شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[22 / 8 / 1397] ​گفت‌وگو با برادر شهید مهدی دهقان از شهدای پایگ ...
[24 / 8 / 1397] استاندار قزوین؛
[23 / 8 / 1397] از هامون تا حلب یادی از مدافع مدافعان حرم ؛
کدخبر: 59926
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1397 _20:30:16
سفیران فرهنگی در دفاع مقدس

جبهه های جنگ در دوران دفاع مقدس، منزلگاه افرادی به شمار می رفت که در اندیشه آنها عشق به معبود جای تمایلات مادی را گرفته بود و در این میان خبرنگاران رزمنده، راویان و کاشفان اسرار ایثار و ازخودگذشتگی شهیدان شدند. آنان که بدون سلاح و سنگر تا خطوط مقدم جنگ ایثارگرانه به پیش رفتند.

تا شهدا؛ طایران با موقعیت ویژه سیاسی، جغرافیایی و اقتصادی همواره کانون توجه قدرت های بزرگ جهان بوده است و افزایش قدرت دفاعی در کنار دیپلماسی فعال، تنها راه بازدارندگی در برابر دشمنان به شمار می رود. رزمندگان سلحشور ایران در هشت سال دفاع مقدس با وجود برخی نارسایی های تسلیحاتی و اطلاعاتی در مقایسه با دشمن، با ایمان و اراده راسخ به مصاف دشمن رفتند و حماسه هایی جاودان آفریدند. در هفته گذشته روزنامه های مختلف به منظور نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت با انتشار گزارش ها و مطالبی در محورهای گوناگون به این مهم پرداختند. 

** خبرنگاران و رسالت ثبت حقیقت
خبرنگاران بسیاری در طول سال های دفاع مقدس هم دوش با دیگر رزمندگان در خط مقدم جبهه ها حضور یافتند تا به رسالت خبررسانی و آگاهی بخشی خویش جامه عمل بپوشانند و مظلومیت رزمندگان اسلام را در این جنگ نابرابر در تاریخ به ثبت برسانند.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «خبرنگاران جنگ، رزمنده‌های بی‌دفاع» آورد: خبرنگاران به‌عنوان چشم و گوش افکارعمومی هستند. از این‌رو درعرصه‌های مختلف در صحنه حاضر می‌شوند و بعضاً خطر را به جان می‌خرند تا اخبار و گزارش‌های لازم را در اختیار جامعه قرار دهند. در دوران دفاع مقدس خبرنگاران با ایثار و اخلاص هم دوش رزمندگان برای تهیه اخبار و گزارش به خط مقدم می‌رفتند و حتی گاهی در این مسیر به شهادت می‌رسیدند. این نشان از این دارد که خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران ما در دوران دفاع مقدس تنها به‌دلیل انجام رسالت حرفه‌ای‌شان که از سر عشق به وطن و ملت در دل خطر حاضر شدند و حتی شهید، مجروح یا مفقودالاثر شدند. 

ما امروز بعد از گذشت 30 سال از آن سال‌ها به سراغ یکی از خبرنگاران آن سال‌ها رفته‌ایم و با او درباره خبرنگاری جنگ گفت‌و‌گو کرده‌ایم. جلال خوش‌چهره از فعالان مطبوعاتی امروز و از چهره‌های فعال در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. 

این روزنامه در گزارشی دیگر با عنوان «لحظات مرگ و زندگی زیر آب» از خاطرات یک عکاس جنگ از هدف قرار گرفتن هلی‌کوپتری که او سرنشین آن بود، نوشت: چند روزی از آغازعملیات خیبر می‌گذشت. وضعیت پیچیده و دشواری پیش آمده بود. نزدیک غروب یکی از روزهای عملیات در منطقه جفیر اعلام شد که قرار است تعدادی نیرو به جزیره مجنون هلی برد شود. فوراً خودم را به آنان که رزمندگانی از لشکر امام حسین(ع) و حدود پنجاه نفر می‌شدند، رساندم و همراه آنان سوار هلیکوپتر شینوک شدم. هلیکوپتر خیلی سریع از زمین کنده شد و در ارتفاع بسیار پایین به‌سمت جزیره به حرکت درآمد. 

