شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[2 / 6 / 1398] تکلیف‌مداری در فرهنگ دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛
[2 / 6 / 1398] نگاهی به کتاب «انتخابی دیگر» یادنامه شهید سیدعل ...
[2 / 6 / 1398] همسر شهید یدالله سلیمانی؛
[2 / 6 / 1398] یک فرمانده دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] یک آزاده دوران دفاع مقدس روایت کرد؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛

 

کدخبر: 63931
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1397 _19:44:30
ماجرای کشف پیکر شهید نداف و پلاک و قمقمه چه بود؟

متاسفانه هر از چندگاهی در شبکه‌های مجازی تصاویری از تعدادی استخوان یا پلاک بدون در نظر گرفتن هیچ‌گونه‌ ملاحظه‌ای توسط عوامل غیر متخصص از جمله گروه‌های مین زدایی منتشر می‌شود.

 

تا شهدا؛ «شهید مسعود نداف گیلان نژاد» فرزند رضا متولد اول تیرماه 1346 در استان مازندران، شهرستان چالوس است. او در 21 تیرماه سال 1367 در منطقه شرهانی به شهادت رسید. اما پیکر مطهرش در منطقه ماند و در شمار شهدای مفقودالاثر قرار گرفت. حالا بعد از گذشت 30 سال از شهادت این شهید 21 ساله پیکر مطهرش توسط جستجوی فوری و شبانه اعضای کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پیدا شد و به زادگاهش بازگشت.
18 بهمن ماه خبری منتشر شد مبنی بر کشف پیکر شهید مسعود نداف. در خبرها آمده بود: «طی عملیات مین زدایی در منطقه عمومی شرهانی دهلران قطعاتی از پیکر مطهر شهید (مسعود نداف) اعزامی از شهرستان چالوس به همراه پلاک شهید و چند قطعه عکس شخصی او پیدا شد. نکته زیبای این اتفاق کم نظیر این است که برادران رزمنده یگان تفحص پس از حدود سی سال قمقمه این شهید را در حالی که هنوز مقداری آب در آن باقی مانده بود، پیدا کردند.» این خبر با تیترهای جنجالی همچون «خبر شوکه کننده وسط میدان مین در دهلران !» یا «پیداشدن پیکر شهید دفاع مقدس با قمقمه پُر آب» در رسانه‌ها دیده شد و عکس‌هایی در ادامه این خبر منتشر شد.
ما آیا این خبر صحت داشت یا خیر؟ روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار یک اطلاعیه پخش یک خبر غیرمسئولانه انتقاد کرده و از اقدام‌جهادی گروه تفحص شهدا خبر داد. در این اطلاعیه آمد:

متاسفانه هر از چندگاهی در شبکه‌های مجازی تصاویری از تعدادی استخوان یا پلاک بدون در نظر گرفتن هیچ‌گونه‌ ملاحظه‌ای توسط عوامل غیر متخصص از جمله گروه‌های مین زدایی منتشر می‌شود و مشکلات روحی و روانی زیادی را برای خانواده‌های شهدا بوجود می‌آورد. اخیرا نیز پلاک متعلق به «شهید مسعود نداف» توسط گروه‌های مین زدایی کشف شد و متاسفانه بدون در نظر گرفتن ملاحظات قانونی، اخلاقی و اجتماعی اقدام‌ به انتشار این تصویر کردند.

انتشار این خبر در شهر چالوس (زادگاه شهید نداف) و بالطبع مطلع شدن خانواده چشم انتظار شهید از این خبر آن هم از طریق شبکه‌های اجتماعی، ناراحتی‌هایی را به همراه داشت از جمله این که : چرا بعد این همه سال چشم انتظاری اینگونه باید مطلع شوند و حالا پیکر شهید کجاست؟ و چرا تحویل داده نمی‌شود؟ و سوالات متعدد دیگری از این دست

پس از این اقدام بلافاصله بچه‌های گروه تفحص شهدا طی تماس با مسئولین‌ مین زدایی ضمن اعتراض به این اقدام، درخواست کردند پیکر شهید در اسرع وقت تحویل داده شود تا بلافاصله به خانواده تحویل داده شود و اضطراب خانواده و مردم شهر به پایان برسد. ولی متاسفانه مشخص شد اصلاً پیکری کشف نشده و صرفاً با پیدا شدن پلاک، این خبر را منتشر کرده‌اند.

برادر پاسدار گل محمدی فرمانده قرارگاه میانی و تفحص درون‌مرزی کمیته جستجوی مفقودین به همراه بچه‌های تفحص شهدا بلافاصله و شبانه به منطقه عزیمت کرده و موفق به کشف پیکر مطهر شهید مسعود نداف شدند. پیکر مطهر شهید بزرگوار مسعود نداف شبانه به معراج شهدای تهران منتقل شد و پس از انجام‌مراحل قانونی و شرعی، صبح دو روز گذشته به شهر چالوس اعزام‌ شد.

سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ضمن اعتراض به این نحوه عملکرد گروه‌های مین زدایی که متاسفانه برای چندمین بار تکرار شده است، یادآور شد که طبق‌ مصوبه شورای عالی امنیت ملی این اقدام‌گروه‌های مین زدایی خلاف قانون بوده و این موضوع به جهت تکرار چندباره و عدم‌توجه به تذکرات قبلی، این بار قطعا از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.

لازم به ذکر است طبق رویه جاری و ابلاغ شده به وزارت دفاع،گروه‌های مین زدایی موظف هستند در جریان‌ عملیات پاکسازی بلافاصله به محض رویت پلاک یا بقایای یک‌پیکر با مسئولین تفحص که شبانه روزی آماده اقدام لازم هستند، تماس گرفته و خودسرانه حق هیچگونه اقدامی را در این خصوص ندارند. پس از کشف شبانه پیکر مطهر شهید؛ سردار باقرزاده از این اقدام جهادی گروه تفحص شهدای جبهه میانی تشکر کرد./تسنیم

ابزار هدایت به بالای صفحه