شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[30 / 3 / 1397] وصیت‌نامه دانشجوی شهید علی مستغیثی؛
[29 / 3 / 1397] شهید مدافع حرم محمدمقداد مهدی؛
[29 / 3 / 1397] شهید مدافع حرم محمد کامران؛
[29 / 3 / 1397] شهید «سید یدالله امامی»؛
[29 / 3 / 1397] وصیت‌نامه پاسدار شهید محسن فیاض بخش؛
[29 / 3 / 1397] شهید مدافع حرم ابوالفضل شیروانیان؛
[29 / 3 / 1397] روایتی پدرانه از شجاعت شهید فاطمیون؛
[30 / 3 / 1397] به مناسبت سالروز شهادت شهید مصطفی چمران؛
[30 / 3 / 1397] به روایت جانباز مدافع حرم محمد جواد شریفی؛
[30 / 3 / 1397] فرزند مرحوم ابوترابی‌فرد؛
[30 / 3 / 1397] وصیت‌نامه شهید غلامرضا سعادت؛
[29 / 3 / 1397] معرفی شهدای هرمزگان؛
کدخبر: 55246
تاریخ انتشار: 21 اسفند 1396 _17:35:13
سند راهبردی ایثار و شهادت با هدف شفاف‌سازی خدمات تدوین می‌شود

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: تدوین سند راهبردی ایثار و شهادت با هدف شفاف‌سازی خدمات بوده و در صورتی که نقشه به درستی تدوین شود، تکلیف همه مشخص خواهد بود.

به گزارش تا شهدا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین کاویانی‌راد، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران صبح امروز در برنامه روی خط شبکه خبر با اشاره به اهداف بنیاد شهید در روز شهدا گفت: بنیاد شهید به عنوان وکیل و نماینده نظام در راستای هدف کلان ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و در همین راستا به سایر خدمات بنیاد شهید توجه دارد، یعنی اگر بنیاد شهید توجه به بحث اشتغال، درمان، معیشت و ... دارد، این امور هر یک در سازمان‌های مربوط به خود دنبال می‌شود، اما همه این خدمات در راستای یک هدف مهم و اساسی شکل می‌گیرد، تا ارزش و جایگاه عنصر شهادت در فرهنگ عمومی محفوظ بماند، همه این‌ها برای این است که نشان داده شود، این نظام نسبت به آرمان‌ها و ارزش‌های خود بی‌تفاوت نیست و مجموعه این خدمات در هر شکل، سطح، موقعیتی و قالبی عرضه شود، باید به سمت توسعه فرهنگ ایثار و شهادت سیر کند.

وی مهم‌ترین هدف بنیاد شهید را حفظ، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و بیان کرد: یکی از مؤلفه‌های سرمایه اجتماعی ارزش مشترک است، یعنی باید ارزش‌مدار باشد، دومین رکن اعتماد است و بنیاد ملزم و متعهد است، سرمایه اعتماد را حفظ کند، هشت سال اداره جنگ آن هم جنگ نابرابر براساس اعتماد صد درصد نظام به مردم و مردم به نظام بوده است، سومین رکن مشارکت است و مردم برای حفظ ارزش‌های جامعه در هشت سال دفاع مقدس از جان و مال خود گذشتند و اکنون بیش از ۲۳۰ هزار شهید و بیش از این میزان جانباز همه نشانگر این مشارکت است؛ از این رو بنیاد باید براساس این سه محور برنامه‌ریزی کند.

کاویانی‌راد ادامه داد: جامعه امروز ما به شدت نیازمند حضور افرادی است که در طول انقلاب اسلامی امتحان خود را پس داده‌اند و مرد رزم و مقاومت هستند و نظام می‌تواند با تکیه بر آن‌ها اهداف خود را دنبال کند و وجود یک خانواده شهید، جانباز و آزاده، در صورتی که ارزش‌ها رعایت شده باشد و مشارکت، ساماندهی شده باشد، بهترین عامل برای تقویت این سه مؤلفه در جامعه است.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید در ادامه در پاسخ به اینکه بنیاد شهید چه اندازه در رابطه با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موفق عمل کرده است، عنوان کرد: هدف آن‌چنان والاست که هر آنچه اتفاق افتاده باشد، هنوز جای کار دارد؛ از این رو با ایده‌آل‌ها فاصله داریم و اگر از نظر سخت‌افزاری هم مقایسه کنیم، در برابر حق خانواده‌های ایثارگران ناچیز است، از سوی دیگر مجموعه بنیاد شهید وامدار و پاسدار خون شهداست و با نهایت التزام، باید بدون منت خدماتی را برای جامعه ایثارگری رقم بزند و می‌شود گفت: قدم‌هایی در این مسیر برداشته شده و امیدوارم توسعه یابد.