روزنامه «جوان» در گزارشی با عنوان «گزارشگر‌های جنگ امدادرسانی و ترابری هم می‌کردند» در ارتباط با نقش اصحاب رسانه در دفاع مقدس آورد: ارزش کار خبرنگاران و گزارشگران جنگ امروز بیشتر از همیشه احساس می‌شود. در روزگاری که گذشت زمان، میان فرهنگ جبهه‌ها و سبک زندگی آدم‌های امروزی فاصله انداخته، مرور اخبار، گزارش یا شنیدن گزارش‌ها و دیدن فیلم‌ها و عکس‌ها بخشی از فرهنگ جبهه و جنگ را برایمان زنده می‌کند. «احمد طبعی» یکی از گزارشگر‌هایی بود که در دوران دفاع مقدس در مناطق عملیاتی مختلف حضور پیدا می‌کرد و با گزارش‌هایش مردم را در جریان وضعیت جبهه‌ها می‌گذاشت. آن زمان رادیو تنها رسانه قابل استناد برای مردم بود و گزارش‌های طبعی و دیگر همکارانش مهمترین منبع خبری به حساب می‌آمد. طبعی سال‌های زیادی در کنار رزمندگان حضور داشت و خاطرات زیادی از آن روز‌ها به یاد دارد که به مناسبت روز خبرنگار در گفت‌وگو با «جوان» از آن روز‌ها می‌گوید. 

این روزنامه در گزارشی با عنوان «آن‌ها که جنگ را درست می‌نوشتند» به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار نوشت: دو روزنامه قدیمی کشورمان کیهان و اطلاعات در همان اولین ماه‌های دفاع مقدس، شهدایی را تقدیم کرده‌اند. ابتدا این روزنامه کیهان بود که شهید خود به نام یوسف نصوحی‌پور را به عرصه رسانه‌ای کشور معرفی کرد. یوسف متولد 1335 در مشهد، تنها یک ماه و 14 روز بعد از شروع رسمی جنگ تحمیلی در دب حردان (جنوب‌غرب اهواز) به شهادت رسید. 17 مرداد 1377 محمود صارمی مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزارشریف افغانستان به شهادت رسید. واقعه‌ای که باعث شد خبرنگار‌ها نیز در میان صفحات تقویم روز خاص خود را بیابند، اما شهید صارمی اولین و تنها خبرنگار ایرانی نبود که در میادین جنگ جان خود را از دست می‌داد. در دوران دفاع مقدس و بعد از آن ده‌ها خبرنگار، صفت شهید را به نام خود افزودند تا اخبار جبهه‌ها بی کم و کاست به ایران و سراسر جهان مخابره شود. چنانچه تنها رسانه ملی 163 شهید تقدیم کرده است. محمود صارمی عصاره‌ای از قشری تلاشگر است که رسالت رسانه‌ای خود را به قیمت جان به انجام می‌رسانند. 

این روزنامه در گزارشی دیگر با عنوان «خبرنگاری که با فرمانده دستمال سرخ‌ها ازدواج کرد» آورد: شاید یکی از جذاب‌ترین روایت‌ها در خصوص خاطرات خبرنگاران از میادین جنگ را باید در خاطرات مریم کاظم‌زاده، خبرنگار روزنامه انقلاب اسلامی جست‌وجو کنیم که در جریان فعالیت‌های خبری خود با شهید اصغر وصالی فرمانده گروه دستمال سرخ‌ها آشنا شده و ازدواج می‌کنند. خاطرات خبرنگاران از میادین جنگ، جذاب و شنیدنی است، اما شاید یکی از جذاب‌ترین روایت‌ها در این خصوص را باید در خاطرات مریم کاظم‌زاده، خبرنگار روزنامه انقلاب اسلامی جست‌وجو کنیم که در جریان فعالیت‌های خبری خود با شهید اصغر وصالی فرمانده گروه دستمال سرخ‌ها آشنا شده و ازدواج می‌کنند. روایات این خانم خبرنگار در کتاب «خبرنگار جنگی» منتشر شده است. 

