شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[22 / 8 / 1397] ​گفت‌وگو با برادر شهید مهدی دهقان از شهدای پایگ ...
[23 / 8 / 1397] از هامون تا حلب یادی از مدافع مدافعان حرم ؛
[24 / 8 / 1397] استاندار قزوین؛
کدخبر: 51734
تاریخ انتشار: 15 آذر 1396 _15:33:50
جاودانگي يک ماموريت

دوازده سال پيش در ساعت 15 و 35 دقيقه روز سه شنبه 15 آذر 1384، «خبر فوري» روي سايت خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) قرار گرفت: «يک فروند هواپيماي مسافربري سي - 130 ارتش پس از برخورد با مجتمع مسکوني در شهرک توحيد تهران سقوط کرد. هنوز از وضعيت تعداد کشته ها و زخم هاي احتمالي اين حادثه و نيز چگونگي رخداد اين سانحه هوايي اطلاعاتي در دست نيست.»

تا شهدا؛ دوازده سال پيش در ساعت 15 و 35 دقيقه روز سه شنبه 15 آذر 1384، «خبر فوري» روي سايت خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا) قرار گرفت: «يک فروند هواپيماي مسافربري سي - 130 ارتش پس از برخورد با مجتمع مسکوني در شهرک توحيد تهران سقوط کرد. هنوز از وضعيت تعداد کشته ها و زخم هاي احتمالي اين حادثه و نيز چگونگي رخداد اين سانحه هوايي اطلاعاتي در دست نيست.»
جاودانگي يک ماموريت
انتشار اين خبر، هر خواننده اي را نگران کرد . همه، اميد داشتند که لااقل، تعداد جانباختگان و خسارات ناشي از اين حادثه زياد نباشد.
اين حادثه ، مثل بسياري از حوادث خسارات جاني و مالي داشت اما چه کساني سوژه اين حادثه يا اين خبر تاسف بار بودند؟ قدر مسلم آن که اين بار نه مردم عادي که خبرنگاران سوژه اين خبر ناگوار شدند. کساني که شايد هر روز در کنار برخي از ما خبرنگاران کار مي کردند ، سلام و عليکي داشتند ، ماموريت هاي خبري مختلف مي رفتند و دوان دوان و گاهي هم با استرس به موقع منتشر شدن خبر از ماموريت باز مي گشتند اما اين بار ديگر استرس نداشتند چرا که ديگران از آنان خبر دادند.
خورشيد ، روز 15 آذر مثل هميشه دميد . 67 خبرنگار، تصوير بردار و عکاس هم مثل تمام خبرنگاران به ماموريت گسيل شدند و مثل هميشه با همقطاران خود خداحافظي کردند به اميد اينکه بازگشتي هم وجود دارد اما هيچ کس فکر نمي کرد اين ماموريت نافرجام شود. 
قرار بود از تهران با پرواز بندرعباس به جنوب کشور بروند و در منطقه چابهار، پرشور و اميدوار مانند هميشه خبرها و تصاوير قدرت دفاعي و نظامي ارتش جمهوري اسلامي ايران را به اطلاع جهانيان برسانند.
اما افسوس که اين پرواز فرجامي نداشت و آخرين برنامه خبري آنان شد .
**شهادت خبرنگار و عکاس ايرنا
دو شهيد از 67 شهيد رسانه در سقوط هواپيماي سي 130 نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در آن سال از خانواده خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) بودند.
سپهدار ساجدي رئيسي، خبرنگار و سيد مهدي ميرافضلي، عکاس، دو همکار گرانقدري بودند که در اين هواپيما ابتداي نامشان به کلمه «شهيد» مزين شد و بدين ترتيب تعداد شهداي خبرگزاري ايرنا به 9 تن رسيد.
شهيد حسين فرهادي کوپايي، شهيد کاظم اخوان علاف، شهيد علي نبي پور انگجي، شهيد داريوش گودرزي کيا، شهيد مسعود مشايخي، شهيد حسين ضامن و شهيد محمود صارمي، شهداي خبرگزاري ايرنا بودند و شهيد سپهدار ساجدي رئيسي و شهيد سيد مهدي ميرافضلي آخرين همکاران شهيد اين خبرگزاري محسوب مي شوند.
**خبرنگار و گزارشگر توانمند گروه اجتماعي
شهيد سپهدار ساجدي رئيسي متولد سال 1347 در روستاي رييس کلاي منطقه لفور شهرستان سوادکوه در استان مازندران و دانش آموخته دانشگاه تهران، خبرنگار توانمند و باتجربه اي که در زمان شهادت، 14 سال و 5 ماه و 14 روز در عرصه خبر و در حوزه هاي مختلف خبري فعاليت داشت.
شهيد ساجدي در بين همکاران خود به فردي مهربان، دلسوز، آگاه، فهيم و توانمند در کارخود شناخته مي شد و گرايش به انعکاس موضوع هاي اجتماعي و پيگيري جدي مسايل جامعه از ويژگي هاي اين خبرنگار و گزارشگر ايرنا بود که به همين سبب در اغلب دوران خدمت صادقانه اش، در عرصه اطلاع رساني در بخش اجتماعي فعاليت کرد. 
**شهيد افضلي همچون آثارش جاودانه است
سيد مهدي مير افضلي شهيد ديگر اين سانحه هوايي از خانواده ايرنا نيز يکي از خوش ذوق ترين عکاسان خبري ايرنا بود.
اين شهيد گرانقدر متولد سال ‎ 1347در منطقه کويري يزد بود و در زمان شهادت، 16 سال و 6 ماه و 10 روز سابقه فعاليت داشت.
نگاه شهيد افضلي به مسائل فرهنگي و اجتماعي و تصوير کشيدن زواياي پنهان جامعه درعکس هايش زنده است و ياد و خاطره شهيد افضلي همچون آثارش در ذهن همکاران حک شده است. 
هواپيماي سي 130 نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، پس از چندين ساعت تاخير به دليل نقص فني، حدود ساعت 14 از فرودگاه مهرآباد به مقصد بندرعباس حرکت کرد اما پس از پيمودن مسافتي کوتاه به علت وضعيت اضطراري و درخواست کاپيتان «بابک گوهري» خلبان اول هواپيما، در مسير بازگشت براي فرود اضطراري، ساعت 14 و 10 دقيقه و در حالي که به باند فرودگاه نزديک مي شد، به يک مجتمع مسکوني در منطقه آذري تهران برخورد کرد و منفجر شد .
در پي وقوع اين حادثه، مجامع بين المللي، اين رخداد را بدترين حادثه سال2005 لقب دادند.روح رفتگان رسانه شاد.

ابزار هدایت به بالای صفحه