شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[27 / 6 / 1398] کتاب جدید روایت فتح تشریح می کند؛
[27 / 6 / 1398] شهید حاج‌حسینی؛
[27 / 6 / 1398] واکنش چمران به حذف نام شهدا؛
[29 / 6 / 1398] روایتی از وضعیتی که اسرای ایرانی داشتند؛
[27 / 6 / 1398] در حرم مطهر شهدای گمنام ابوذر صورت می‌گیرد؛
[27 / 6 / 1398] شعار هفته دفاع مقدس اعلام شد؛
[27 / 6 / 1398] پیکر شهید روستای استیلی شهرستان سراب به وطن باز ...
[27 / 6 / 1398] شهید احمدی؛
[27 / 6 / 1398] معاون فرهنگی بنیاد شهید گیلان؛
[27 / 6 / 1398] مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان ...
[27 / 6 / 1398] نگاهی به نمایش «امروز روز خوبی است برای مردن»؛
[27 / 6 / 1398] با روایتگری حاج «حسین یکتا» صورت می‌گیرد؛

به اطلاع همراهان گرامی می رسانیم؛ تا شهدا مجموعه ای خودجوش و مردم نهاد است که تمام هزینه های آن به صورت مردمی و شخصی تامین می شود.


تا شهدا در طول ده سال فعالیتش به تولید و جمع آوری اطلاعات شهدا پرداخته، تلاش ما در این سایت برای حفظ آثار شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بوده است.


ولی امروزه سایت تا شهدا با مشکلات جدی مواجه شده است که در صورت برطرف نشدن این مشکلات اعم از (مالی، سرور سایت، طراحی، شرکت نرم افزاری،  سخت افزاری و...) ناچار به تعطیل کردن سایت خواهیم شد.


بنابراین از شما درخواست داریم در صورت تمایل برای مشارکت مالی جهت برپا ماندن سایت تا شهدا در حد توان ما را یاری فرمائید.


و پیشاپیش جهاد مالی شما را که مصداق "تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ" است, آن هم در روزگار غربت و گمنامی شهدا صمیمانه ارج می نهیم. و برایتان برکت، توفیق، طول عمر ، رضایت شهدا و رضایت امام زمان (عج) را آرزومندیم.

 

شماره کارت: 5894631555363282 به نام حامد کیهانی

 

 

کدخبر: 66172
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1398 _12:45:48
«هاشمی» باز هم به ویترین‌ها می‌آید

میثم رشیدی مهرآبادی از انتشار قریب‌الوقوع زندگینامه سردار شهید علی ‌هاشمی با نام «شنبه پرماجرا» خبر داد.

 

روایت زندگی سردار شهید علی هاشمی با نام «شنبه پرماجرا» و به قلم میثم رشیدی مهرآبادی به زودی توسط انتشارات یازهرا (س) منتشر می‌شود.

این کتاب نوزدهمین کتاب از سری کتاب‌های «یاران ناب» است که پیش از این با موضوعات فرماندهان و چهره‌های شاخص انقلاب و دفاع مقدس همچون شهیدان همت، زین‌الدین، متوسلیان، باکری، طهرانی مقدم، چمران، آوینی، حاج قاسم سلیمانی و … چاپ و منتشر شده بود. پیش از این نیز کتاب های دیگری درباره شهید علی هاشمی چاپ و منتشر شده که متاسفانه در بازار موجود نیست.

نویسنده این کتاب با اشاره به تلاش ناشر برای انتشار و رونمایی کتاب در سالگرد شهید هاشمی گفت: چهارم تیرماه سال ۶۷ یعنی کمتر از یک ماه قبل از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران، فشار عراق برای پس گرفتن جزایر مجنون در پی تصرف دوباره فاو و مناطق آزاد شده در شلمچه زیاد شد و مقاومت رزمندگان ایرانی در این جزایر نتیجه نداد. استفاده گسترده از بمب‌ها و گلوله‌های شیمیایی توسط عراق باعث شد تعداد قابل توجهی از نیروهای مستقر در جزایر مجنون و هورالهویزه در همان ساعات اولیه صبح، مجروح یا شهید شوند.