روزنامه «جوان» در گزارشی با عنوان «عکاسخانه‌ای که بوی عطر شهدا را دارد» در گفت وگوی اختصاصی با هنرمند عکاس حسین جباری در تبریز نوشت: هنر عکاسی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن دیگر آن جذابیت دوران قدیم را ندارد ولی آتلیه عکاسی حاج حسین جباری پور مثل زمان انقلاب و جنگ باز هم حال و هوای معنوی آن دوران را حفظ کرده است. این عکاسخانه که از سال 1358 تاسیس یافته در زمان جنگ جزو فعالترین آتلیه‌های تبریز به شمار می‌رفت و هنوز هم به عکس‌های زمان جنگ و تصاویر شهدا و رزمند گان مزین است و تنها همدم و مونس حاج حسین تصاویر و عکس‌های شهدا می‌باشد که در زمان اعزام به جبهه در بحبوحه جنگ و یا به صورت پرسنلی در آتلیه خود گرفته است. حاج حسین این عکاسخانه را رابط بین خود و شهدا می‌داند و بوی عطر شهدا و برادر شهیدش جعفر را که تنها کمک و دستیارش بود در آنجا استشمام می‌کند و دوربین‌های عکاسی فانوسی و یاشیکا و فیلمبرداری موجود در ویترین که بیشتر عکس‌هایش را با آن دوربین‌ها گرفته به عنوان شاهدان صادق نظاره گر تلاش‌های او می‌باشند. 

** سیره مدافعان حرم و جاودانگی مکتب ایثار و شهادت 
فرهنگ اسلام با تکریم مقام شهدا راه آزادگی و ازخودگذشتگی را نشان می دهد. سیره و منش مدافعان حرم، مکتب ایثار و شهادت را در تمام گستره جهان و تاریخ بشر جاودان ساخت.

روزنامه «کیهان» در گزارشی با عنوان «نماینده و سخنگوی شهدای مظلوم و بی‌­سر» به مناسبت نخستین سالگرد شهادت شهید محسن حججی نوشت: مادرش او را به یاد فرزند شهید حضرت فاطمه زهرا(س) «محسن» نام نهاد. او از کودکی به اهتمام والدینش در مجالس اهل‌بیت(ع) شرکت می‌­کرد. در نوجوانی در مراسم ویژۀ نوجوانان مداحی و قرآن قرائت می­‌کرد. از هفت سالگی وارد فضا و فعالیت­های بسیج شد.اولین کتاب غیردرسی که از دست پدرش هدیه گرفت مقتل حضرت سیدالشّهدا(ع) بود. 

روزنامه «جوان» در گزارشی با عنوان «تا امنیت کامل حرم به خانه بازنمی‌گردم» با روایتی از 2 شهید لشکر زینبیون آورد: حضور مدافعان باعث شد تا شیعیان کشور‌های دیگر نیز به هر طریق ممکن خود را به سوریه برسانند. از این بین شیعیان پاکستانی در قامت لشکر زینبیون، از جمله کسانی بودند که با مدافعان حرم در راه مبارزه با تکفیری‌ها همراه شدند. فرزندان شهید عارف حسینی با شرکت در عملیات خانطومان و نبل و الزهرا در کنار سایر نیرو‌های جبهه مقاومت نقش‌آفرینی کردند. روایت زندگی 2 تن از شهدای لشکر زینبیون، شهید اعتزاز حسن و شهید زاهد علی را پیش رو دارید. «اعتزاز حسن» 11 فروردین‌ 1376 در یک خانواده مذهبی در کرم ایجنسی پاکستان به دنیا آمد. وی هشت ماه در سوریه علیه تروریست‌های تکفیری جهاد کرد و آخرین بار در شانزدهم ماه محرم با خانواده‌اش تماس گرفت و از آن‌ها حلالیت طلبید. گفت: در ماه صفر به ایران بیایید تا با هم دیدار کنیم و دو روز بعد در 18 ماه محرم به آرزوی دیرینه‌اش رسید و جام شهادت نوشید. 

