شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[2 / 6 / 1398] تکلیف‌مداری در فرهنگ دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛
[2 / 6 / 1398] نگاهی به کتاب «انتخابی دیگر» یادنامه شهید سیدعل ...
[2 / 6 / 1398] همسر شهید یدالله سلیمانی؛
[2 / 6 / 1398] یک فرمانده دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] یک آزاده دوران دفاع مقدس روایت کرد؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛

 

کدخبر: 63948
تاریخ انتشار: 23 بهمن 1397 _13:41:36
سردارانی که در سالگرد انقلاب آسمانی شدند

در روزهای مقارن با سالگرد پیروزی انقلاب، در جبهه های نبرد نیز اتفاقات مهمی رخ داد. چنین روزهایی برخی از سرداران و مردان بزرگ به قافله شهدا پیوستند در رأس شهیدان روزهای پایانی بهمن ماه، سردار مهدی باکری قرار دارد کسی که جایگاهی بی مانند در میان اسطوره های جنگ دارد ویژگی های منحصر به فرد او در داشتن نبوغ توام با فروتنی‌ از شهرداری ارومیه تا فرماندهی لشگر نامدا عاشورا باعث شد، باکری ها به یکی از محبوب ترین و موثرترین چهره های عصر خود تبدیل شوند.

 

تا شهدا؛ علاوه بر بچه های لشگر عاشورا و مردم خطه آذربایجان که چنین روزهایی یاد و خاطره شهید باکری را زنده می کنند نام سه شهید برجسته دیگر در تقویم جهاد و شهادت نگاه ها را جلب می کند، شهید محمودوند فرمانده تحقیق و تفحص شهدا، شهید ابراهیم هادی از بنیانگذاران گروه چریکی شهید اندرزگو و شهید عماد مغنیه فرمانده نامدار حزب ا....

خاطرات تمام نشدنی یک فرمانده

همرزمانش سینه ای پر از خاطره از این فرمانده دارند می گویند: شهید مهدی باکری عاشق جبهه و بسیجی ها بود؛ می‌گفت: وقتی با بسیجی‌ها راه می‌روم، حال و هوای دیگری پیدا می‌کنم، هرگاه خسته می‌شوم پیش بسیجی‌ها می‌روم تا از آنها روحیه بگیرم و خستگی‌ام برطرف شود. در برابر جان این بسیجی‌ها مسئولیم حتی برای حفظ جان آنها اگر متحمل یک میلیون تومان هزینه – برای ساختن یک سنگر که حافظ جان آنها باشد – بشویم، چون یک موی بسیجی،‌ صد برابر ارزش دارد.

شهید محلاتی در مورد شهید باکری بیان می‌کند: وی نمونه و مظهر غضب خدا در برابر دشمنان خدا و اسلام بود. خشم و خروشش فقط و فقط برای دشمنان بود و به عنوان فرمانده و باتقوا، الگوی رافت و محبت در برخورد با زیردستان بود.

همسر باکری در مورد اخلاق او در خانه می‌گوید: با وجود همه خستگی‌ها، بی‌خوابی‌ها و دویدن‌ها، همیشه با حالتی شاد بدون ابراز خستگی به خانه وارد می‌شد و اگر مقدور بود در کارهای خانه به من کمک می‌کرد. لباس و ظرف می‌شست و خودش کارهای خودش را انجام می‌داد. اگر از مسئله‌ای عصبانی و ناراحت بودم با صبر و حوصله سعی می‌کرد با خونسردی و با دلایل مکتبی مرا قانع کند.

بعد از پیروزی انقلاب و به دنبال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد در آمد و در سازماندهی و استحکام سپاه ارومیه نقش فعالی را ایفا کرد. پس از آن بنا به ضرورت، دادستان دادگاه انقلاب ارومیه شد. همزمان با خدمت در سپاه، به مدت 9 ماه با عنوان شهردار ارومیه نیز خدمات ارزنده‌ای را از خود به یادگار گذاشت.

شهید باکری توانست در عملیات فتح‌المبین با عنوان معاون تیپ نجف اشرف در کسب پیروزی ها مؤثر باشد. در این عملیات یکی از گردانها در محاصره قرار گرفته بود، که ایشان به همراه تعدادی نیرو، با تدبیری بی‌نظیر، آنان را از محاصره بیرون آورد. در همین عملیات در منطقه رقابیه از ناحیه چشم مجروح شد و به فاصله کمتر از یک ماه در عملیات بیت‌المقدس (با همان عنوان) شرکت کرد و شاهد پیروزی لشکریان اسلام بر متجاوزین بعثی بود.

در مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس از ناحیه کمر زخمی شد و با وجود جراحتهایی که داشت در مرحله سوم عملیات، به قرارگاه فرماندهی رفت تا برادران بسیجی را از پشت بی‌سیم هدایت کند.

در عملیات رمضان با سمت فرماندهی تیپ عاشورا به نبرد بی‌امان در داخل خاک عراق پرداخت و این بار نیز مجروح شد

نقش شهید باکری و لشکر عاشورا در حماسه قهرمانانه خیبر و تصرف جزایر مجنون و مقاومتی که آنان در دفاع پاتکهای توانفرسای دشمن از خود نشان دادند بر کسی پوشیده نیست. سرانجام در عملیات بدر به آرزوی دیرین شهادت رسید.

