شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[17 / 3 / 1399] به مناسبت سومین سالگرد شهید سید مصطفی صادقی؛
[17 / 3 / 1399] یک نویسنده دفاع مقدس در صفحه مجازی خود مطرح کرد؛
[17 / 3 / 1399] «خمینی» و «خامنه‌ای»؛
[17 / 3 / 1399] فرمانده پیشرو سپاه بدر؛
[17 / 3 / 1399] نقش مردم شیراز در نهضت امام خمینی(ره)؛
[17 / 3 / 1399] ۱۷ خرداد سال ۱۳۶۴ سالروز عملیات ظفر یک؛
[17 / 3 / 1399] تأثیر عزل بنی‌صدر در بروز حماسه دارخوین؛
[17 / 3 / 1399] با حضور رئیس مجلس؛
[17 / 3 / 1399] ​مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان؛

 

کدخبر: 65121
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1398 _09:18:36
بیشترین گلزار شهدای استان تهران در دماوند است

مجید صفری فرماندار دماوند در نشست ساماندهی گلزار شهدای این شهرستان، با اشاره به اهمیت ساماندهی گلزار شهدای محله درویش دماوند به تعیین زمانی مشخص برای این امر پرداخته و از شهرداری و بنیاد شهید خواست که با معرفی نمایندگانی به پیگیری امور بپردازند.

تا شهدا؛ وی همچنین آمادگی فرمانداری دماوند را برای تامین اعتباربخشی از هزینه‌های باقی‌مانده اعلام و بر پیگیری مجدانه در این خصوص تاکید کرد.

شاهرخ جهانشاهی معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند در این نشست اظهار کرد: در خصوص ساماندهی گلزار شهدا به‌ویژه در محله درویش نشست‌های متعددی برگزار شد و بر اساس دستور فرماندار بر پیگیری و انجام این پروژه ظرف مدت 40 روز تاکید شد.

وی افزود: پیش از این توافقاتی انجام‌شده و سهم هر دستگاه مشخص شد، بخشی از این سهم بر عهده سازمان امور شهرداری‌ها، بخشی برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران و بخشی نیز بر عهده سازمان امور شهرداری‌ها بود.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند ادامه داد: متاسفانه به دلایلی از جمله افزایش قیمت مصالح، این پروژه متوقف شد، اما باوجود همه مشکلات، این موضوع جزو اولویت‌های کاری ماست و باید مورد پیگیری قرار گیرد.

جهانشاهی اضافه کرد: در صورت نیاز به بازسازی در سایر شهرها، این امر باید صورت گیرد و فرمانداری نیز در هرجایی که نیاز به کمک باشد ورود خواهد کرد، البته بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، امر ساماندهی باید انجام شود اما یکسان‌سازی نباید صورت گیرد.

همچنین احمد عباسی معاون مدیرکل تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران نیز در این نشست اظهار کرد: شهرستان دماوند با دارا بودن 59 گلزار شهید، بیشترین میزان گلزار شهدا در استان را دارد و در کشور نیز در ردیف‌های بالایی قرارگرفته است.

وی افزود: در سایر شهرستان‌های استان تهران نیز ساماندهی گلزار شهدا مورد پیگیری قرار می‌گیرد، اما در دماوند با وجود وضعیت گلزار شهدای محله درویش، این پروژه به اتمام می‌رسد.

معاون مدیرکل تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران ادامه داد: تاکنون 70 درصد از اعتبار تخصیص‌یافته برای ساماندهی گلزار شهدای محله درویش دماوند پرداخت‌شده و مبالغ باقی‌مانده با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی تقریبا مشخص است که اختصاص خواهد یافت.

عباسی بیان کرد: در خصوص ساماندهی گلزار شهدای محله درویش، توافقاتی صورت گرفت و برخی از دستگاه‌ها به تعهدات خود عمل کرده و برخی نیز متاسفانه به تعهدات خود عمل نکردند.

