شهدا

دفاع‌مقدس

عکس‌ شهدا

[30 / 11 / 1396] شهید مدافع حرم سید احسان میرسیار؛
[30 / 11 / 1396] شهید داریوش دوانی؛
[30 / 11 / 1396] با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین؛
[1 / 12 / 1396] شهید احمد تقدسی؛
[1 / 12 / 1396] همزمان با سالروز وفات حضرت فاطمه زهرا(س) صورت گ ...
[30 / 11 / 1396] شهید عبدالله رشیدی؛
[30 / 11 / 1396] شهید مدافع حرم محمد عبداللهی؛
[1 / 12 / 1396] همزمان با سالروز شهادت حضرت رهرا (س)؛
[30 / 11 / 1396] نسل جوان «راز درخت کاج» را کشف کرد؛
[30 / 11 / 1396] شهید بهرام بابا؛
[30 / 11 / 1396] بزرگمرد كوچك؛
[30 / 11 / 1396] مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس استان کرمانشاه؛
[1 / 12 / 1396] مرکزی میزبان فرزندان روح‌الله؛
[1 / 12 / 1396] همزمان با سالروز شهادت حضرا فاطمه زهرا(س)؛
[1 / 12 / 1396] مرکزی میزبان فرزندان روح‌الله؛

کدخبر: 37996
تاریخ انتشار: 22 دی 1395 _21:23:15
جای خالی شهدا در شهر 2 هزار شهید

 پایگاه خبری افلاک در مطلبی با عنوان 'جای خالی شهدا در شهر 2 هزار شهید' نوشت: بعد از گذشت 28سال از پایان جنگ اقدام چشم گیری برای زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا نشده است.

به گزارش تا شهدا؛ در ادامه این مطلب آمده است: در بیش تر خیابان ها، کوچه ها و ظواهر شهر به جای آن که نشانی از فرهنگ ایثار و شهادت باشد بیش تر طرح های وارداتی غیربومی نمایان است.
امنیت، آرامش و اقتدار کشور مرهون جانفشانی ها و ایثارگری ایثارگران، رزمندگان و شهیدان هشت سال دفاع مقدس است، اگر این عزیزان جهاد نمی کردند و کشور را از هجوم همه جانبه دشمنان اسلام حفظ نمی کردند هم اکنون ایران همانند کشورهای همسایه دست خوش ناامنی ها و جنگ های داخلی و خارجی می شد.
خوشبختانه هنوز هم پس از سال ها نمونه آن رشادت ها و جانفشانی ها در بین جوانان انقلابی و خداجوی مملکت مشاهده می شود و نمونه بارز آن کمک به مردم سوریه و دیگر کشورها در جنگ با تروریسم است.
از آنجا که ما باید رهروان و ادامه دهندگان خط سرخ شهیدان باشیم و از خون این شهیدان پاسداری نماییم برای اینکه این شهیدان را بهتر بشناسیم و خط فکری آنان را ادامه دهیم باید راهشان را بشناسیم، ادامه دهیم و سنگر آنها را پر کنیم.
مقام معظم رهبری(مدظلله العالی) می فرمایند: زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتراز شهادت نیست اما با همه این ها بعد از گذشت 28 سال از پایان جنگ اقدام چشم گیری برای زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا نشده است و بیش تر خیابان ها، کوچه ها و ظواهر شهر به جای وجود نشانی از فرهنگ ایثار و شهادت بیشتر طرح های وارداتی غیربومی نمایان است.
تاریخ، تمدن و آثارباستانی هرکشوری هویت و شناسنامه آن کشور است ولی آیا شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس که موجب سربلندی ما در جهان شده اند جزئی از این هویت و تاریخ نیستند؟
متاسفانه هیچ ‌وجه تمایزی ازنظر زیباسازی و مبلمان شهری بین شهر ما و شاید شهرهای دیگر وجود ندارد برای مثال طرح های استفاده شده بر روی پایه های چراغ‌ های روشنایی مربوط به پل های انقلاب و صفوی غیربومی است، طرح ماشینی که در میدان بسیج قرار داده‌ شده اروپایی است همچنین فیلی که در سطح پارک کیو نصب‌ شده، نماد کشور آفریقا و هند است.
چرا در شهری که دارای 2 هزار شهید می باشد نباید تندیسی از سرداران بزرگ دفاع مقدس همچون شهیدان توکل مصطفی زاده، محمد بروجردی، اصغر لشنی، سیداحمد میرصفی، سیدمصطفی و سیدجواد میرشاکی، حمید مرادی، نعمت الله سعیدی، آزادبخت ها و دیگر شهیدان باشد و به جای آن از اسطوره هایی چون آرش کمانگیر یا مجسمه های کله بز در میادین اصلی شهر نصب شود.
یحیی عیدی بیرانوند؛ شهردار خرم آباد در این رابطه به خبر افلاک گفت: شهر ما یکی از هفت شهر برتر گردشگری معرفی شده و در حال طی مسیر تبدیل شدن از معبر به مقصد به گردشگری است.
وی با اشاره به اینکه پایتخت مفرغ و خاستگاه مفرغ مربوط به لرستان و خرم آباد است، افزود: هرچه مفرغ های بومی را نمایش دهیم خوب است؛ در سال های گذشته در زمینه استفاده و نشان دادن این مفرغ ها در میادین تلاش هایی شده است اما یک برنامه ای که مطالعه شده و کارشناسی شده برای میادین ها و خیابان ها باشد هنوز اجرا نشده است.
شهردار خرم آباد اظهار داشت: در همین رابطه سلائق، عقیده و نظرات مردم متفاوت است برای مثال در سطح پارک ها در زمینه کودکان باید المان ها به گونه ای باشد که کودکان به پارک ها جذب شوند. 
عیدی بیرانوند بیان کرد: در به کارگیری تمثال شهدا در میادین و ورودی های شهر به دنبال طرحی هستیم که بعد از یک و یا 2 سال رنگ و روی آن از بین نرود و چیزی باشد که علاوه بر زیبایی ماندگاری هم داشته باشد.
وی عنوان کرد: به دنبال تشکیل کارگروهی هستیم که کار ساماندهی نامگذاری کوچه ها و معابر، طرح های المان ها و میادین به صورت کارشناسی شده و بر مبنای استفاده از نظر هنرمندان این عرصه انجام شود.
به گزارش خبرافلاک، همه ما می دانیم که شهدا هیچ نیازی به نصب تندیس، سردیس، تمثال، برگزاری یادواره، جشنواره و ساخت فیلم های سینمایی و یادبود و... ندارند، شهدای والامقام به مصداق این آیه که می فرماید: «کسانی که در راه خدا کشته شده اند مرده مپندارید بلکه زنده اند و نزد خدای خود روزی می خورند» در نزد خداوند در بهترین جای بهشت قرار دارند اما این ما هستیم که به آن ها نیازمندیم چراکه آن ها درس آزادگی و آزادزیستن را به ما آموخته اند.
اگر مدعی این هستیم که ادامه دهنده راه شهیدان هستیم ضرورت دارد که نام و یاد آنان را زنده نگه بداریم و به آن ها افتخار کنیم و ذکر رشادت ها و شهامت های آن ها زینت بخش همه محافل و جلسات باشد تا راه را گم نکنیم و در خاطرمان بماند که اگر در رهگذر کوچه ها قدم بر می داریم به خاطر قطره قطره خون ریخته شده شهیدان است.

ابزار هدایت به بالای صفحه