شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[27 / 5 / 1397] شهید حسین امینی امشی؛
[27 / 5 / 1397] به روایت آزاده رجبعلی گلوند؛
[27 / 5 / 1397] به روایت آزاده محمدعلی نعیمی‌نژاد؛
[27 / 5 / 1397] به روایت آزاده همدانی؛
[28 / 5 / 1397] به روایت روحانی آزاده علی علیدوست؛
[27 / 5 / 1397] شهیدعطاءالله اسلامی گیسکی؛
[27 / 5 / 1397] مدیر کل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس استان لرستان؛
[28 / 5 / 1397] آماری از ایثارگری روحانیون رزمنده
[29 / 5 / 1397] نامه دانش‌آموز نهضت سوادآموزی به امام خمینی (ره)؛
[27 / 5 / 1397] فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) مطرح کرد؛
[27 / 5 / 1397] فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۸۴ لرستان؛
[28 / 5 / 1397] برگی از زندگی‌نامه معلم شهید «عبدالرسول قادریان»؛

 

کدخبر: 51912
تاریخ انتشار: 20 آذر 1396 _20:58:12
شهید دستغیب پیرو ولی فقیه بود و همه عمر خود را برای اسلام هزینه کرد

شهید دستغیب عالمی مجتهد بود و امام راحل برای او احترام خاصی قائل بودند، چون حامی ولایت فقیه، انقلاب و امام راحل بود و همه عمر وبرنامه خود را برای خدمت به اسلام هزینه کرد.

تا شهدا؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدصمصام الدین قوامی، امشب در مراسم بزرگداشت سالگرد سومین شهید محراب آیت الله دستغیب که با حضور روحانیون، طلاب و مردم در مسجد فاطمه الزهراء (س)پردیسان قم برگزار شد گفت: قرآن فرموده« کسانی که دین را پیروی می کنند انسانهای هستند که خدای متعال به آنها نعمت داده و آنها شهداء و صدقین، صالحین و انبیاء بوده و درهمه جا با هم می باشند.
امام جمعه پردیسان با بیان اینکه شهید آیت الله دستغیب از نسل این چهاردسته و از نسل  زید بن علی ابن الحسین(ع) از فرزندان امام چهارم شیعیان بود، عنوان کرد: این عالم ربانی خادم مردم، وفادار به نظام و ولایت فقیه بود و از جمله افرادی بود که ولایت فقیه را تثبیت و از این نظریه دفاع کرد.
وی عنوان کرد: شهید دستغیب عالمی مجتهد بود و امام راحل برای او احترام خاصی قائل بودند، چون حامی ولایت فقیه، انقلاب و امام راحل بود و همه عمر وبرنامه خود را برای خدمت به اسلام هزینه کرد.
حجت الاسلام والمسلمین قوامی افزود: این شهید در بین مردم جایگاه ویژه ای داشت ومردم برای او احترام خاصی قائل بودند و برای همین در چهلمین سال سالگردش از یادها نرفته است.
امام جمعه پردیسان عنوان کرد: شهید دستغیب، خار چشم منافقین کوردل بود، چون برای دفاع از اسلام و آرمانهای امام راحل خطبه های آتشین قرائت و از آرمان های امام راحل حمایت می کرد و برای همین نمی تواستند وجود او و امثال او را تحمل کنند و به همین دلیل اقدام به ترور کردند.
وی عنوان کرد: شهید دستغیب به همراه سه شهید محراب، عضو روحانیت بودند و برای دفاع از دین فعالیت می کردند و سرانجام آنها به شهادت ختم شد.
حجت الاسلام والمسلمین قوامی افزود: ازخصوصیات شهید سوم محراب این بود که به همه افکار و عقائد احترام می گذاشت و اجازه نمی داد به عقائد کسی توهین شود.
مختصری از زندگی سومین شهید محراب
آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب سال ۱۲۹۲ در شیراز در یک خانواده روحانی متولد شد. شهید دستغیب در سن ۱۲ سالگی پدرش را از دست داد و از آن به بعد سرپرستی خانواده اش را بر عهده گرفت.
شهید دستغیب دروس مقدماتی را گذراند و با اتمام دروس سطح، امامت جمعه مسجد باقرخان شد و پس از گذراندن سال‌ها رنج و مشقت سال ۱۳۱۴ برای ادامه تحصیل به نجف رفت.
وی از اساتیدی همچون مرحوم آیت الله حاج شیخ کاظم شیرازی، آیت الله حاج سید ابوالحسن موسوی اصفهانی، آیت الله العظمی حاج سید میرزا آقا اصطهباناتی و آیت الله حاج میرزا علی آقا قاضی طباطبایی که یکی از اعاظم اهل معرفت بود، کسب علم کرد. شهید دستغیب در سن ۲۴ سالگی موفق به کسب درجه اجتهاد از مراجعی، چون آیات عظام آقا ضیاء عراقی، شیخ کاظم شیرازی و سید ابوالحسن اصفهانی شد.
این عالم بعد از هجرت از نجف به ایران و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نمایندگی مردم فارس و امامت جمعه شیراز را بر عهده داشت و در کنار مسئولیت امامت جمعه عهده دار ارشاد هدایت مردم بود و مردم نیز احترام خاصی برای ایشان قائل بودند.
لحظاتی قبل از شهادت
یکی از محافظین وی می‌گوید: «روز‌های جمعه حدود ساعت 11 ظهر برای رفتن به نماز جمعه آماده می‌شدیم و هرچه اصرار می‌کردیم که اجازه بدهند ماشین برای رفتن آماده کنیم، قبول نمی‌کردند و می‌گفتند که می‌خواهم در این کوچه‌ها در میان مردم باشم تا اگر کسی سؤالی و یا گرفتاری داشته باشد و خجالت بکشد به منزل بیاید، به کارش رسیدگی کنم.»
از وی بار‌ها خواسته بودند که منزلش را از درون کوچه‌های پرپیچ و خم و قدیمی شهر تغییر دهد تا جایی باشد که امکان حفاظت از وی ممکن باشد اما شهید دستغیب نمی پذیرد. وی معتقد بود باید در بین مردم باشد و تا آخرین نفس هم در میان آنها  زندگی کند. از این رو  در همان خانه ساده و بی آلایش زندگی کرد و البته در همان کوچه‌های پرپیچ و خم نیز به شهادت رسید.
شهید دستغیب در روز 20 آذر سال 1360  در حالی که به سمت محل برگزاری نماز جمعه می رفت، به وسیله یکی از اعضای منافقین، در ساعت 11:25 به شهادت رسید. وی سومین شهید محراب در تاریخ انقلاب اسلامی نام گرفت.

ابزار هدایت به بالای صفحه