وی تصریح کرد: وظایف بنیاد شهید مشخص است و یقینا انجام می‌شود و دستگاه‌های مربوطه موظف‌اند که گزارشی در این خصوص ارائه دهند.

معاون مدیرکل تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران عنوان کرد: تغییراتی در بحث ساماندهی در گلزارها انجام‌شده که در این رابطه نظرات مقام معظم رهبری را مدنظر خواهیم داشت، بر این اساس روزشماری در نظر می‌گیریم تا ساماندهی گلزار شهدای محله درویش ظرف مدت تعیین‌شده به سرانجام برسد.

همچنین قاسم ملیحی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دماوند نیز در این نشست اظهار داشت: تعداد 59 گلزار شهدا در شهرستان دماوند وجود دارد که بخش عمده آن‌ها تحویل شهرداری‌ها شده است.

وی افزود: از تعداد گلزارهای موجود، دو گلزار در آبعلی، دو گلزار در رودهن، سه مورد در آبسرد و تعداد 11 گلزار شهید در دماوند هنوز به شهرداری تحویل داده نشده که یکی از این موارد، گلزار شهدای محله درویش دماوند است که این موارد باید تحویل و در سامانه ثبت شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان دماوند ادامه داد: در خصوص ساماندهی گلزار شهدای محله درویش، توافقی در سال 94 صورت گرفت و مشخص شد که سه مجموعه اداری از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران، شهرداری و سازمان شهرداری‌های استان موضوع را پیگیری کنند.

ملیحی گفت: در این راستا مقرر شد که هر یک از نهادها مبلغ 150 میلیون تومان پرداخت کنند؛ اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران بالغ‌بر 100 میلیون تومان به حساب شهرداری واریز کرد، اما پرداخت مابقی آن منوط بر ارائه گزارش و تکمیل پروژه است.

در ادامه این نشست، عباس صفری شهردار دماوند با اشاره به توافق سه‌جانبه اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین شهرداری و سازمان شهرداری‌ها و بنیاد شهید در راستای ساماندهی گلزار شهدا انجام شد.

وی افزود: پیش از این نیز چندین مورد از ساماندهی گلزار شهدا در شهر انجام‌شده بود و با ارائه نقشه از سوی اداره بنیاد شهید و معرفی پیمانکار، اقدامات لازم صورت می‌گرفت.

شهردار دماوند ادامه داد: همچنین تفاهم‌نامه‌ای با سازمان میراث فرهنگی در خصوص گلزار شهدای محله درویش انجام و نقشه آن تهیه شد، برآوردی نیز در این خصوص توسط سازمان میراث فرهنگی انجام شد.

صفری تصریح کرد: در این راستا تاکنون حدود 500 میلیون تومان توسط شهرداری دماوند پرداخت‌شده که بیش از میزان تعهد ما بود و با پیگیری‌های صورت گرفته حدود 200 میلیون تومان از سازمان شهرداری‌ها نیز اعتبار داده شد که در حال پیگیری جذب آن هستیم.

وی بیان کرد: در واقع متولی ساماندهی گلزار شهدا بنیاد شهید و امور ایثارگران است و باید پس از ساماندهی، تحویل شهرداری شود؛ خانواده شهدا و جانبازان و جزو حوزه اجتماعی ما هستند و ما مکلف به خدمات‌دهی به آن‌ها هستیم.

شهردار دماوند خاطرنشان کرد: گلزارهای شهدای ما به‌جز محله درویش، در آرامستان‌های قدیمی شهر و هیئت امناها متولی این آرامستان‌ها هستند، اما لازم است که فرمانداری نیز در این خصوص مشارکت کند و در صورت لزوم، هیئت‌های امنا نیز ورود کرده و مشارکت کنند.

براساس این گزارش در پایان این نشست، 18 خردادماه سال جاری به عنوان روز بهره‌برداری از پروژه ساماندهی گلزار شهدا تعیین شد

ابزار هدایت به بالای صفحه