این روزنامه با درج عنوان «مراسم نخستین سالگرد شهادت شهید حججی در نجف آباد برگزار می‌شود» به نقل از عطاالله شریعتی نیا رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان نجف آباد نوشت: 2 ویژه برنامه به مناسبت نخستین سالگرد شهادت شهید محسن حججی در یادمان شهدای شهرستان نجف آباد برگزار می‌شود. بعداز ظهر 18 مرداد در یادمان شهدای شهرستان نجف آباد ویژه برنامه‌ای با حضور برخی از هیات‌های مجموعه‌های فرهنگی و خانواده‌های شهدا برگزار می‌شود. دعای ندبه سراسری نیز روز جمعه 19 مرداد با حضور مسئولان و مردم از سراسر استان و حتی کشور در یادمان شهدای این شهرستان برگزار می‌شود به مناسبت نخستین سالگرد شهادت شهید حججی به صورت مستقیم از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.مداح روز جمعه و مراسم دعای ندبه «حاج سعید حدادیان» است که در مزار شهید حججی برگزار خواهد شد. 

** اقتدار و قدرت بازدارندگی ایران در گرو پاسداشت ارزش های دفاع مقدس 
رشادت رزمندگان در جنگ تحمیلی، روایتی به یادماندنی از همدلی و انسجام ملی برای دفاع از وطن است و اقتدار و قدرت بازدارندگی کنونی ایران در گرو پاسداشت همین ارزش ها قرار دارد.

روزنامه «جوان» در گزارشی با عنوان «گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است!» نوشت: گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. گویی که یک میلیون قربانی (کشته و زخمی و معلول) بر جای نمانده، گویی که 100 میلیارد دلار بدهی بر جای نمانده و گویی که 30 میلیارد دلار ذخایر ارزی که پیش از جنگ در اختیار داشتیم از بین نرفته است. 15 مرداد 67 آتش بس در جبهه‌ها برقرار شد. 2 روز بعد صدام گردهمایی بزرگی در بغداد ترتیب داد تا پیروزی خود را جشن بگیرد! او در حالی مردم کشورش را به پایکوبی دعوت می‌کرد که از هشت سال جنگ چیزی به دست نیاورده بود. در سالروز برقراری آتش‌بس بین ایران و عراق، نگاهی به داشته‌های کتاب «ویرانی دروازه شرقی» نوشته سرلشکر وفیق سامرایی از افسران ارشد اطلاعاتی ارتش بعث عراق می‌اندازیم. ارزش داشته‌های این کتاب در آن است که نویسنده به عنوان یک عراقی از دیده‌های خود در آن سوی مرز‌ها می‌گوید. 

روزنامه «جمهوری اسلامی» در گزارشی با عنوان «عملیات مرصاد شکستی جاویدان برای سازمان منافقین رقم زد» به مروری بر علل حمله سازمان منافقین به کشور در 1367 و چگونگی شکست و پیامدهای آن پرداخت و آورد: در این عملیات که با فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب‌اسلامی و با پشتیبانی هوا نیروز ارتش اجرا شد، رزمندگان از سه محور چهارزبر، جاده قلاجه و جاده اسلام آباد- پل دختر وارد عمل شدند و نیروهای ضد انقلاب را تا پشت نوار مرزی عقب راند؛ اما قوای ارتش عراق، ارتفاعات مرزی را همچنان در اشغال خود نگه داشتند. 

