شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[23 / 4 / 1399] راز سنگ‌نوشته مزار شهید نیلچیان چیست؟
[22 / 4 / 1399] معرفی کتاب «لبخند من انتقام است»؛
[23 / 4 / 1399] تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در کشور؛
[22 / 4 / 1399] معرفی کتاب «حاج قاسم خلبان»؛

 

کدخبر: 66228
تاریخ انتشار: 21 خرداد 1398 _22:15:22
رونمایی از ۲ تندیس و المان شهدا در سنندج

رئیس بنیاد شهید سنندج از رونمایی از دو تندیس و اِلمان شهدا با حضور مسئولان کشوری و استانی در شهر سنندج خبر داد.

 

تا شهدا: مرادی، اظهار کرد: از تندیس شهیده ناهید فاتحی کرجو و المان شهدای ۲۸ دی با حضور سردار غیب‌پور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، نماینده ولی فقیه در استان کردستان و سایر مسئولان استانی در شهر سنندج رونمایی شد.
وی افزود: شهید ناهید فاتحی کرجو در تیرماه سال ۱۳۴۴ در شهر سنندج بین خانواده‌ای مذهبی و اهل تسنن به دنیا آمد. با شروع حرکت‌های انقلابی مردم ایران، ناهید هم به سیل خروشان انقلابیون پیوست و با شرکت در راهپیمایی‌ها و تظاهرات ضدطاغوت در جرگه دختران مبارز کردستان قرار گرفت.
مرادی بیان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع درگیری‌های ضد انقلاب در مناطق کردستان، همکاری‌اش را با نیروهای ارتش و بسیج و سپاه آغاز کرد. شروع این همکاری، خشم ضد انقلاب به خصوص گروهک کومله را که زخم خورده فعالیت‌های انقلابی این نوجوان و سایر دوستانش بود، برانگیخت. او زمستان سال ۱۳۶۰ توسط گروهک‌های ضدانقلاب در شهر سنندج ربوده شد و پس از ماه‌ها تحمل شکنجه در اسارت، به درجه رفیع شهات نایل آمد.
وی به رونمایی ازالمان شهدای ۲۸ دی در بلواری به همین نام اشاره کرد و افزود: در ۲۸ دی ماه سال ۶۵، بالغ بر ۱۸ نقطه از شهر سنندج مورد آماج حملات هوایی رژیم بعث عراق قرار گرفت که در پی آن ۲۲۰ نفر در این شهر به شهادت رسیدند و بیش از ۱۲۰ نفر نیز به مقام جانبازی نایل آمدند.
مرادی اعلام کرد: رونمایی از این دو تندیس از سری برنامه‌های کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید کردستان بود که این کنگره بناست ۳۰ خردادماه سال جاری در شهر سنندج برگزار شود.

ابزار هدایت به بالای صفحه