شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[31 / 5 / 1398] شهیدی که آیت‌الله حق‌شناس به حال و روزش غبطه می ...
[31 / 5 / 1398] قلب‌هایی که برای امام (ره) می‌تپید؛
[2 / 6 / 1398] نگاهی به کتاب «انتخابی دیگر» یادنامه شهید سیدعل ...
[2 / 6 / 1398] تکلیف‌مداری در فرهنگ دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] همسر شهید یدالله سلیمانی؛
[2 / 6 / 1398] یک فرمانده دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] یک آزاده دوران دفاع مقدس روایت کرد؛

 

کدخبر: 6407
تاریخ انتشار: 3 دی 1393 _10:39:37
شهید شیخ عزیزالله نجفی از سرداران جهاد بود

حجت الاسلام رجب زاده می‌گوید که شهید نجفی در دوران جهاد نیز چون مجاهد فداکار هم در عرصه جهاد رزمی و هم جهاد تبلیغی درخشید که او را می‌توان از سرداران جهاد یاد کرد.

تا شهدا - شب گذشته طی مراسمی با حضور صدها تن از عالمان دینی ( اهل سنت و شیعه)، فعالان فرهنگی و اجتماعی، متنفذین، دانشجویان، مسوولین و اعضای دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات از چهلمین روز شهادت شهید شیخ عزیز الله نجفی؛ عضو پیشین شورای ولایتی هرات گرامیداشت شد.

دراین مراسم سخنرانان در رابطه با ابعاد مختلف شخصیتی شهید نجفی سخن گفتند.

حجت الاسلام والسلمین موسی رضایی؛ رئیس شورای علمای شیعه زون غرب طی سخنانی بیان کرد که شهادت شهید نجفی نه تنها برای جامعه روحانیت؛ بلکه برای تمام ملت مسلمان افغانستان ضایعه بزرگی است.

وی افزود: شهید نجفی کسی بود که در دوران جهاد بخشی از عمر خود را به عنوان یک مجاهد صادق سپری کرد، سلاح همت و مردانگی به دوش گرفت طوری‌که هم جهاد رزمی و هم جهاد تبلیغی را به عهده داشت که هیچ کس همانند او در دوران جهاد نه‌درخشید.

حجت الاسلام رضایی تاکید کرد که شهید نجفی در دوران مقاومت نیز با عزم و اراده والایی که داشت برای ترویج و زنده نگه‌داشتن دین اسلام در بین ملت از هیچ گونه سعی و تلاشی دریغ نکرد.

رییس شورای علمای تشیع زون غرب ادامه داد: به همین جرم( مجاهدت) در شکنجه گاه ها حضور پیدا کرد و در سال ۱۳۸۰ که مجاهدین آمدند و شهر را آزاد کردند، ایشان در زیر زمینی و در حالت شکنجه به سر می‌بردند.

شهید شیخ عزیز الله نجفی در تمامی دوره ها و نظام های دوران حیاتش به عنوان فردِ آگاه و روشن ضمیر برای ترویج فرهنگ ناب اسلامی تلاش کرد و هرگز صحنه را خالی نگذاشت.

با روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در افغانستان نیز با کاندیدا نمودن خود در شورای ولایتی در دو دور با بیشترین آرای مردمی به عنوان نماینده مردم هرات در شورای ولایتی خدمت کرد و از بیان حق و حقیقت چشم پوشی نکرد.

حجت الاسلام رضایی علاوه کرد که شهید نجفی در دوران دموکراسی نیز از سعی و کوشش فراوان دست نکشیده و در عرصه های سیاسی، اجتماعی و مردمی حضور فعال و پررنگی داشت و به عنوان نماینده مردم در شورای ولایتی ایفای وظیفه کرد.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین رجب زاده؛ از مسوولین مدرسه علیمه صادقیه هرات طی سخنانی به اوصاف ستودنی و بی شمار آن شهید، اشاره کرد.

وی گفت که یکی از اوصاف شهید نجفی که خود بنده در او به وضوح مشاهده کرده بودم، مردمی بودن ایشان بود یعنی برخاسته از بین مردم آنهم از قشر فقیر مردم بود.

حجت الاسلام رجب زاده افزود: شهید نجفی کسی بود که در تمام مشکلات و در غم و شادی همراه و یاور مردم بود.

وی علاوه کرد که از دیگر صفات آن شهید بزرگوار، رسابودن و یا گویا بودن زبان ایشان بود که حقایق، موضوعات و مباحث را با زبان رسا و گویا بدون هیچ بیمی بیان می کرد.

مسوول مدرسه علمیه صادقیه هرات تاکید کرد که یکی دیگر از ویژگی های آن بزرگوار، عالم بودن ایشان به علوم دینی و سیاسی بود که در طول حیات خویش خدمات شایان و ستودنی را برای مردم انجام داد.

شهید نجفی با همت بالایی که داشت مسجد جامع محمدیه جغاره هرات را با همکاری مردم تاسیس و پایه گذاری کرد که یکی از مراکز و پایگاه‌های مهم اسلامی در هرات محسوب می‌شود که شاهد برگزاری نماز باشکوه جمعه و مراسم معنوی اعتکاف با حضور صد ها تن از مومنین و معتکفین می‌باشد.

شهید نجفی در بسیاری از مناطق دور دست و محروم هرات مساجد و مراکز اسلامی را ایجاد نمود و طلاب روحانی را برای ترویج دین و فرهنگ اسلامی در آن مناطق اعزام و موظف کرد.

حجت الاسلام رجب زاده گفت که شهید نجفی در دوران جهاد نیز چون مجاهد فداکار هم در عرصه جهاد رزمی و هم جهاد تبلیغی درخشید که او را می‌توان از سرداران جهاد یاد کرد.

شهید نجفی ۴۰ روز پیش در یک حادثه تروریستی توسط افراد مسلح ناشناس زخم برداشت و پس از ساعاتی در شفاخانه حوزوی هرات جان داد که این موضوع شکایت و نارضایتی و تظاهرات های گسترده و خود جوش مردم هرات را در پی داشت

هزاران تن از باشندگان هرات با آمدن به سرک‌ها خواهان شناسایی و بازداشت عاملین شهادت شهید نجفی شدند و والی هرات وعده سپرد تا در مدت ۳ روز عاملین این رویداد را به مردم معرفی بکند، اما با گذشت ۴۰ روز تاکنون از آن خبری نیست.

این عالم دینی کشور در ادامه با انتقاد از مسوولین و منسوبین محلی هرات در عدم بازداشت عاملین ترور شهید نجفی افزود: با وجود قول ها و وعده های پی در پی مسوولین امنیتی و حتی تعیین نمودن زمان مشخص برای دستگیری عاملین این جنایت تاکنون هیچ عکس العمل قانع کننده ای از سوی دولت دیده نشده است.

او در اخیر گفت: خواهش و خواسته عموم مردم هرات از مسوولین امنیتی این ولایت بازداشت عاملین ترور شهید نجفی می باشد و آنان، بیش از این نباید مردم داغ دار هرات را در انتظار بگذارند.

ابزار هدایت به بالای صفحه