این روزنامه در گزارشی با عنوان «روایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از عملیات مرصاد» نوشت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فرمانده دفاع مقدس از جمله کسانی است که از نزدیک با مسائل و مشکلات هشت سال جنگ تحمیلی آشنا بوده و خود دایره المعارفی از اسرار و ناگفته‌ها در مورد دفاع مقدس بوده است. وی در چندین سال آخر شریفشان سعی کرد تا خاطراتش را در برهه‌های مختلف زندگی‌اش برای عموم منتشر کند. آنچه از نظر خواهید گذراند خلاصه‌ای از نوشته‌های آیت‌الله هاشمی است که از روزهای عملیات مرصاد نوشته و حاوی نکات جالبی از این عملیات است. 

رژیم بعثی عراق در روزهای پایانی جنگ تحمیلی خود علیه ایران و پس از پذیرش قطعنامه ازسوی ایران به حملات خود به خاک ایران ادامه داد و حتی آن را توسعه داد و با چنین اقدام خلاف قانونی سعی داشت که نقاط مهمی از جمله خرمشهر را به دست بیاورد تا با وضع بهتری در مذاکرات حضور داشته باشد. بلافاصله صدور فرمان تاریخی امام خمینی(ره) باعث شد تمام محاسبات عراق به هم بریزد و در نتیجه موفقیتی در این راستا بدست نیاورد. در نهایت بعد از گذشت قریب به یک ماه از پذیرش قطعنامه، در نیمه ‌شب 29 مرداد 1367 آتش‌بس میان ایران و عراق برقرار شد. 

روزنامه «اطلاعات» در گزارشی با عنوان «عباس بابایی، علمدار نیروی هوایی» آورد: عباس بابایی، ‌١٣٢٩ در شهرستان قزوین متولد شد. دوره ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به تحصیل پرداخت و در سال ‌١٣٤٨ به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی، برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد. توصیف یک آمریکایی از روحیات عباس بابایی در ‌١٣٤٩، برای گذراندن دوره خلبانی به آمریکا رفت. طبق مقررات دانشکده باید به مدت دو ماه با یکی از دانشجویان آمریکایی هم اتاق می‌شد. آمریکایی‌ها در ظاهر هدف از این برنامه را پیشرفت دانشجویان در روند فراگیری زبان انگلیسی عنوان می‌کردند اما واقعیت چیز دیگری بود. چون عباس در همان شرایط همه واجبات دینی خود را انجام می‌داد و از بی‌بند و باری موجود در جامعه آمریکا بیزار بود. 

این روزنامه در گزارشی دیگر با عنوان «غروب جاویدان منافقان در تنگه مرصاد» نوشت: اجرای عملیات به محض صدور فرمان حمله، نیروهای سازمان منافقین، خط مرزی را در نوردیدند و با استفاده از خودروهای وانت که بر روی آنها مسلسل‌های سنگین نصب شده بود و همچنین با استفاده از نفربرهای زرهی و زرهپوش‌های چرخدار روسی و فرانسویPMP و بنهارد و 60PTR، پیشروی مکانیزه سریع خود را آغاز کردند. در موج اول حمله حدود 2200 نیروی مسلح زن و مرد حضور داشتند. 

هواپیماهای جنگنده «میگ 23» و «میراژ اف یک» عراقی به منظور حفاظت از نیروهای عمل کننده در برابر دخالت احتمالی نیروی هوایی ایران، اقدام به پروازهای گشتی مسلحانه و برقراری پشتیبانی هوایی نزدیک کردند. پیشروی اولیه سبب شد تا این نیروها به عنوان یک نیروی کاملاً غافلگیر کننده و قوی پیشروی کنند و به شهر اسلام آباد واقع در 100 کیلومتری (خط حرکتشان) دست یابند./ایرنا

ابزار هدایت به بالای صفحه