پرچمدار شهیدان تحقیق و تفحص

سردار حاج علی محمودوند پرچمدار شهیدان تحقیق و تفحص نام گرفته است. او قافله سالار کاروانی بود که با اندیشه ادای دین به یاران گمشده خویش و با انگیزه زدودن غبار انتظار از چهره مادران شهدا گام در میدانی پر از خطر مین و مرگ نهادند.

باید زمان بگذرد تا روشن شود بچه های تحقیق و تفحص و کاروان تحت هدایت امثال سردار شهید محمودوند منشأ چه اتفاقاتی در زندگی خانواده بزرگ ایثارگران شده اند. سرانجام این فرزند پاکباخته انقلاب در روز 22 بهمن 1379 یعنی دوازدهمین سال تولد نهضت امام خمینی، در منطقه فکه به دیدار محبوبش می شتابد روزی که گفته می شود با عید قربان همزمان شده بود.

سردار محمودوند سال ۷۰ با چند تن از دوستانش آقای رضا درویش، آقای بیگدلی، جناب میرطاهر، عهده دار مأموریت تفحص شدند و از سال ۷۱ به صورت مستمر به مناطق جنگی می رفتند و بیشتر روزهای سال را آنجا می گذراندند. دلیل پذیرش چنین مأموریت و مسئولیتی به روحیاتش برمی گردد. ایشان در همان ایام جنگ هم با خیل جانبازان و شهدای گردانهای تخریب همنشین بود.

همسرگرامی شهید درباره این مأموریت او می گوید:

از نظر من بچه هایی بودند که دلشان نمی خواست و طاقت نمی آوردند اشک حسرت و فراق مادران و خانواده های شهدا را ببینند. اینجا پر از خانواده هایی بود که چشم با راه فرزندانشان بودند. خانواده هایی که هیچ خبری از عزیزانشان نداشتند . بنابراین کاری که بچه های تحقیق و تفحص شروع کرده بودند به قول خودشان، می خواستند پیش شهدا و مفقودین شرمنده نباشند و از طرف دیگر آنها در این کار جوانمردانه و فداکارانه بدنبال این بودند که دل خانواده ها را شاد کنند .

«سلام بر ابراهیم»

در قطعه ۲۶ گلزار شهدای بهشت زهرا(س) یادبودی است که خیلی‌ها با دیدن عکس صاحب آن و عنوان «شهید گمنام» که روی سنگ مزار نوشته شده، می‌روند و زائر شهید مفقودالاثر «ابراهیم هادی» می‌شوند؛ شهیدی که برای جوان‌هایی که کتاب «سلام بر ابراهیم» را خواندند، تداعی کننده بسیاری از خصلتهای ناب انسانی و اخلاقی است.

پهلوان بسیجی ابراهیم هادی از بنیانگذاران گروه چریکی شهید اندرزگو در جبهه گیلانغرب و ستاره ورزش کشتی کشور است؛ او در اول اردیبهشت سال ۱۳۳۶ در محله شهید سعیدی حوالی میدان خراسان به دنیا آمد.

این شهید مفقود، در دوران پیروزی انقلاب شجاعت‌های بسیاری از خود نشان داد؛ همزمان با تحصیل علم به کار در بازار تهران مشغول بود و پس از انقلاب در سازمان تربیت بدنی و بعد از آن به آموزش پرورش منتقل شد.

یکی از کارهای ابراهیم انتقال مجروحان و شهدا از منطقه به عقب جبهه بود. گاهی اوقات پیکرهای مطهر شهدا در ارتفاعات بازی‌دراز بر شانه‌های ابراهیم می‌نشست تا به دست خانواده‌هایشان برسد.

و سرانجام ابراهیم، در والفجر مقدماتی پنج روز به همراه بچه‌های گردان کمیل و حنظله در کانال‌های فکه مقاومت کرد اما تسلیم نشد و در ۲۲ بهمن سال ۶۱ بعد از فرستادن بچه‌های باقی مانده به عقب، تنهای تنها با خدا همراه شد و دیگر کسی او را ندید.


معمار نظامی جنبش حزب ا...

9 سال پیش در چنین ایامی صهیونیست ها یکی از فرماندهان قدرتمند جنبش مقاومت را هدف قرار دادند. شهید عماد مغنیه معروف به حاج رضوان بنیانگذار یگان نظامی حزب ا... لبنان بود که شهرت جهانی داشت و چندین سال مورد تعقیب جوخه های ترور موساد و سیا بود.

هنوز بسیاری از مطالب درباره نقش های این معمار نظامی حزب ا... در پرده اسرار مانده است. اثر و نشان او در بسیاری از عملیات های شگفتی ساز جنبش مقاومت به چشم می خورد. از حملات توفنده حزب ا... به شبکه نیروهای آمریکایی و صهیونیستی در دهه 80 و 90 تا جنگ 33 روزه.

آن گونه که مقام های ارشد حزب ا... توصیف کرده اند، شهید مغنیه اوایل دهه ۸۰ به شاخه نظامی جنبش آزادی بخش فلسطین و از همان زمان به جنبش امل پیوست سپس بعد از انتقال سید حسن نصرا... از امل، در هیأت فرماندهی حزب تازه تأسیس حزب ا... قرار گرفت.

ابزار هدایت به بالای صفحه