وی افزود: شهید علی هاشمی که از سال ۶۲ به طور تخصصی در منطقه هور مستقر شده و مشغول شناسایی‌های پیوسته در آن بود، در پی صدور دستور عقب نشینی به نیروها حاضر نشد هور و قرارگاه عملیاتی خاتم ۴ را ترک کند و تا آخرین لحظه ایستاد تا نیروهایش را از مهلکه نجات دهد.

رشیدی ادامه داد: شهید هاشمی، فرمانده سپاه ششم امام جعفر صادق علیه السلام و از نیروهای عرب زبان بود. به همین خاطر صدام مصمم شده بود تا او را به طور زنده دستگیر کند. هلی‌برن تکاوران بعثی به جزیره مجنون شمالی برای دستگیری او باعث شد راه عقب‌نشینی به روی او و ۱۲ نفری که باقی مانده بودند، بسته شود. چند نفری توانستند از طریق آب خودشان را نجات دهند. چند نفر هم در هور باقی ماندند و بعدها به اسارت عراقی‌ها در آمدند، اما از آن روز به بعد، سرنوشت علی هاشمی و یکی از همرزمانش که به سمت نیزارها فرار کرده بود، در پرده‌ای از ابهام فرو رفت.

نویسنده کتاب «شنبه پرماجرا» با اشاره به مظلومیت شهید هاشمی گفت: به خاطر حساسیت‌های موجود درباره این شهید تا سال‌ها نامی از او برده نمی‌شد و فرماندهی سپاه دستور داده بود تا مشخص نشدن سرنوشت علی‌ هاشمی هیچ حرفی از او زده نشود. همه نگران بودند که علی به اسارت بعثی‌ها در آمده باشد و انتشار خبرهایی از او باعث شناسایی و اذیت بیشترش شود.

وی افزود: حدود ۲۲ سال بعد از مفقود شدن او، پیکرهایی در جزیره مجنون پیدا شد که پس از آزمایش‌های تخصصی معلوم شد متعلق به شهید علی هاشمی است. پیکر او در اردیبهشت ۸۹ در تهران و سپس در اهواز به صورت باشکوهی تشییع و به خاک سپرده شد.

رشیدی با اشاره به هدف اصلی‌اش در نگارش این کتاب گفت: مجموعه کتاب‌های «روایت ناب» در انتشارات یازهرا (س) با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبرو شده و هدف اصلی من این بود که بار دیگر چهره دلنشین و مهربان شهید علی هاشمی در میان سایر فرماندهان در ویترین کتابفروشی‌های کشور دیده شود.

این نویسنده دفاع مقدس به ویژگی‌های کتاب هم اشاره کرد و افزود: در مقدمه کتاب هم به این نکته اشاره کرده‌ام که این کتاب، خالی از «احساسات» و «اضافات» و متمرکز روی «اطلاعات» و «ادبیات» است. تقریباً تمام منابع مکتوب و شفاهی موجود درباره شهید هاشمی را مورد مطالعه قرار دادم و سعی‌ام بر این بود که خواننده، با مطالعه صفحاتی اندک به شناختی کلی از شخصیت و مظلومیت این شهید برسد.

رشیدی ابراز امیدواری کرد با اهتمام و پشتکار نشر یازهرا (س) این کتاب در اوایل تیرماه و به مناسبت سی و یکمین سالگرد شهادت سردار شهید علی هاشمی به چاپ رسیده و در یکی از مراکز فرهنگی رونمایی شود.

مجموعه کتاب‌های یاران ناب به صورت یک صفحه متن و یک صفحه عکس و تمام رنگی چاپ می‌شود و با توجه به بالا بودن شمارگان، قیمت‌های مناسبی دارد.

ابزار هدایت به بالای صفحه