شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[22 / 8 / 1397] ​گفت‌وگو با برادر شهید مهدی دهقان از شهدای پایگ ...
[23 / 8 / 1397] از هامون تا حلب یادی از مدافع مدافعان حرم ؛
[24 / 8 / 1397] استاندار قزوین؛
کدخبر: 51764
تاریخ انتشار: 16 آذر 1396 _12:12:54
چاپ کتاب سهمیه‌ای برای بهشت، روایت‌گر شهید جعفر حیدریان

کتاب «سهمیه‌ای برای بهشت» ویژه معرفی سردار شهید «جعفر حیدریان» با مشارکت اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم گردآوری و منتشر شد.

تا شهدا؛ شهید «جعفر حیدریان» متولد سال ۱۳۳۵ در قم، یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس بود که روز ۲ فروردین‌ماه سال ۶۱ در عملیات «فتح‌المبین»، هنگام آزادسازی منطقه «تپه چشمه» به شهادت رسید و نامش در زمره شهدای روستای «فردو» قم و ۶ هزار شهید استان ثبت شد.

شرح زندگی، مبارزات انقلابی و حضور در کسوت فرماندهی و سرانجام عروج عاشقانه تا عرش الهی، محورهایی از زندگی شهید حیدریان است که به همت «طاهره طاهری» از فرهنگیان بسیجی ناحیه یک آموزش و پرورش قم جمع آوری و در قالب کتاب «سهمیه‌ای برای بهشت» با مشارکت اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان به زیور طبع آراسته شده است.

در بخشی از این کتاب، با بیان خاطره‌ای از سردار «احمد فتوحی» جانشین لشکر ۱۷ امام علی بن ابی طالب (ع) در مقطعی از دوران دفاع مقدس آمده است: «شهید حیدریان آشنا به تفسیر قرآن و نهج البلاغه و بیشتر اهل عمل بود تا حرف. همیشه جلوتر از بقیه حرکت می‌کرد. صرف فرماندهی برایش مهم نبود و دوشادوش رزمندگان اسلام، می‌دوید، می‌رزمید و نگهبانی می‌داد. بیانی بسیار شیوا، زیبا و با صلابت داشت».

پشت جلد کتاب نیز به جمله‌ای از مقام معظم رهبری درباره شهید حیدریان آراسته شده است: «آن روز که شهید حیدریان از شهر قم با یک عده معدود همراهان‌شان عازم کردستان شدند، آن روز ملت ایران در غربت کامل بود.»

کتاب «سهمیه‌ای برای بهشت» مشتمل بر نگاهی گذرا به زندگی شهید حیدریان از دریچه نگاه و خاطرات خانواده و همرزمان شهید از دوران مبارزات انقلاب اسلامی، آزادسازی باشگاه افسران سنندج قبل از آغاز جنگ تحمیلی، حضور در تیم حفاظت امام خمینی (ره) در قم و در نهایت شهادت در عملیات فتح المبین استد؛ صفحاتی از این کتاب نیز به بیان خاطرات دوستان ورزشکار شهید از روحیه ورزشی و اخلاق جوانمردانه‌اش در مسابقات فوتبال اختصاص یافته است.

خاطرنشان می‌شود، این کتاب در سال ۹۶ و در ۸۸ صفحه به همراه تصاویری از شهید حیدریان، از سوی انتشارات «بین‌الحرمین» قم انتشار یافته است.

ابزار هدایت به بالای صفحه