کاویانی‌راد در ادامه برنامه‌های روز بزرگداشت شهدا را مورد اشاره قرار داد و گفت: در بزگداشت روز شهید و شهدا، رکن مردمی شدن تکریم از ایثارگران در اولویت است که در این راستا طرح سپاس از فجرآفرینان را اجرا می‌کنیم و در مناسبت‌های مختلف ۳۰ هزار دیدار در سال جاری انجام شده است. همچنین نمایشگاه «سرچشمه سرخ» را داشتیم که در یک سطح گسترده با تأکید رهبری مبنی بر گرامیداشت شهدای هفتم تیر اکنون در حال برگزاری است و برخی آثار برای اولین بار به نمایش گذاشته شده است، همچنین برگزاری نمایشگاه‌ها و تکریم خانواده شهدا و ایثارگران را داریم، برنامه‌های قرآنی، اردو‌های ایثارگران، توزیع بسته‌های تبلیغی و اهتزار پرچم بر مزار شهدا را داشتیم که در گلستان‌های سراسر کشور انجام شد.

وی در ادامه سند جامع راهبردی ایثار و شهادت را مورد اشاره قرار داد و گفت: تنظیم شدن یک سند مقدمات بسیاری دارد و مهمترین نکته توجه به اسناد بالادستی آن است و برای این امر فرصت زیادی نیاز است؛ چرا که باید با اسناد بالادستی همپوشانی داشته باشد و براساس اقتضائات امروز که با تغییرات گسترده‌ای مواجه هستیم، اما باید این سند طوری تنظیم و تدوین شود که به اصول ماندگار باشد.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید درباره هدف این سند گفت: سند یک محور و نقشه راه است و اگر باور داشته باشیم که این یک رسالت عمومی است، باید بپذیریم این مجموعه و منابع سرشاری که هزینه می‌شود، یکسان و یکنواخت باشد تا در یک جهت مدیریت کند و همه ارگان‌ها، نهادها، اشخاص و گروه‌ها که دل در گرو این هدف دارند، به صورت متمرکز تلاش کنند تا نتیجه و ثمره و عمق عمل بیش از پیش نشان داده شود.

کاویانی‌راد تصریح کرد: اگر نقشه به درستی تدوین شود، تکلیف همه مشخص است و سطح خدمات تنظیم و شفاف‌سازی می‌شود و در عرصه فرهنگی ممکن است با این ابهام مواجه باشیم که عمق و زمان این خدمات باید در سطحی وجود داشته باشد، اما باید به این نکته توجه کرد که نفس اینکه یک کار فرهنگی خوب است، خوب است، اما اگر در موضع کارشناسی باشد، مطلوب خواهد بود. در غیر این صورت منابع تلف می‌شود و تاثیری نخواهد داشت.

وی با اشاره به اولویت سند جامع راهبردی ایثار و شهادت گفت: اولویت، حفظ و توجه به اصول و ارزش‌های بنیادین است و باید در جهت سه اصل ارزش مشترک، اعتماد و مشارکت باشد، همچنین منزلت ایثارگری و توسعه ایثار اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد، قاعده این هرم باید شفاف باشد تا مؤلفه‌های توسعه ایثارگری در تربیت یک نسلی که امام تربیت کرد، تحقق یابد؛ از این رو اولویت این است که چگونه قاعده این هرم را تبیین و شفاف‌سازی کنیم. در حال حاضر با ملاحظاتی که وجود دارد، تلاش می‌کنیم هر چه زودتر تدوین این سند به پایان برسد و به جای زمان کوتاه، در تدوین یک سند وسواس بیشتری داریم، چرا که از حساسیت بیشتری برخوردار است.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در میان نسل جوان گفت: نسل جوان باید با نردبان رشد خود با ایثار و شهادت مواجه باشد و از کودکی تا بزرگسالی به صورت قطره چکانی صورت گیرد تا در یک سن خاص بارور شود؛ از این رو باید بستر تربیتی خود را متناسب با آن قرار دهیم./دفاع پرس

ابزار هدایت به بالای صفحه