شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[27 / 3 / 1397] شهید مدافع حرم میثم مدواری؛
[27 / 3 / 1397] شهید آیت الله سید محمد رضا سعیدی؛
[27 / 3 / 1397] رئیس بنیاد شهید چمران؛
[27 / 3 / 1397] بیانیه اداره‌ کل حفظ آثار دفاع مقدس گلستان؛
[27 / 3 / 1397] مصطفی چمران خبر داد؛
[27 / 3 / 1397] شهید مدافع حرم نوید صفری؛
[27 / 3 / 1397] شهید ابراهیم هادی؛
[27 / 3 / 1397] نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی؛
[27 / 3 / 1397] به مناسبت سالگرد شهادت مصطفی چمران؛

کدخبر: 55260
تاریخ انتشار: 21 اسفند 1396 _18:26:03
کتاب آبراه تبوک زندگی‌نامه سرلشکر پاسدار شهید درویش رونمایی شد

کتاب "آبراه تبوک" زندگی‌نامه سردار شهید حسن درویش و کتاب معرفی شهدای شهرستان شوش در نخستین یادواره سرلشکر پاسدار شهید حسن درویش و ۶۰۰ شهید شهرستان شوش با حضور استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان رونمایی شد.

به گزارش تا شهدا؛ آئین نخستین یادواره شهید حسن درویش و 600 شهید شهرستان شوش صبح امروز با حضور اقشار مختلف مردم، مسئولان استانی و محلی همچنین شخیصت‌های کشوری و لشکری در سالن ورزشی یادگار امام(ره) شهر شوش برگزارشد.

در این مراسم از کتاب "آبراه تبوک" زندگی نامه سرلشکر پاسدار شهید حسن درویش و کتاب معرفی شهدای شهرستان شوش با حضور استاندار خوزستان و مسئولان محلی رونمایی شد.

همچنین با حضور استاندار خوزستان و مسئولان محلی شهرستان شوش  از تمبر یادبود سردار شهید "حسن درویش" رونمایی شد.

در این مراسم کتاب "آبراه تبوک" زندگی‌نامه سرلشکر پاسدار حسن درویش به فرزند شهید درویش اهدا شد.

بوسه فرزند شهید حسن درویش بر پیشانی مادر در نخستین یادواره سرلشکر پاسدار شهید حسن درویش و 600 شهید شهرستان شوش اشک مردم و مسئولان حاضر در این مراسم را درآورد.

سردار قربانی فرمانده لشکر 25 کربلا هنگام رفتن به محل سخنرانی بر چادر همسر شهید حسن درویشی بوسه زد. سردار مرتضیقربانی سخنران این مراسم بود و به جای سردارمحسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده بود.

خانواده شهدای این شهر تجلیل به عمل آمد و پس از مراسم، با حضور مسئولان و خانواده شهید حسن درویش از تندیس این شهید والا مقام در ورودی شهر شوش رونمایی شد.

سردار سرلشکر شهید حسن درویش متولد سال 1341 در شهرستان شوش دانیال(ع) است که در دوران دفاع مقدس، مسئولیت‌هایی همچون فرماندهی تیپ 15 امام حسن مجتبی (ع)، جـانشین فـرماندهی محور عملیاتی شوش و فرماندهی تیپ 17 علی ابن ابی طالب (ع) را بر عهده داشت. 

شهید حسن درویش در اوایل جنگ مسئولیت جبهه شوش را بر عهده داشت که چند روز پس از عملیات فتح المبین، بنا به دستور فرمانده وقت کل سپاه مأمور تشکیل شده و فرماندهی تیپ 17 علی ابن ابی طالب (ع) قم به ایشان واگذار شد که ظرف مدت 20 روز آن را تشکیل داد و یکی از بهترین یگان‌های عمل کننده در عملیات رمضان بود. 

مأموریت تشکیل تیپ 15 امام حسن مجتبی (ع) نیز از دیگر مسئولیت‌های این سردار رشید جبهه‌های نبرد بود که با تلاش شبانه روزی تشکیل و سازماندهی شد و به نام تیپ مستقل 15 تکاور دریایی (تیپ 15 آبی_خاکی امام حسن مجتبی(ع) ) و نقش مهمی در عملیات‌های بزرگ خیبر و بدر در هورالهویزه، شرق رودخانه دجله و کنار اتوبان العماره_بصره و خطوط پدافندی داشت. 

وی مدتی بعد به لبنان اعزام شد که بعد از بازگشت در لشکر 17 علی بن ابیطالب(ع) مشغول به خدمت شد و در ادامه به تیپ امام حسن مجتبی (ع) بازگشت و در عملیات بدر، به صورت گمنام و بدون مسئولیت شرکت و در سخت‌ترین نقطه عملیات برای نابودی کمین‌های دشمن از ناحیه سر مورد اصابت تیر خصم قرار گرفت و جاودانه شد./تسنیم

ابزار هدایت به بالای صفحه