شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[27 / 5 / 1397] شهید حسین امینی امشی؛
[27 / 5 / 1397] به روایت آزاده رجبعلی گلوند؛
[27 / 5 / 1397] به روایت آزاده محمدعلی نعیمی‌نژاد؛
[27 / 5 / 1397] به روایت آزاده همدانی؛
[28 / 5 / 1397] به روایت روحانی آزاده علی علیدوست؛
[27 / 5 / 1397] شهیدعطاءالله اسلامی گیسکی؛
[27 / 5 / 1397] مدیر کل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس استان لرستان؛
[29 / 5 / 1397] نامه دانش‌آموز نهضت سوادآموزی به امام خمینی (ره)؛
[28 / 5 / 1397] برگی از زندگی‌نامه معلم شهید «عبدالرسول قادریان»؛
[27 / 5 / 1397] فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) مطرح کرد؛
[27 / 5 / 1397] فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۸۴ لرستان؛

 

کدخبر: 51714
تاریخ انتشار: 14 آذر 1396 _22:47:06
هنرمند شهید خوش ذوق از مهریز یزد

قطعه 50 گلزار بهشت زهرای تهران، آرامگاه ابدی شهیدی از اهالی رسانه است که مسافر هواپیمای سی 130 ارتش جمهوری اسلامی ایران بود تا رزمایش دلاورمردان ارتش را در آبهای گرم جنوب مستند سازی کند، اما تقدیر چنین بود که سید خود در قاب دوربین همکارانش جای گیرد و آسمانی شود.

تا شهدا؛ بله، سخن از سیدمهدی میرافضلی شهیدی است که سال 1368 فعالیت خود را در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی آغاز کرد، او صرفا یک عکاس نبود، بلکه هنرمندی در زمینه های مختلف خط، نقاشی و ابداعات فرهنگی و هنری بود.
سید وقتی فعالیت در ایرنا را برگزید 21 سال بیشتر سن نداشت، اما سرشار از نبوغ و ذوق هنری بود. 
شهید میرافضلی ابتدای فعالیتش در واحد تلکس فارسی بود، بعد فعالیت خود را در گروه اخبار اجتماعی ایرنا دنبال کرد، اما دیری نگذشت که توانمندی و خلاقیت های هنری او موجب شد تا فعالیت در روابط عمومی سازمان را برگزیند و به عنوان کارشناس سمعی و بصری ادامه کار بدهد.
شهید میرافضلی که از همدوره ای های نویسنده این سطور است، در یکی از روزهای گرم دومین فصل سال در 1369، دعوت کرد تا به اتفاق به منزلش برویم تا از نزدیک آثارش را به نظاره بنشینم.
وقتی پای به منزل کوچک مجردی او در یکی از محلات شرق تهران گذاشتم، فضای خالی چندانی از زمین و دیوار نیافتم، زیرا در هرگوشه ای شیء یا اثری و خلاقیتی ظهور و بروز پیدا کرده بود.
خطاب به سید گفتم، اینجا چه میکنی، منزل مسکونی است، یا کارگاه پیکرتراشی و خط و نقاشی است، طبق روال که خنده از پهنای صورتش گم نمیشد، گفت، هرشی و وسیله ای را می توان تبدیل به یک اثر کرد که دیگران هم از تماشای آن لذت ببرند.
شهید میرافضلی در منزل استیجاری کوچک خود با گردآوری اشیاء مختلف و یا ضایعاتی، در اندیشه خلق یک اثر هنری بود و یا مراحل ساخت آن را طی می کرد.
خطاب به سید گفتم، آقا یک فضایی هم برای استراحت میگذاشتی، باز با تبسم گفت: واقعیت اینکه هر آدمی در ذات خود دارای نبوغ و استعدادی است، مهم اینکه آن را بشناسی و به دیگران هم بشناسانی، من فکر می کنم، می توانم از اشیای مختلف برای دیگران خلق اثر کنم تا از آن لذت ببرند.
وی این را هم اضافه کرد، وقتی در کوچه و خیابان گذر می کنم، به اشیای ضایعاتی که در محیط پراکنده اند به دقت نگاه می کنم و با انگیزه آنها را برای خلق یک اثر برمی دارم.
ذوق و هنر شهید میرافضلی در همان آغازین سالهای فعالیتش، بین همکاران زن و مرد سازمان به اثبات رسیده بود و از این رو هر یک به او سفارش یک اثر هنری می دادند و جالب اینکه سید با تواضع و روی گشاده، بدون اینکه دستمزدی طلب کند، می پذیرفت. 
پس از ساعتی که از مصاحبتش در آن محیط کوچک لذت بردم، گفتم، سید تهران شهری بزرگ با جمعیتی چندین میلیونی است و به امثال شما میدان نمی دهد که دیده شوید و هنر شما بستر بروز و ظهور چندانی پیدا نمی کند، پس برگرد به یزد و آنجا شاید این فرصت را بیابی که بهتر هنرت را به مردم ارایه دهی.
سید وقتی خوب گوش داد، گفت: نه، من آمده ام به تهران تا بسوی آینده ای دیگر گام بردارم و حرکت کنم، دیگر به یزد باز نمی گردم و اینجا میخواهم هنر خود را بروز دهم. 
وی یادآور شد: آگهی دعوت به همکاری ایرنا، یعنی جدا شدن از یزد بود، حالا دیگر نمی خواهم بازگردم.
سید مهدی میرافضلی که بیستم شهریور 1347 در مهریز یزد پابه عرصه وجود گذارده بود، ساعات اولیه روز 15 آذر 1384 آسمانی شد./خبرگزاری ایرنا

ابزار هدایت به بالای صفحه