شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[22 / 8 / 1397] ​گفت‌وگو با برادر شهید مهدی دهقان از شهدای پایگ ...
[23 / 8 / 1397] از هامون تا حلب یادی از مدافع مدافعان حرم ؛
[24 / 8 / 1397] استاندار قزوین؛
کدخبر: 51739
تاریخ انتشار: 15 آذر 1396 _16:37:20
هفته ای برای گرامیداشت دانشجویان شهید مدافع حرم تعیین شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه 16 آذر نماد تاریخی استکبارستیزی دانشجوی ایرانی است، بر لزوم نامگذاری هفته ای به نام دانشجویان شهید مدافع حرم تاکید کرد.

به گزارش تا شهدا؛ فرهاد رهبر با تبریک فرارسیدن روز دانشجو گفت: 16 آذر 1332 چهار ماه پس از کودتای 28 مرداد دانشجویان کشور در اعتراض به ورود ریچارد نیکسون معاون وقت رئیس‌جمهوری آمریکا و نماینده استکبار به ایران قیام کردند. 
وی ادامه داد: قرار بود در این روز نیکسون به دانشگاه تهران بیاید و به او دکترای افتخاری داده شود اما در آن سال دانشجویان با بصیرت و روحیه استکبارستیزی که داشتند مقابل این اقدام ایستادگی کردند و سه نفر از دانشجویان به نام‌های مصطفی بزرگ‌نیا،احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی با هدف مقابله با استکبار به درجه رفیع شهادت رسیدند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران هشت سال دفاع مقدس، حدود 200 هزار شهید در مقابل آمریکا، اروپا و دیگر کشورها که تمام قد پشت عراق ایستاده بودند، مقابله کردند، مهمتر از آن امروز شاهد ایستادگی شهدای مدافع حرم در مقابل داعش هستیم درحالیکه تردیدی نیست که آمریکا پشت سر داعش است.
وی با بیان اینکه امروز ایران اسلامی دارای حدود دو هزار شهید مدافع است، اظهار داشت: تقریبا 5 درصد شهدای مدافع حرم دانشجو بودند و از این تعداد 60 شهید مدافع حرم متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است.
رهبر خاطرنشان کرد: این به معنای آن است که ما در این سالها 16 آذرهای متعددی را پشت سر گذاشتیم و شهدای دانشجویی که در مقابل استکبار و آمریکا ایستادند کمتر به آنان توجه شده است، سه شهید دانشجو در سال 32 مقابل آمریکا و زمانی که نیکسون نماینده آمریکا به ایران آمده بود، ایستادند و امروز شهدای مدافع حرم در مقابل داعش که مانند نیکسون نماینده آمریکاست، می ایستند.
رئیس دانشگاه آزاد با طرح این سوال که آیا جا ندارد روزی مانند 16 آذر یا هفته‌ای به نام دانشجویان شهید مدافع حرم تعلق بگیرد و از زحمات آنان مانند شهدای 16 آذر قدردانی شود؟ گفت: آیا از روحیه استکبارستیزی که امروز در بین دانشجویان به‌وجود آمده، نباید قدردانی کنیم؟ قطعا باید قدردانی شود، وظیفه بنده است، من قصور کردم و قاعدتا باید زحمات این دانشجویان و خونی که ریخته شده را قدر بدانیم.
وی یادآور شد: هفته گذشته پیروزی بر داعش را جشن گرفتیم، 16 آذر 1332 آمریکا در مرز خودمان و در داخل کشورمان کودتا می کرد و ما در 28 مرداد 1332 داخل کشور با استکبار جنگیدیم اما امروز به برکت خون این شهدا و انقلاب اسلامی ما کیلومترها دشمن را از مرزمان دور کردیم و با آن می جنگیم، اگر شهدای مدافع حرم نبودند ما باید پشت در خانه هایمان با آمریکا و داعش می جنگیدیم.
رهبر با بیان اینکه شهدای مدافع حرم، دشمن را کیلومترها دورتر معطل کردند، اظهار داشت: رشادت های مدافعان حرم جای قدردانی و تشکر دارد و در غیر این صورت همه ما درگیر بودیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دانشجویان دانشگاه تهران سال 32 در داخل دانشگاه تهران با نماینده آمریکا مقابله کردند و امروز نماینده آمریکا، داعش است و مدافعان حرم هزاران کیلومتر دورتر از مرزها با آنها مقابله می کنند، بر اثر همین رشادت هاست که امروز دشمن را نمی بینیم، در صورتی که آن زمان دشمن کنار گوشمان بود.
رهبر با اظهار خرسندی از اینکه امروز دانشجویانی داریم که تمام قد مقابل دشمن ایستاده و در صف مقابله با آن هستند، فرا رسیدن 16 آذر را به دانشجویان تبریک گفت و یاد شهدای این روز را گرامی داشت.
وی تاکید کرد: این دانشجویان بودند که با روحیه استکبارستیزی خود، مردم را نسبت به خصم و شیطان بزرگ آگاه کرده و این آگاهی امروز در خون دانشجویان تسری پیدا کرده است.

ابزار هدایت به بالای صفحه