شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[17 / 3 / 1399] به مناسبت سومین سالگرد شهید سید مصطفی صادقی؛
[17 / 3 / 1399] یک نویسنده دفاع مقدس در صفحه مجازی خود مطرح کرد؛
[17 / 3 / 1399] «خمینی» و «خامنه‌ای»؛
[17 / 3 / 1399] فرمانده پیشرو سپاه بدر؛
[17 / 3 / 1399] نقش مردم شیراز در نهضت امام خمینی(ره)؛
[17 / 3 / 1399] ۱۷ خرداد سال ۱۳۶۴ سالروز عملیات ظفر یک؛
[17 / 3 / 1399] تأثیر عزل بنی‌صدر در بروز حماسه دارخوین؛
[17 / 3 / 1399] با حضور رئیس مجلس؛
[17 / 3 / 1399] ​مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمان؛

 

کدخبر: 65120
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1398 _09:15:44
شهدای گمنامی که در یک کانال سوختند

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی در مورد امکان شناسایی ۴۰ شهید گمنام وادی رحمت تبریز، گفت: درخواستی برای پیگیریِ شناسایی این شهدا صورت گرفت. همه این شهدا بچه‌های لشکر عاشورا هستند.

سردار عزت الله جعفری با حضور در دفتر تسنیم آذربایجان شرقی، در گفت‌وگو با خبرنگاران تسنیم در تبریز، با اشاره به اینکه آزمایش DNA بعد از تجسس و تفحص پیکر مطهر شهدا صورت می‌گیرد اظهار داشت: این آزمایش باید از خانواده‌های شهدا و والدین آنها هم اخذ شود که در نهایت باید سال شهادت، محل شهادت، عملیات مورد نظر، خود را با این آزمایشات تطبیق دهند.

تا شهدا؛ وی با بیان اینکه با همین آزمایشات، یک شهید تبریزی به نام شهید فرج پور در همدان شناسایی شد، افزود: اتفاقا یک سرهنگ پاسدار شهید همدانی هم در پادگان نیروی هوایی تبریز تدفین شده بودند که بر اساس DNA شناسایی و تشخیص هویت صورت گرفت.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه بسیاری از شهدایی که اکنون تفحص شده و کشف می‌شوند، بدون پلاک هستند که با آزمایش DNA شناسایی شده‌اند گفت: معمولا هر شهید تفحص شده را به آزمایش DNA می‌برند، بعد از یکسال اگر هیچکدام از آزمایش‌ها جواب ندهد، به اسم شهید گمنام مهر خورده و در بین شهرهای متقاضی بر اساس عملیات و لشکرهای شرکت کننده جهت تدفین، بدرقه می‌شوند.

سردار جعفری با بیان اینکه از شهدا بعد از تدفین، آزمایش DNA اخذ نمی‌شوند، مگر اینکه اتفاق خاص و حکم شرعی نبش قبر جهت نمونه برداری و آزمایش گرفته شود، خاطر نشان کرد: در موارد خاص از مقام معظم رهبری اجازه اخذ می‌شود.

وی در پاسخ در مورد امکان شناسایی 40 شهید گمنام وادی رحمت تبریز، گفت: درخواستی برای پیگیریِ شناسایی این شهدا صورت گرفت. همه این شهدا بچه‌های لشکر عاشورا هستند که همه باهم در یک کانال سوخته‌اند و امکان شناسایی وجود نداشت. ضمن اینکه آن زمان در موقع تدفین، امکانات آزمایش DNA وجود نداشت.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی افزود: با حاج آقای آل هاشم صحبت کردیم و قرار شد از مقام معظم رهبری برای نبش قبر و امکان آزمایش دی DNA اجازه شرعی بگیریم که آقا هم برای «بررسی تخصصی» اجازه دادند. اما سردار فیصل ( سردار باقرزاده) فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح بر این موضوع تاکید داشتند که تاکنون بعد از اینکه شهید دفن شد، هیچ شهیدی را نبش قبر نکرده‌ایم، مصلحت الهی این بود که گمنام بمانند و نباید نبش قبر صورت گیرد و احترام شهدا حفظ شود.

طبق این گزارش در گلزار مطهر شهدای وادی رحمت، خیل کثیری از شهدای سرافراز هشت سال دفاع مقدس استان آذربایجان شرقی و تبریز آرمیده‌اند که وجود مطهرشان همواره مشام جان عاشقان حریم عشق و ایمان را معطر می‌کند. این مرکز امام زادگان عشق، مزین به وجود مطهر 40 شهید گمنام است که 39 شهید عظام از زمان جنگ تدفین شده و یک شهید گمنام در سال 1387 به خیل این عاشقان پاکباز ملحق شده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه