شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[4 / 4 / 1398] خاطره‌ای از یک جانباز دفاع مقدس؛
[4 / 4 / 1398] برشی از زندگی شهید «مهدی قدیری»؛
[4 / 4 / 1398] گزارش خبرنگار از دیدار و گفت‌وگو با پدر شهید غل ...
[4 / 4 / 1398] روایت علی اصغر گرجی زاده از قرارگاه خاتم۴؛
[5 / 4 / 1398] مدیرعامل سابق کانون جهادگران جهاد سازندگی یزد:
[4 / 4 / 1398] حمید داوودآبادی؛
[4 / 4 / 1398] برگزیده جشنواره عمار؛

 

کدخبر: 63246
تاریخ انتشار: 20 دی 1397 _16:01:23
حضرت زینب(س) در هیچ خطبه ای از دو فرزند شهید خود نام نبردند

امام جمعه ارومیه گفت: دو فرزند حضرت زینب(س) در راه اباعبدالله(ع) شهید شدند ولی ایشان در هیچ خطبه ای از کودکان خود نام نمی بردند و فقط نام فرزندان امام حسین(ع) را زنده نگهداشتند.

 

تا شهدا؛ سید مهدی قریشی، نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه صبح امروز (20دی) در سومین کنگره ادبی سراسری عقیله العرب که در مصلای امام خمینی(ره) ارومیه برگزار شد، گفت: مجالس منتسب به اهل بیت هرقدر معنوی تر برگزار شود اثرگذارتر خواهد بود، ان شالله نقاط ضعف باید بر طرف شود و کنگره ای که با نام حضرت زینب(س) نورانی شده پر بارتر برگزار شود.

وی افزود: حضرت زینب(س) در منزلی به دنیا آمدند که در آن منزل محقر از زینت دنیا چیزی نبود ولی از تقوا و خوبی همه  زیبایی ها جمع شده بود و پیامبر جدایی از آن خانه را تحمل نمی کردند و زود به زود به آنها سر می زدند و بچه ها را می بوسیدند و بغل می کردند.

قریشی ادامه داد: در مقتل وقتی حضرت امام حسین(ع) می خواستند به میدان بروند از حضرت زینب(س) خواستند که در نمازهای شب ایشان را از یاد نبرند و آن شخصیت عظیم از حضرت زینب(س) چنین درخواستی کردند و این عظمت شخصیت این بانوی گرانقدر را نشان می دهد تا جاییکه در شب عاشورا هم نماز شب را ترک نکردند.

وی تصریح کرد: دو فرزند حضرت زینب(س) در راه اباعبدالله(ع) شهید شدند ولی ایشان به احترام برادر خود در هیچ مراسمی از کودکان خود نام نمی برند و فقط نام فرزندان امام حسین(ع) را زنده نگهداشتند.

امام جمعه ارومیه گفت: این بانوی بزرگوار هرجا توانستند آبروی یزید ویزیدیان را بردند و از اباعبدالله دفاع می کردند و چنان خطبه می گفتند که گویا امیرالمومنین(ع) در مسجد کوفه سخنرانی می کند.

قریشی به خطبه های آن حضرت اشاره کرد و ادامه داد: ایشان خطاب به مردمی که گریه می کردند می گفتند: هیچ میدانید کدام جگر گوشه پیامبر را کشتید و به چه کسی بی احترامی کردید چنان مجلس را متحول کردند که آبروی یزید را بردند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد:ایشان شاهد شهادت مادر و پدر بزرگوار خود بودند و امام حسن مجتبی(ع) در مقابل چشمان این حضرت مسموم شدند و به شهادت رسیدند و ایشان شاهد شهادت حضرت اباعبدالله(ع) نیز بودند و کوه صبر بشمار می روند.

وی متذکر شد: روز ولادت آن حضرت بهترین روزی است که به عنوان روز پرستار انتخاب شده است و ایشان با صبر و شکیبایی یکی از بهترین پرستاران بشمار می روند.

امام جمعه ارومیه گفت: شعر نعمتی از سوی خداست و شاعران باید این نعمت را قدر بدانند و شکر خدا که از شعر در زمنیه معنوی و حق و اهل بیت استفاده می کنید و ان شاالله در سایه عنایت اهل بیت روسفید می شوید.

در پایان از شاعران برگزیده این کنگره که به زبان ترکی آذری اشعار خود را ارائه کردند تقدیر شد.

گفتنی است 18 اثر از زندان ارومیه به این کنگره ارسال شده بود که از بین آنها نیز یک اثر برگزیده شد.

ابزار هدایت به بالای صفحه