تیرماه سال ۱۳۹۲ رخ داد.

 

تا شهدا: سفر‌های راهیان نور حرکتی است معنوی که در سال‌های اخیر نقش به‌سزایی در انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان داشته است و همچنان در میان نسل‌های جدید دارای جذابیت و اثر است.

از التزامات حفظ و نشر آرمان‌های انقلاب و آشنایی نسل جدید با آن‌ها، همین سفر راهیان نور است، تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در این‌باره می‌فرماید: «باید حماسه شگفت‌آور هشت سال دفاع مقدس که ملت ایران توانست با دست خالی و با توکل بر خدا در برابر یک تهاجم گسترده بین‌المللی بایستد و موفق و پیروز بیرون بیاید، برای نسل جوان کنونی و نسل‌های آینده شناسانده شود تا آنان با شناخت عظمت و توانایی‌های این ملت، راه گذشتگان را با احساس امید و عزت ادامه دهند».

یکی از ابزار‌های بین‌المللی برای حفظ و گسترش و توسعه ثبت راهیان نور به‌عنوان میراث معنوی (ناملموس) ملی است که در بیست و نهم تیرماه سال ۱۳۹۲ رخ داد.

این کار در راستای بومی کردن کنوانسیون ۲۰۰۳ بود که جزو جدیدترین کنوانسیون‌های حفاظت از آثار ملی و مربوط به میراث فرهنگی است. آن‌چه قبل از ۲۰۰۳ به ثبت می‌رسید مربوط بود به آثار مادی غیرمنقول و منقول در کشور بود که جنبه کالبدی داشتند، در یونسکو به این نتیجه رسیدند که میراث ناملموس و میراثی که مربوط است به آیین‌ها و سنت‌ها و ادبیات شفاهی ملت‌ها و اقوام جهان، با توجه به این سرعتی که کشور‌های دنیا به سمت صنعتی شدن می‌روند ممکن است از بین بروند؛ بنابراین تلاش مضاعفی صورت گرفت تا نسبت به ثبت این آیین‌ها اتفاقات خوبی بیفتد.

راهیان نور در حوزه ناملموس ثبت جهانی شده است؛ چون بحث‌های راهیان نور کاملا معنوی است. راهیان نور به خاطر آن جغرافیا ارزش ثبت پیدا نکرده است، بلکه به خاطر ارزش‌های معنوی و حماسی که در آن منطقه اتفاق افتاده، ارزش ثبت را پیدا کرده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه