شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[2 / 6 / 1398] تکلیف‌مداری در فرهنگ دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛
[2 / 6 / 1398] نگاهی به کتاب «انتخابی دیگر» یادنامه شهید سیدعل ...
[2 / 6 / 1398] همسر شهید یدالله سلیمانی؛
[2 / 6 / 1398] یک فرمانده دفاع مقدس؛
[2 / 6 / 1398] یک آزاده دوران دفاع مقدس روایت کرد؛
[2 / 6 / 1398] معرفی کتاب؛

 

کدخبر: 63754
تاریخ انتشار: 15 بهمن 1397 _11:38:17
اولین شهیده انقلاب در کرمانشاه

روزنامه اطلاعات خبر شهادت اولین شهید انقلاب کرمانشاه را این گونه منعکس کرد: طیبه زمانی نماینده امام در طبس به گلوله بسته شد.

 

تا شهدا؛ مردم قهرمان پرور کرمانشاه از ابتدای نهضت امام خمینی(ره) با هدایت های شهید محراب آیت الله شیخ عطاء الله اشرفی اصفهانی و دیگر رهبران دینی و روحانی این شهر در نهضت فعال بود.

کرمانشاه در اتصال به جریان پیش رونده، قاطع و شور آفرین انقلاب، روزهای تلخ و شیرین زیادی را تجربه کرد و در اثبات پایداری بر ارزش های انقلاب، 100 شهید گلگون کفن را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرد.

حضور فعال زنان در جریان انقلاب یکی از بخش های مهم و اثرگذار در جریان انقلابی و مبارزاتی در کرمانشاه بود که می توان اسامی زنان شهیده ای همچون طیبه السادات زمانی را به عنوان یکی از جوانان فعال و اثرگذار انقلابی در شمار این قشر از جامعه دید.

شهیده طیبه السادات زمانی در سال 1334 در خانواده ای روحانی در روستای گودین شهرستان کنگاور دیده به جهان گشود. او در سنین کودکی نزد پدرش سید حسین قرآن را آموخت. استعداد سرشارش موجب شد که دوران ابتدایی و متوسطه را با درجه ممتاز پشت سر بگذارد.

علاقه فراوانش به کتاب، مطالعه کتاب های دیگر را در کنار کتاب های درسی به یکی از دغدغه های اصلی او مبدل کرده بود.

نمازهای با اخلاص و پر از راز و نیازش یکی از ویژگی های بارز او بود. این زن شهیده با تکیه بر اخلاق اسلامی در دوران دبیرستان منادی حجاب بود و در دفاع از ارزش های اسلامی بسیار تلاش می کرد.

طیبه بعد از اینکه دوران تحصیل را با موفقیت فراوانی گذراند در رشته شیمی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد. در دانشگاه هم به فعالیت های مذهبی و سیاسی خود ادامه داد.

روز 26 دی ماه 1356 که روز آزادی زن اعلام شده بود به همراه دیگر دانشجویان پیرو خط امام در مشهد به تظاهرات پرداخت و از حجاب، این ارزش الهی حمایت کرد در نتیجه رژیم شاه آنان را دستگیر کرد که بلافاصله با پیام آیت الله شیرازی آزاد شدند.

این شهیده سرافراز، در کنار فعالیت های مذهبی و درسی به کارهای هنری از قبیل قالیبافی، خیاطی، گلدوزی، بافندگی می پرداخت و در عکاسی و امدادگری مهارت داشت.

در حادثه زلزله طبس در گروه امداد امام به همراه دیگر دانشجویان به طبس رفت و با تمام توان به مدت یک ماه مشغول خدمت رسانی به یتیمان و بی سرپرستان شد. زماني كه كماندوهاي رژيم پهلوي به حريم بيمارستان اطفال مشهد حمله کردند نیز به ياري اطفال بي پناه شتافت.

هر بار که از مشهد به زادگاهش باز می گشت با کوله بارزی از پیام و رسالت خون شهیدا می آمد. اعلامیه های امام از مهمترین سوغاتی های او بود.

شهیده زمانی سرانجام در تظاهرات روز 17 دی ماه 1357در کنگاور به دست دژخیمان رژیم طاغوت به شهادت رسید. روزنامه اطلاعات در تاریخ 20 دی ماه 1357 در انعکاس خبر شهادت این جوان انقلابی نوشت: «طیبه زمانی نماینده امام در طبس به گلوله بسته شد». حاج آقا بزرگ کنگاوری (امام جمعه و واعظ معروف) هم در مراسم ختم این شهیده والامقام، گفت: من معتقدم که خون این سیده جوان رژیم شاه را از ریشه بر خواهد کند.

گفتنی است، شهیده طیبه السادات زمانی در آخرین مراجعه به کنگاور(از توابع استان کرمانشاه) تعداد زیادی از عکس های شهدای تظاهرات خونین مشهد و زلزله زدگان طبس را که بیانگر محرومیت و فشار طبقه مستضعف و طغیانی علیه رژیم منفور پهلوی بود؛ به همراه آورده بود تا در معرض دید همگان قرار بدهد. تقدیر چنین بود که عکس خود او به عنوان اولین زن شهیده انقلاب کرمانشاه، بر سر در نمایشگاه نصب شود.

ابزار هدایت به بالای صفحه