شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[2 / 6 / 1398] تکلیف‌مداری در فرهنگ دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛
[2 / 6 / 1398] نگاهی به کتاب «انتخابی دیگر» یادنامه شهید سیدعل ...
[2 / 6 / 1398] همسر شهید یدالله سلیمانی؛
[2 / 6 / 1398] یک فرمانده دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] یک آزاده دوران دفاع مقدس روایت کرد؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛

 

کدخبر: 65076
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1398 _16:25:38
اولین شهید هوانیروز در هشت سال دفاع مقدس

آخرین روز خدمتش با تهاجم و بمباران پایگاه هوانیروز کرمانشاه توسط سه فروند جنگنده عراقی همراه شده بود باید با آتش پدافند از حریم هوایی پایگاه دفاع می کرد.

 

تا شهدا؛ شهید سروران سیروس چقاقاسمی در هجدهم مهر ماه ۱۳۳۹ در روستای چقاقاسم کرمانشاه بدنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در همان روستا و دوره دبیرستان را تا سوم در شهر  کرمانشاه گذراند.

در سال ۱۳۵۶ با تحصیلات سیکل به استخدام هوانیروز درآمد و‌پس از گذراندم دوران آموزش نظامی و تخصص فنی به درجه گروهبان دومی مفتخر شد.

اولین واحد خدمتی این درجه دار در پایگاه هوانیروز کرمانشاه بود. درجه دار چقاقاسمی از نیروهای صادق و‌مومن هوانیروز بود که پرونده خدمتی برجسته ای در طول سه سال خدمت نظامی از خود به یادگار گذاشته است.

آخرین روز خدمتی این درجه دار مومن هوانیروز را که با آخرین روز عمر عرش شد می توان در سومین روز شروع جنگ به قلم گرفت.

شهر کرمانشاه در تاریخ ۲ مهر ۵۹ مورد تهاجم بمباران هواپیماهای عراق قرار گرفت. سه فروند از این هواپیماها ماموریت بمباران پایگاه هوانیروز کرمانشاه را به عهده داشتند که با ورود آن ها به حریم هوایی پایگاه، گروهبان چقاقاسمی با آتش پدافند به مقابله با آنها پرداخت. در آن حمله ناجوانمردانه ضمن این که یکی از هواپیماهای جنگنده دشمن مورد هدف قرارگرفت.

گروهبان چقاقاسمی نیز به همراه یکی از سربازان پایگاه به نام علی اکبر معینیان در اثر اصابت ترکش بمب به شهادت رسید. او اولین شهید هوانیروز در ۸ سال دفاع مقدس می باشد.

روزنامه باختر کرمانشاه شهادت این درجه دار هوانیروز را در تاریخ فوق چنین ثبت کرده است. «عشق وعلاقه به میهن و پاسداری از آن باعث شد که این درجه دار با ایمان هوانیروز نیز همانند دیگر برادران خود با شروع جنگ تحمیلی به مقابله با دشمن بپردازد و به خیل شهدا بپیوندد.»

سیاوش چقاقاسمی با درجه سروانی در آمار شهدای هوانیروز و جنگ منظور شده و‌ مزارش در باغ فردوس می باشد.

ابزار هدایت به بالای صفحه