شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[1 / 2 / 1397] امیر سرلشکر شهید سید موسی نامجو؛
[2 / 2 / 1397] شهید محمد جهان‌آرا؛
[1 / 2 / 1397] شهید مدافع حرم حامد بافنده؛
[2 / 2 / 1397] به روایت آزاده علی هادی؛
[1 / 2 / 1397] به مناسبت روز جانباز صادر شد؛
[2 / 2 / 1397] در فرهنگسرای رازی برگزار می‌شود؛
[1 / 2 / 1397] فرمانده سپاه «قصرشیرین» خبر داد؛
[1 / 2 / 1397] با حضور باشکوه مردم و مسئولان صورت گرفت؛
[2 / 2 / 1397] شهیدان سیدابراهیم و سیدحسین اسماعیل‌زاده؛
[1 / 2 / 1397] فرمانده لشکر عملیاتی ۲۵ کربلا خبر داد؛
[2 / 2 / 1397] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد؛
[2 / 2 / 1397] با حضور جانشین عقیدتی سیاسی ارتش؛
[1 / 2 / 1397] مدیرکل بنیاد شهید خراسان شمالی؛
[1 / 2 / 1397] سرهنگ حجت الله ناصرپور؛
[1 / 2 / 1397] پیام مدیرکل بنیاد فارس به مناسبت روز جانباز؛
[1 / 2 / 1397] شهید مهدی باکری؛

کدخبر: 56202
تاریخ انتشار: 27 فروردین 1397 _15:46:26
فرماندهی عملیات از داخل آمبولانس

در طول جنگ تحمیلی يازده بار مجروح شد و خودش گفته بود كه اگر خدا بخواهد بار دوازدهم شهيد می‌شوم و چنين هم شد.

تا شهدا؛ سردار شهيد «رضا چراغی» در عمليات فتح المبين در كنارحاج احمد متوسليان و شهيد حاج همت به بررسی و شناسايی مواضع نيروهای متجاوز عراق پرداخت. او در آن عمليات فرماندهی گردان حمزه را بر عهده داشت و در منطقه دشت عباس در برابر تانك هاي دشمن وارد عمل شدند.

در عمليات بيت المقدس كه لشكر روي جاده آسفالته اهواز - خرمشهر عمل می‌کرد، شهيد چراغی مسووليت سه گردان را بر عهده داشت و با لياقت و توان بالا، تا فتح خرمشهر به هدايت نيروها پرداخت.

پا به پای حاج همت در جنگ

در اين عمليات از ناحيه پا مجروح می‌شود. پس از بهبودی نسبی، در عمليات مسلم ابن عقيل (ع) كه پاييز سال 61 در منطقه سومار انجام شد، حاج همت به‌عنوان فرمانده قرارگاه ظفر منصوب شد و شهيد چراغی فرماندهي تيپ محمد رسول الله (ص) را به‌عهده گرفت. در اين عمليات تيپ حضرت رسول الله (ص) حدود 13 گردان داشت كه هدايت آنها با شهید چراغی بود. او بر اثر جراحات قبلی، پايش در گچ بود و ناراحتی زيادی داشت. در حالي كه سُرم به دستش وصل بود، از داخل آمبولانس عمليات را در شرايط بحرانی هدايت می‌کرد.

در عمليات والفجر مقدماتی، تيپ 27 به لشكر تبديل شد. حاج همت فرماندهی سپاه 11 قدر را بر عهده گرفت و شهيد چراغی فرماندهي لشكر را.

در آن عمليات، لشكر را 4 تيپ تشكيل می‌داد. تيپ يك عمار، تيپ دو سلمان، تيپ سه ابوذر و تيپ چهار ذوالفقار كه وظيفه پشتیبانی از خط و آتش‌تهیه در مقابل دشمن را به‌عهده داشت. در اين عمليات او شمشير لشكر بود و اقتدار و استقامت شايسته‌ای از خود نشان داد.

در عمليات والفجر يك در منطقه عمومی فكه كه حاج همت فرماندهی قرارگاه ظفر را بر عهده گرفت، رضا همچنان فرمانده لشكر بود. لشكر 27 محمد رسول الله (ص) وظيفه داشت كه با نيروهای ارتش ادغام شود و ارتفاعات «پيچ انگيزه» و «جبل فوقي» را فتح كند و به سمت عمق خاك دشمن براي تصرف تاسيسات نفتي پيش برود. ارتفاعات 112 توسط گردان مالك و گردان كميل به تصرف در آمد. گردان ميثم و ديگر گردانها نيز به سمت ارتفاعات 143 و پاسگاه بجيله و در امتداد آن به تاسيسات نفتی قزلبان حمله كردند كه محور عمليات لشكر را تشكيل می‌داد.

خصایص اخلاقی سردار شهید

او اهل پارسايی، تقوا و ديانت بود و همواره نسبت به انجام واجبات و ترك محرمات تقيه خاص داشت. از دنيا و زخارف آن پرهيز می‌نمود و اهل ريا و رياست نبود. پدرش می‌گفت: وقتی او را به‌عنوان فرمانده لشگر معرفی كردند و از او خواستند به سپاه منطقه 10 تهران برود و حكم فرماندهي‌اش را بگيرد، گفت: «خجالت مي‌کشم دنبال اين چيزها بروم...»

او عاشق شهادت بود. در طول جنگ، يازده بار مجروح شد و خودش گفته بود كه اگر خدا بخواهد، بار دوازدهم شهيد می‌شوم و چنين هم شد. اهل ولايت بود و به اهل بيت (ع) ارادت می‌ورزید.

در مسووليت هايی كه به عهده مي‌گرفت، جدی و پر كار بود. نسبت به حفط بيت المال سخت حساس بود و هرگز از آن استفاده شخصی نمی‌کرد.

پدرش می گفت: هر گاه با ماشين به منزل می‌آمد، ماشين بيت المال را خانه می‌گذاشت و با ماشين من به كارهای شخصي‌اش رسيدگی می‌کرد. يك بار يكی به منزل ما آمد و گفت كه رضا با ماشين او را به جايی ببرد. حاضر نشد از ماشين بيت المال استفاده كند و با ماشين من او را به مقصد رساند.

گفتنی است، «رضا چراغی» شهید دوران دفاع مقدس، پس از ماه‌ها مجاهدت و مبارزه با دشمنان اسلام و انقلاب، سرانجام در عمليات والفجر 1 كه در منطقه عمومی فكه انجام گرفت به درجه رفیع شهادت نائل آمد./دفاع پرس

ابزار هدایت به بالای صفحه