شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

 

کدخبر: 61982
تاریخ انتشار: 16 آبان 1397 _19:48:04
شهید بسطامی: پیروی از رهبری راهکار رهایی از چنگال دشمن است

سردار شهید غلامحسین بسطامی یکی از شهدای دفاع مقدس در وصیت نامه خویش گفته است: راهکار رهایی از چنگال دشمنان پیروی از دستورات امام خمینی (ره) بوده و پیروی نکردن از رهبر به منزله خیانت به خون شهیدان است.

تا شهدا؛ شهید بسطامی با نام مستعار حسین فرزند محمد در 23 اردیبهشت سال 1338 در شهرستان شاهرود، در خانواده ای مومن و متدین چشم به جهان گشود.
وی از دوران کودکی منظم، باهوش و ممتاز بود و تحصیلات ابتدایی،‌ متوسطه و دبیرستان را در زادگاهش با موفقیت به اتمام رساند.
این شهید بزرگوار پس از پایان دوره دبیرستان، در رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشگاه پلی تکنیک تا مقطع کاردانی ادامه تحصیل داد.
شهید بسطامی جزو اولین افرادی بود که وارد لانه جاسوسی شد و مسئولیت حفاظت از گروگان های آمریکایی را در واقعه فتح لانه جاسوسی آمریکا به عهده داشت.
وی پس از واقعه گروگانگیری در 13 آبان ماه 59 ، در سن 21 سالگی به جبهه اعزام شد و ایمان، اخلاص، شجاعت، صداقت و عشق او را از سنگر دانشگاه به سنگر جبهه کشاند و در واحد عملیات، مسئول حفاظت از اسیران عراقی شد.
وی در جبهه در واحد مهندسی رزمی قرارگاه خاتم الانبیاء در قسمت راهسازی مشغول به خدمت بود و در جریان عملیات والفجر یک مسئولیت مهندسی رزمی تیپ سیدالشهداء را برعهده داشت.
شهید بسطامی در تمامی عملیات های طریق القدس، بیت المقدس، والفجر و رمضان حضور پر رنگ داشت.
این شهید بزرگوار در 21 رمضان سال 1361 همزمان با سالروز شهادت مولای متقیان امیرالمومنین علی (ع) در عملیات رمضان با اصابت ترکش خمپاره در تپه دو قلو جنوب فکه منطقه عملیاتی والفجر مجروح و یکسال بعد در سالروز تولد این امام بزرگوار ، یعنی 13 رجب (7 اردیبهشت) به شهادت رسید.
پیکر این شهید جلیل القدر در گلزار شهدای شاهرود به خاک سپرده شده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه