شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[25 / 6 / 1398] سردار شهید حسن غازی ؛
[24 / 6 / 1398] بازخوانی زندگی شهیدسید مرتضی احمدآبادی؛
[25 / 6 / 1398] همسر شهید «محرم ترک»روایت کرد؛
[25 / 6 / 1398] حجت الاسلام رسول باقری در یادواره شهدا مطرح کرد؛
[25 / 6 / 1398] یادبود شهید حسینعلی سبحانیان؛
[25 / 6 / 1398] مادر شهیدان «رحیمی‌خرسند»؛
[24 / 6 / 1398] بازخوانی زندگی شهیدبلال درویشی؛
[25 / 6 / 1398] چند دقیقه با کتاب «بلدچی»؛

به اطلاع همراهان گرامی می رسانیم؛ تا شهدا مجموعه ای خودجوش و مردم نهاد است که تمام هزینه های آن به صورت مردمی و شخصی تامین می شود.


تا شهدا در طول ده سال فعالیتش به تولید و جمع آوری اطلاعات شهدا پرداخته، تلاش ما در این سایت برای حفظ آثار شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بوده است.


ولی امروزه سایت تا شهدا با مشکلات جدی مواجه شده است که در صورت برطرف نشدن این مشکلات اعم از (مالی، سرور سایت، طراحی، شرکت نرم افزاری،  سخت افزاری و...) ناچار به تعطیل کردن سایت خواهیم شد.


بنابراین از شما درخواست داریم در صورت تمایل برای مشارکت مالی جهت برپا ماندن سایت تا شهدا در حد توان ما را یاری فرمائید.


و پیشاپیش جهاد مالی شما را که مصداق "تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ" است, آن هم در روزگار غربت و گمنامی شهدا صمیمانه ارج می نهیم. و برایتان برکت، توفیق، طول عمر ، رضایت شهدا و رضایت امام زمان (عج) را آرزومندیم.

 

شماره کارت: 5894631555363282 به نام حامد کیهانی

 

 

کدخبر: 66548
تاریخ انتشار: 4 تیر 1398 _20:28:29
حدود ۲۵۰۰ پیکر شهید در کردستان عراق مدفون است

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه تا به امروز در خاک ایران و عراق ۴۳ هزار شهید ایرانی را تفحص کرده‌ایم، گفت: حدود ۲ هزار و ۵۰۰ پیکر شهید در کردستان عراق مدفون است.

 

تا شهدا: نشست کارگروه فنی مشترک جمهوری اسلامی ایران، جمهوری عراق، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ایران و عراق و همچنین نمایندگان اقلیم کردستان در محل وزارت انفال و شهیدان اقلیم در استان اربیل عراق برگزار شد. دستور کار این نشست، تعیین تکلیف شهدای بر جای مانده از دوران دفاع مقدس در خاک عراق و همچنین اجساد عراقی بود.

در حاشیه این نشست، یک کنفرانس خبری با حضور سردار محمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح، «ژنرال حازم» نماینده حکومت مرکزی عراق از وزارت دفاع و مسئولین وزارت شهدا و انفال اقلیم کردستان برگزار شد.

سردار باقرزاده در گفت‌وگو با رسانه‌های عراقی، پرونده‌های مفتوح و موضوعات در دستور کار اجلاس را مطرح کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی با اشاره به لزوم پرداختن دولت‌ها به مباحث انسانی جنگ، اظهار داشت: مباحث انسانی جنگ از جمله عوارض روانی و اجتماعی باید در دستور کار همه دولت‌ها قرار گیرد. خوشبختانه پس از سقوط صدام این امر به صورت جدی در دستور کار دولت مرکزی عراق و همچنین دوستان اقلیم کردستان قرار گرفته است و در یک مشارکت و معاضدت و همکاری دو جانبه، سه جانبه و حتی چهار جانبه با کمک کمیته صلیب سرخ ما توانستیم بخش قابل توجهی از مفقودین جمهوری اسلامی ایران و همچنین تعدادی از گمشدگان عراقی را و همچنین تعدادی از شهدای اقلیم کردستان را در طول سنوات گذشته پیدا کنیم.

وی در خصوص ردیابی و شناسایی اتباع عراقی که در حمله شیمیایی حلبچه به ایران منتقل شدند، گفت: در کنار فعالیت‌هایی که انجام می‌شد، یک کار تکمیلی هم انجام شد و آن ردیابی و شناسایی اتباعی است که در قضیه حمله شیمیایی رژیم بعثی صدام به شهر مظلوم حلبچه، این افراد به ایران منتقل شده بودند و در بین خانواده‌های ایرانی در حقیقت پرورش پیدا کردند؛ تعدادی از این افراد تا الان شناسایی شدند و به آغوش خانواده‌هایشان در کردستان بازگشتند.

سردار سید محمد باقرزاده ضمن اعلام آمادگی به دولت مرکزی عراق در خصوص ردیابی شهدای کرد، افزود: امروز مطلع شدیم که بنا بر درخواست «برهم صالح» که از برادران مجاهد کرد هستند، قرار است در منطقه سماوه و همچنین در منطقه نینوا برای ردیابی تعدادی از شهدای کرد اقداماتی صورت گیرد. ما هم آمادگی خودمان را اعلام کردیم که با توجه به مواضع بسیار هوشمندانه و شجاعانه‌ای که وی در اجلاس مکه داشتند ما هم به سهم خودمان تلاش خواهیم کرد که ان‌شا‌الله در این مسیر کمک‌کار برادران عزیز کُرد باشیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: ما همان طور که قبلا هم اعلام کردیم، احتمال می‌دهیم حدود ۲ هزار و پانصد پیکر در کردستان عراق باشد. تا به امروز در خاک ایران و در خاک عراق (جنوب عراق، در جبهه واسط و کردستان) ۴۳ هزار شهید ایرانی را تفحص کردیم. همچنین ۲۰ هزار جسد عراقی را در زمان صدام و بعد از سقوط صدام تحویل دولت مرکزی عراق دادیم. در مورد آن چیزی که ما الان قرار است کاوش کنیم، در ۵ منطقه عمومی کردستان اعم از منطقه پنجوین، دربندی‌خان، شاخ شمیران، منطقه ماووت، منطقه حاج عمران و مناطقی از اطراف خانقین است.

ابزار هدایت به بالای صفحه