شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[7 / 3 / 1399] رئیس بنیاد خوروبیابانک؛
[7 / 3 / 1399] مروری بر وصیت‌نامه سرباز حقیقت، حاج قاسم سلیمانی؛
[7 / 3 / 1399] با هدف زنده نگه داشتن یاد شهدا؛

 

کدخبر: 66173
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1398 _18:05:35
بهره‌گیری از ظرفیت مراکز آموزشی برای نهادینه کردن فرهنگ ایثار

مسئول کمیته دانش آموزی و فرهنگیان کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید کردستان گفت: برگزاری کنگره‌ها و یادواره‌های شهدا زمینه‌ساز نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در میان نسل جوان جامعه و دانش‌آموزان است.

 

تا شهدا: با نگاهی گذرا به تاریخ پرفراز و نشیب و همراه با افتخار کردستان توضیح داد: این تاریخ مهر تأییدی بر عظمت، درخشندگی و در عین حال مظلومیت است. کردستان در سال‌های پس از انقلاب اسلامی، فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشت و در گیر و دار حوادث مختلفی که از طرف عمال بیگانه بر این منطقه تحمیل شده بود، مقاومت کرد و در دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی سهم به‌سزایی دارد.

مسئول کمیته دانش‌آموزی و فرهنگیان کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید کردستان عنوان کرد: تاریخ رویدادهای کردستان بدون شک یکی از مهمترین و ماندگارترین دوران تاریخ پر فراز و نشیب ایران اسلامی است که درس‌های زیادی به مردم کردستان به خصوص نسل جوان آموخت، حماسه‌ای که با پایمردی و جان فشانی جوانان باغیرت کٌرد، برگی بی بدیل از شجاعت و شهامت را در تاریخ کهن ایران زمین به یادگار گذاشت.

وی ادامه داد: مردم استان کردستان و جوانان با غیرت آن در شرایطی که سایه شوم گروهک‌های بیگانه‌پرست بر سراسر منطقه کردستان گسترده شده بود و نیز در دوران دفاع مقدس با قلبی مملو از ایمان به میدان آمدند و سلاح شرافت و مردانگی برداشتند و همچون کوهی استوار در برابر تهاجم دشمنان اسلام قد علم کردند. به دفاع از تمامیت ارضی، انقلاب اسلامی و آموزه‌های آئین رهایی‌بخش محمدی (ص) پرداختند و این کار در آن شرایط بسیار مهم بود.

قربانی اضافه کرد: وجود بیش از ۲۰۰۰ نقطه یادمان در استان کردستان، که تنها ۲۰۰ نقطه آن مربوط به سنندج است، حکایت روشنی از گستردگی میدان رزم و شهادت است و نام شهدای بزرگی بر تارک بلند این مجموعه می‌درخشد که سرزمین کردستان سرافرازی خود را مدیون خون پاک آنان می‌داند.

وی گفت: امنیت پایداری که امروزه شاهد آن در منطقه هستیم نتیجه تلاش‌ها و رشادت‌های شهدای مظلوم کُرد است که با جان و دل از مرزها دفاع کرده و زمینه استقرار آرامش مطلوب در شهرها و روستاها را فراهم آوردند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات کمیته دانش آموزی و فرهنگیان کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید کردستان اشاره و تصریح کرد: دیدار و سرکشی از خانواده معظم شهدای فرهنگی و دانش آموز، برگزاری ۴۱۵ یادواره شهدای دانش آموز استان کردستان در دو سال گذشته، برگزاری یادواره شهدای فرهنگی استان و حضور دانش آموزان و فرهنگیان در مراسم غبار روبی و عطر افشانی گلزار مطهر شهدای استان در تمامی شهرستان‌ها و مناطق استان از جمله برنامه‌های صورت گرفته بوده است.

وی برگزاری جلسات حلقه‌های صالحین دانش آموزان و فرهنگیان با محوریت نقش شهدا در تأمین امنیت پایدار منطقه کردستان، حضور روایتگران دفاع مقدس به ویژه همرزمان شهدا در مدارس و بیان خاطرات در مراسم آغازین مدارس، اعلام فراخوان مسابقه نقاشی یادواره ۵۴۰۰ شهید استان کردستان، برگزاری اولین یادواره شهدای سوادآموزی استان، برگزاری مسابقات پرسش مهر ۱۸ و همچنین مسابقات ورزشی یادواره ۵۴۰۰ شهید مظلوم استان کردستان را از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته برشمرد.

قربانی ادامه داد: تشکیل گروه‌های نمایش و سرود دانش آموزی در مدارس با موضوع جایگاه شهیدان در تأمین امنیت پایدار استان، برگزاری اجلاسیه بزرگ شهدای دانش آموز و فرهنگی، جمع آوری آثار شهدای دانش آموز و فرهنگی و اعزام ۲۶ هزار و ۶۸ نفر از دانش آموزان و فرهنگیان استان به اردوی راهیان نور از دیگر اقدامات انجام شده بوده است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه فرهنگ ایثار و شهادت، به عنوان یک فرهنگ متعالی در زمره عالی‌ترین مفاهیم الهی و نتیجه والاترین ارزش‌هایی است که یک انسان متعهد می‌تواند به آن مقام دست یابد، گفت: این مفاهیم اثرگذار و حرکت آفرین قادرند تا فضای یک جامعه را به صورت گسترده تحت تأثیر قرار دهند و والاترین برکات را برای آن به همراه داشته باشند.

مسئول کمیته دانش آموزی و فرهنگیان کنگره ملی ۵۴۰۰ شهید کردستان ادامه داد: شناساندن، ترویج و تقویت ارزش‌های فرهنگ ایثار و شهادت برای جامعه و به خصوص نسل‌های کنونی یکی از مهمترین و اساس‌ترین وظیفه مسئولین، رسانه‌های جمعی و نهادهای فرهنگی و اجتماعی است تا در قرن حاضر، در مقابل دشمنان اسلام که تمام سعی و تلاش خود را برای بی اهمیت کردن و کم فروغ‌تر کردن ارزش‌های ایثار و شهادت در میان جوامع به خصوص نسل جوانان به کار بسته‌اند، بتوانند ارزش و مقام ایثار گران و شهدا را در بین جامع تقویت و ترویج کنند.

وی تاکید کرد: ترویج، تقویت، تبین و تعریف فرهنگ و ایثار و شهادت مانند دیگر مفاهیم مثل مفاهیم اقتصادی، تربیتی، سیاسی و… امری ضروری است. برای اینکه فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه نهادینه کنیم باید از مراکز آموزشی شروع کنیم و انجام این امر باید در فضایی فرهنگی و مبتنی بر آموزه‌های دینی و علمی انجام پذیرد چراکه آموزش و پرورش به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادها در زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره رشادت‌ها و ایثارگری‌های شهیدان، وظیفه‌ای مهم و نقش بسزایی برعهده دارد و می‌تواند در راستای آشنا کردن نسل‌های جدید با فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال روحیه پایداری در برابر تجاوز و حماسه‌آفرینی در تقابل‌های نابرابر با دشمنان خدا نقش مؤثری را ایفا کند.

ابزار هدایت به بالای صفحه