شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[26 / 3 / 1398] مهدی آیت در گفت‌وگو از پویش مردمی «برای شهید» م ...
[26 / 3 / 1398] برای شهادتم سجده شکر به جا آورید؛
[26 / 3 / 1398] خاطره‌ای از یک رزمنده دفاع مقدس
[25 / 3 / 1398] خواهر و دختر شهیدان مارسولی؛
[25 / 3 / 1398] سالروز به شهادت رسیدن نخستین شهید فتنه ۸۸؛
[25 / 3 / 1398] مسئول کانون ترویج فرهنگ دفاع مقدس و مبلیغین سیر ...
[25 / 3 / 1398] گفتگویی با نماینده‌ی ولی‌فقیه در سازمان بسیج؛
[26 / 3 / 1398] شخصیت مرحوم ابوترابی؛
[25 / 3 / 1398] دختر شهیدان «صاحبی بزاز»
[25 / 3 / 1398] عرب‌خردمند مطرح کرد؛
[25 / 3 / 1398] دیدار با مادر شهیدی که ۳۹ سال به تأخیر افتاد!
[26 / 3 / 1398] شهدای غواص؛

 

کدخبر: 65264
تاریخ انتشار: 4 ارديبهشت 1398 _11:56:18
شهید فضل الله محلاتی

شهید والامقام شیخ فضل‌الله محلاتی، از سوی ستاد مرکزی راهیان نور،به‌عنوان شهید شاخص جامعه روحانیت در سال ۹۸ اعلام شده است.

 

تا شهدا؛ شهید بزرگوار حجت‌الاسلام شیخ فضل‌الله محلاتی، در سال 1309، در خانواده‌ای مذهبی، از مادری باایمان و پدری پرهیزکار به نام «حاج غلامحسین مهدی‌زاده» به دنیا آمد.

وی پس از طی دوران ابتدایی و تعلیم بخش‌هایی از مقدمات، در پانزده سالگی برای ادامه تحصیل به قم هجرت کرد و در حوزه علمیه به دروس حوزوی مشغول شد.

شهید محلاتی پس از اتمام دروس حوزه، درس‌های تخصصی فقه و اصول را در محضر اساتید بزرگواری چون مرحوم «آیت‌الله بروجردی» رحمه‌الله و «امام خمینی» رحمه‌الله گذراند.

او در دوران تحصیل در قم، همواره با کلیه شخصیت‌های علمی و مبارزان بر ضد رژیم پهلوی ارتباط نزدیک داشت و همین ارتباط و روحیه مبارزه با طاغوت، از او عالمی ساخت که تا آخر عمر گران‌بهایش هم تجسم تلاش و تحرک بود و هم مظهر عشق به امام و امت.

سوابق مبارزاتی شهید محلاتی

شهید محلاتی در سال 1326 به دنبال آشنایی با فدائیان اسلام و مرحوم «آیت‌الله کاشانی»، مبارزه خود را علیه رژیم آغاز کرد. او که در آن زمان جوان نوخاسته‌ای بود، با دعوت فدائیان اسلام برای اعزام به «بیت‌المقدس» و مبارزه با اشغالگران فلسطین، اعلام آمادگی و ثبت‌نام کرد.

وی که از شور و نشاط زیادی برخوردار بود به هنگام انتخاب دوره هفدهم مجلس از طرف فدائیان اسلام و آیت‌الله کاشانی برای تبلیغ به آذربایجان رفت تا به‌عنوان یک روحانی متعهد و آشنا به مسائل سیاسی،‌ مردم را برای شرکت در انتخابات و حمایت از کاندیداهای فدائیان اسلام دعوت نماید، که در این مسیر از سوء قصدی که سلطنت‌طلبان به جان او کردند، جان سالم به در برد.

شهید محلاتی در مأموریت دیگری که از سوی مرحوم «آیت‌الله العظمی بروجردی» به وی واگذار شد، با وجود اینکه بیش از 22 سال نداشت، نقش مؤثر و فعالی را ایفا کرد و این نشان می‌داد که وی دارای ویژگی‌های شخصیتی و علمی خاصی است که مورد عنایت آیت‌الله العظمی بروجردی قرار گرفته است.

شیخ فضل‌الله محلاتی در رمضان سال 1332 به واسطه اینکه در بجنورد علیه کنسرسیوم نفت و کودتای 28 مرداد سخنرانی آتشینی کرده بود، دستگیر و به مشهد تبعید شد و در سال 1341 به دنبال اعلام تصویب نامه انجمن‌های ایالتی و ولایتی، همراه با نهضت حضرت امام خمینی(ره) سعی در آگاه نمودن مردم و تشریح نظرات مراجع و علمای قم کرد.

وی در آن زمان به‌عنوان رابط بین علمای تهران و قم نسبت به تبادل پیام‌ها اقدام می‌نمود و با تنظیم اعلامیه و طومار، توانست امضای 120 تن از علمای تهران را بگیرد؛ که در آن زمان چنین اقدامی بی‌سابقه بود.

پس از قیام عمومی مردم ایران در 15 خرداد 1342، با همکاری هیات مؤتلفه، نسبت به چاپ و توزیع اعلامیه‌های حضرت امام خمینی(ره) از هیچ کوششی دریغ نکرد.

پس از رحلت «آیت‌الله حکیم(ره)» و توطئه رژیم شاه جهت منحرف کردن اذهان عمومی از توجه به حضرت امام خمینی(ره)، به همراه تعدادی از روحانیون مبارز تهران تلگرام تسلیتی به حضرت امام خمینی(ره) مخابره و رحلت آن مرجع عالیقدر را تسلیت گفتند و جامعه را به تقلید از امام بزرگوار فراخواندند.

حجت الاسلام شهید فضل الله محلاتی در اول اسفند 1364، به همراه هشت تن از نمایندگان مجلس، قضات عالی رتبه قضایی در حالی که نمایندهٔ حضرت امام خمینی (ره) در سپاه پاسداران بود، با هواپیمای اف27 فرندشیپ عازم جبهه‌های جنگ بود که هواپیمای حامل آنها مورد حمله دو فروند جنگنده عراقی قرار گرفت و در 25 کیلومتری شمال اهواز سقوط کرد و همهٔ سرنشینان هواپیما که نزدیک به 50 نفر بودندشهید شدند.

ابزار هدایت به بالای صفحه