شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[26 / 8 / 1397] شهید علی قزلباش؛
[26 / 8 / 1397] با حضور معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح؛
[26 / 8 / 1397] همگام با کنگره ۲ هزار شهید خراسان جنوبی؛
[26 / 8 / 1397] به یاد شهید رزاق چراغی؛
[26 / 8 / 1397] روابط عمومی ناحیه کوهبنان؛
[26 / 8 / 1397] همگام با کنگره ۲ هزار شهید خراسان جنوبی؛
[26 / 8 / 1397] روابط عمومی ناحیه انار؛
کدخبر: 61590
تاریخ انتشار: 17 مهر 1397 _20:23:39
اگر شهید باهنر زنده بود چه مسئولیتی داشت؟

نایب رییس ادوار پیشین مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش که اگر شهید باهنر امروز زنده بود چکاره بود یا در چه جناحی بود؟ گفت: احتمالا به امثال شهید باهنر هم می گفتند شما اصلا تا الان چرا مانده اید همانطور که امروزه به برخی مسئولان همین حرف را می گویند.

 

تا شهدا؛ محمدرضا باهنردر پاسخ به پرسشی در این باره که جمهوری اسلامی نتوانسته نخبه سازی کند و با فقدان نخبگان نسل اول دچار بحران جانشینی می شود و اینکه چرا در چهل سال گذشته چرخش نخبگان و جوانگرایی نداشته ایم، گفت: افرادی که در سالهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی مسئول شدند، چهره های کاریزمای قبل از انقلاب بودند. مثلا شهید بهشتی در نهضت امام (ره) یک سردار تمام عیار بود یا بسیاری از وزیران آن دوران، آدم های زندان رفته زمان شاه بودند. برخی از آنها «قِصر در رفتند» و بعدها سردمداران رژیم طاغوت پشیمان شدند چرا آنها را اعدام نکردند.

وی افزود: بعضی اوقات از من سوالاتی می پرسند که فکر می کنم هر پاسخی بدهم خیلی منطقی نیست. مثلا می پرسند اگر شهید باهنر امروز زنده بود چکاره بود یا در چه جناحی بود؟ نمی دانم واقعا چه جوابی بدهم. احتمالا به امثال شهید باهنر هم می گفتند شما اصلا تا الان چرا مانده اید همانطور که امروزه به برخی مسئولان همین حرف را می گویند.

باهنر با بیان اینکه انتقاد به نبود چرخش نخبگان در حاکمیت از جهتی وارد شد، افزود: نمی توان در این مورد حکم کلی داد مجلس دهم هم اکنون فعالیت می کند از ابتدای انقلاب به طور میانگین در هر دوره مجلس، بیش از 60 درصد نماینده ها عوض می شوند این افراد چه کسانی هستند؟ البته از نظر کارشناسی این خوب نیست و باید مدت ماندگاری نمایندگان بیشتر باشد اما امروز طبق آمار و به طور تقریبی مدت ماندگاری هر نماینده یک و نیم دوره است. 

باهنر در بخشی از سخنان در خصوص چرخش نخبگان، گفت: یک نفر مثل بنده به حق یا ناحق توانسته 7 دوره نماینده باشد در کشورهای اروپایی گردش نخبگان، دموکراسی و انتخابات مگر نیست؟ در پارلمان اروپا کسانی را داریم که مثلا 10 دوره نماینده هستند. بنابراین نباید در این قضایا افراط و تفریط کنیم.

ابزار هدایت به بالای صفحه